Gå til innhold
Hundesonen.no

MIN valpetråd!


Aussieglis

Recommended Posts

Skrevet

Igår fikk jeg en litt kjip nyhet, men idag føltes den ikke så kjip lengre alikevel. Ble ikke valp fra sverige, men den første oppdretteren jeg snakket med og som jeg også er så heldig å bo 2t unna skal til sverige i slutten av denne mnd for å parre tispa si. Det blir andre forsøk, sist ble uten heng med en ikke helt klar tispe og resultatet ble ingen valper. Denne gangen skal blodprøve taes slik at de er sikre på at de prøver på riktig tid, slik at det ikke blir ubehagelig for tispa igjen.

Faren til det kommende kullet heter Hevntsent Willy Wagtail Spike. Han er svart tricolor med lite hvitt og mye kobber og har en kort liten NBT. Han ser svær ut for han har maasse pels og en ikke så liten benstamme heller. Han skal ha et kjempe godt gemytt og skal være veldig rolig og "down to earth" samtidig som han er glad i å trene og leke. Han er også svensk viltsporchampion, så jeg håper han får noen døtre som er glade i å bruke nesa si! :D Han har noen valper fra tidligere, og de er alle aktive sunne aussier som leker seg igjennom livet som aussier skal.

Scan10037.JPG

Spike var en søt valp! Her står han på et bord i Australia

Moren til kullet kommer fra sandefjord (Aussiegården), og er ei veldig heldig aussietispe som lever sitt glade aussieliv på gård. Hun kjører traktor, passer på dyrene og har også fått seg 4 sauer som hun skal få trene gjeting med. Storfe gjeter hun også på. Jeg har møtt tispa noen ganger, og gleder meg ekstremt mye til å møte henne igjen! En hund man ikke kan mislike rett og slett.. Det er det hun er.. Hun er forresten blue merle, og har en laaang hale som hun stort sett bare logrer med! Hun har gjort det bra på utstillinger, og trener lydighet i tillegg. Hun har kjempe vakre bevegelser og pels, er myk som bomull i pelsen og har de søteste rosenørene.

Sheeba%20-061.JPG

Aussie Gården's Fabulous Blu Sheeba, klikk på bildet for å komme til "valpesiden"

Jeg GLEDER meg så! Dette kullet er det jeg alltid har vært mest sikker på, oppigjennom alle månedene jeg har studert planlagte aussiekull. Jeg kjenner igjen hunder i stamtavla, jeg har klart å funnet en god del info om slekta og jeg har møtt tispa som jeg fallt helt pladask for. I tillegg er det jo SÅ greit å ikke bo så langt unna oppdretteren sin, og jeg vil få komme på besøk før de blir 8 uker og velge min valp sammen med god hjelp fra oppdretter. Jeg føler meg... Heldig! :D

Satt og tenkte litt på navn for noen dager siden, er jo såå vanskelig å la være! :kiss: Jeg har lyst på et spesielt navn, men også et passende navn. Gjerne noe som betyr noe spesielt.. Det ser man kanskje på de snåle forslagene mine.

Her er noen jeg stoppet opp på, hyl ut hvis noen høres HELT harry ut! :(

Fala (a crow)

Fanya (free one)

Jora (høstregn)

Seda (skogs stemmer)

Vala (bestemt)

Tala (ulv)

Bliss (lykke)

Mirrhi (Australsk for 'liten jente')

  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Redigerte inn et klikkbart bilde av tispa. Er hun ikke pen? :kiss: Vil ikke legge ut alt for mye bilder her, er ikke jeg som har tatt bildene og jeg vil spørre oppdretter først :D

Skrevet

Så utrolig spennende! Foreldrene ser kjempeflotte ut. *Vil også ha aussie* :kiss:

Kysser fingrene for deg!

Skrevet

Å gud, det likte jeg også! *smaker på navnet* Er jo ei lita jente jeg ønsker meg også... :kiss: Det går rett inn på lista det også hvis du ikke har noe imot det!

Skrevet
Å gud, det likte jeg også! *smaker på navnet* Er jo ei lita jente jeg ønsker meg også... :kiss: Det går rett inn på lista det også hvis du ikke har noe imot det!

Selvførgelig. Kjempegøy om du ender opp med det navnet :D

Skrevet

For en pels på den hannhunden! :kiss: *grøsse og gjemme børsten*

Aussien er en fin rase, husker første gang jeg møtte et eksemplar for 7-8 år siden, da ble jeg dødsfascinert og la de øverst på ønskelisten min. Etterhvert har de poppet opp overalt og mange av de har blitt så tunge at mye av fascinasjonen gikk over for min del. Men jeg er fortsatt svak for de lyse små tispene, spesielt blue merle med blå øyne og stumphale :D

Synes navneforlaget til Yodel var kjempebra! Morsomt med et australsk navn og så lyder det riktig så vakkert.

Skrevet

Ja han har ikke rent lite pels! Ønsker meg moderat pels på frøkna mi, liker tispa sin pels veldig godt. Mener jeg så henne nedrøytet den ene gangen og fullpelset den andre gangen, og hun var faktisk like søt begge gangene. :kiss: Vi bor jo langt oppi nord, mye snø her om vinteren og resten av året er det mye gjørme for ikke å snakke om kvister og kratt i skogen.. For lang pels kan fort bli litt upraktisk.

Skrevet

Har tittet rundt på siden til oppdretter nå og jeg må si jeg liker tispen kjempegodt av det inntrykket jeg får av henne. Ikke bare er hun vakker, men hun virker som en fornuftig og gjennomført trivelig aussiefrøken. Ble nesten litt misunnelig her nå :kiss:

Skrevet

Åh er misunnelig her jeg og. Den tispa var helt utrolig nydelig! Blir spennende å følge med på om det blir en liten (stor) en på dere. Og hvordan den Emma takler det. :kiss:

Skrevet

Jeg har ingen spesielle fargeønsker, er mye viktigere å få en valp som har de egenskapene jeg ønsker meg. Aussien er pen uansett hvordan farge den kommer i! :kiss: Det skal visst være mulighet for at alle fargene dukker opp i kullet, blir utrolig spennende å se hvordan valpene blir! Jeg skal få komme på besøk ettersom de vokser til og velge min valp sammen med oppdretter, noe som høres utrolig greit ut! Ser for meg jeg blir å pakke lommene fulle av leker å ta bussen på valpebesøk :D

EDIT:

Fant et pent hode-bilde av Spike når jeg søkte på google.. Han har vært far til et kull hos mr. Binks i sverige, er der bildet kommer fra.

nyspik.jpg

Skrevet

Så spennende :kiss: Lykke til, håper det blir en liten frøken på deg!

Oi oi, hannhunden hadde mye pels ja... Men tispen var lekker!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...