Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan din hund være alene hjemme?


Wheaten terrier

Kan din hund være alene hjemme?  

40 stemmer

  1. 1.

    • Ja
      36
    • Nei, lite
      3
    • Er noen hjemme hele tiden
      0
    • Har ikke trent på det ennå
      1


Recommended Posts

Skrevet

Ja det kan de begge to , både inne, eller i graden :)

Det er mye greiere å ha to syns jeg.. da har de selskap i hverandre, også slipper jeg å ha såå sårlig samvittighet ... :)

Skrevet

Nei det går dårlig. Har trent på dette fra ho var valp, men ho er så avhengig. Har prøvd det meste av hjelpemidler også. men har naboer under og ved siden av som jeg må ta hensyn til og med min samvittighet går det dårlig. Nå prøver vi å gå ifra ho ofte på dagtid og de siste månedene har det gått greit. Men forlater ikke ho på kvelden og sånn pga hensyn. vet liksom aldri når ho setter igang å skrike. Men det har vært et grusomt slit og jeg har måttet ha med hunden overalt, og vært veldig bundet. :) Mne håper det går bedre etterhvert.

Skrevet

Så lenge jeg ikke setter han i bur, så går det greit..

Han går då løs på rommet mitt, og da kan jeg fint gå fra han.. :)

Han er så flink liten valp også, han ødelegger aldri noe.

Sånn så dette gjør han når jeg setter han i bur..

Han ser helt grusom ut.. Hihi..

Stygge lille valpen min..

Grimaser.jpg

Skrevet
Ja det kan de begge to , både inne, eller i graden :)

Det er mye greiere å ha to syns jeg.. da har de selskap i hverandre, også slipper jeg å ha såå sårlig samvittighet ... :)

Samme her, begge mine greier fint å være alene, da er de i buret sitt, siden vi har en destroyer hund, så fort vi driver med noe annet sitter han å ødlegger noe :D

Skrevet

Alle mine tre hunder har blitt trent på å være alene hjemme - det har vært en dyd av nødvendighet. De voksne i familien jobber, og det har aldri vært et alternativ å ha bikkja med på jobb. Så det klarer de veldig fint!

Etterhvert som antallet hunder har økt til tre, så har de jo såklart fordelen av å ha selskap med hverandre i hundegården :wink: .

Skrevet
haha, Diego i buret :)

Han har sine metoder å protestere med.. :)

Han ser ut som en gris, eller han ser iallefall veldig stygg ut.. :D

Skrevet

Problemet her er at Eso er så alt for avhengig av meg.. Reiser jeg vekk, men resten av familien er hjemme, så slår han seg ikke skikkelig til ro før jeg kommer hjem igjen.

Jeg har satt han igjen alene hjemme endel ganger, noen ganger tror jeg det går fint (han ligger å sover når jeg kommer hjem igjen), andre ganger så hører jeg langt nedi veien at han står å bjeffer.

Noen forslag?

Forresten, det er verre å ha han inne å jeg holder på eks ute i hagen, enn at han er inne å jeg reiser vekk fra huset og eiendommen. Når jeg er utenfor i hagen så hører han meg, så da blir han jo helt tullete *sukk*

Skrevet

Prøv og venn han gradvis til det, bare noen minutter av gangen, så øker du på etter hvert, og hvis han bjeffer, må du gå inn til han akkurat da han "trekker pusten", altså da han ikke bjeffer, så han ikke tror at du kom tilbake fordi han bjeffet...

Hmm, skal se om jeg finner en artikkel eller noe

Skrevet

Alle hunder er alene hjemme, noen av og til, noen i flere timer hver dag.

Hvor lenge kan en hund være alene hjemme?

Det finnes ingen fasit, men noen regler bør følges:

Tren hunden gradvis til å takle å være alene. Husk hunden er et flokkdyr.

La ikke hunden være alene lenger enn tiden som pleier å gå mellom to turer, valper kan ikke være alene like lenge som en voksen hund.

Er hunden mye alene, sørg for at den tiden man tilbringer med hunden blir fylt med aktiviteter. (8 timer eller mer er mye).

Er hunden alene over lengre tid, kan det være en løsning å alliere seg med en nabo eller hundepasser slik at hunden blir luftet i løpet av dagen. Noen velger også "dagmamma" for hunden fremfor å la den være alene hjemme.

Alene hjemme er et problem for mange hunder. Mange mistrives og ender opp med å bjeffe kontinuerlig, eller å bite istykker ting. En stimulert hund gjør sjeldent noe galt, en understimulert hund gjør ofte noe galt. Først og fremst må hunden vennes til å være alene gradvis over lengre perioder.

Mange velger og benytte bur når hunden er alene, da har den et trygt krypinn og den kan ikke ødelegge noe. Det er mange meninger for og imot bruk av bur, hver får avgjøre hva som er riktig for sin hund. Ved bruk av bur skal det trenes inn riktig slik at hunden har et positivt inntrykk av dette. Dersom man velger å ta i bruk bur må man passe på at buret er stort nok til at hunden kan stå oppreist og snu seg inne i buret. Hunden skal trives i buret og det skal alldri benyttes som fengsel.

Er du i tvil ta kontakt med våre medarbeidere i Hundesenteret, og de vil gi deg kvalifiserte råd.

http://www.hundesenteret.no/artikkel.asp?artikkelid=13

________________________________________________________________

Ja, det var jo litt da, men ikke så mye om tilvenning

Skrevet

Ja min hund er vant til å være alene hjemme. Hun har et eget rom som hun er på. Det er der hun ligger om natten og.

Skrevet

Jeg prøver å ha ting til Hera som ho liker veldig godt. Griseører, bein, kjeks, aktivitesball, favorittleker, men ho rører ikke noen av delene. alt ligger som lå da jeg gikk. Så ingen leking eller spising. :) Ho ligger ikke på pleddet sitt heller (det er ikke varmt) Men jeg har sett på dråpene rundt på gulvet at ho går omkring og peser. Vedder på at ho står i vinduet helt til vi kommer hjem igjen.

Skrevet

Vicky ligger hjemme å sover mens jeg er borte... hun syns det er helt greit :) lar henne gjerne få ha et tyggebein :)

Skrevet

Nemi er hjemme alene når vi er på jobb.. Tror hun sover mesteparten av tiden, men den tiden hun er våken leker hun med lekene sine! Kan ofte se dette p.g.a. at hun har dultet borti ting i sin lekeiver.. hehe.. :)

Skrevet

Romeo er som regel hjemme alene fra 08.00 tel 14.30 nesten hver dag :)

Han har mat og vann i koppene sine, og får bevege seg fritt om i huset :)

Skrevet

Djervekvinnen: Kanskje hu har for stor plass å tumle på? Noen hunder greier ikke å roe seg når de har for stor plass å gå på. Kanskje hu burde være på ett avgrensa område?

Lunah greier kjempe fint å være aleine hjemme. Da er hu enten i gangen eller i buret.

Skrevet

Aro kan være hjemme alene en hel dag uten å gjøre ramp... Ligger å sover i sengen vår rekner jeg med, ser iallefall ingen spor av an i stuen... Da han var mindre måtte vi gjemme alle skoene fordi han tygde på dem :mrgreen:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...