Gå til innhold
Hundesonen.no

Nøyaktig sporing- fremgangsmåte?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Trener jo endel spor med liklle snuppa her (NBF), men har et problem med at hun til tider går fantastisk bra,og til tider går veldig unøyaktig. Uavhengig av letthetsgrad i sporet. Jeg har trent inn spor uten noe påvirkning, dvs. direkte på menneskespor med belønning i slutten. Putter jeg inn godbiter underveis i sporet blir hun bare totalforvirret, og leker kan jeg ikke ha, det blir bare tull. Hunden er ikke klikkerklok, men forstår klikkeren. Hun er hormonell som pokker nå, det kan ha endel med det å gjøre (10 mnd, snart), men allikevel. Pinner har jeg ikke introdusert enda, for jeg vil ha sporet i orden først.. Noen som har noen tips?

Skrevet

Får du henne i "spormodus" før du lar henne begynne på sporet? Min hund har iallefall veldig godt av å f.eks gå en god tur eller løpe en del før hun begynner på noe spor, da er hun roligere og mye mer konsentrert. Først nå i det siste (hun er litt over et år) har jeg prøvd å gå noen spor uten å slite henne litt ut først, og nå begynner det å gå bra som regel. Moro å se. Antagelig har det blitt sånn siden hun har fått "spormodusen" innprintet i hodet sitt. Man får det man trener med, og trener man med en hund som er veldig 'høy' når den går spor så kan det fort bli den modusen som "lagres og brukes" hos hunden. Men det har du jo sikkert prøvd?

Enn å legge vanskeligere spor? Flere vinkler, mer terrengskifte, menneske/dyretrokk osv. Jeg veit ikke hva du mener med unøyaktig? Gjør hun bare jobben dårlig eller er hun interessert i andre ting? Hvor gira er hun på sporet da?

Hvor lenge lar du sporene ligge? Går man rimelig ferske spor ligger lukta spredt "all over the place" og hunden kan fort "vimse" mer og gå mer ut til sidene. Når jeg begynte å la sporene ligge lengre så gikk plutselig Emma med nesa rett i sporet hele veien så å si.. De må konsentrere seg mye mer siden lukta faktisk ligger på bakken og ikke spredt rundt omkring. For noen hunder så kan det være bra å konsentrere seg litt mer tror jeg. Sette inn de siste små grå liksom, og bruke dem!

Hmm... Også ja, en snodig ting som hjalp for vimsinga her i huset var å gi hunden mye lengre line å gå på. Dvs. jeg begynte å gå flere meter lengre bak. Kan det være verdt å prøve?

Skrevet

Hun er tent på spor, men ikke sånn at hun raser avgårde med kjempestram line. Det får hun ikke lov til (jeg liker å gå oppreist, nemlig). I de strekkene hun sporer nøyaktig, så går hun fantastisk bra, men så begynner hun å.. Vimse. Sporer litt her og der, begynner å gjøre andre ting (spise gress, f.eks, haha). Og det er det jeg synes er så rart, for hun ER jo virkelig tent på å gå spor.. Men jeg tror kanskje jeg har ødelagt litt av "gleden" for henne ved å kreve at hun skal gå rolig og ikke leke bulldozer? Kan det hjelpe å f.eks gi sterkere belønning i slutten av sporet (menneske/leke), eller vil det bare gjøre at hun fremdeles sporer unøyaktig, men da både unøyaktig og for fort? ;)

Jeg gir henne laang line, går gjerne ti meter bak, og merker ingen forskjell om jeg sliter henne ut først eller ikke. Sporene ligger mellom en halvtime og en time. Som sagt er jeg litt skeptisk til å øke antall vinkler og vanskelighetsgrad, for hun sliter igrunn litt med vinklene som det er.. Kanskje hun rett og slett er en dårlig sporhund? (neineinei!)

EDIT: hun kommer forresten i spormodus bare jeg finner frem linen.

Skrevet

Vi sliter litt med det samme, vesla her går bra spor når hun bare går spor, men hun har et realt fokusproblem og har det grisetravelt på en gang - jeg har nemlig ikke forlangt at hun skal gå rolig - og mer eller mindre gjetter (tror jeg) på hvor sporet går, og blir skikkelig vims når hun drar av :rolleyes:

Jeg lar henne ikke få mye line enda, hun får først lære seg å gå spor, så skal hun få mer å gå på når hun kan det og klarer å holde fokus selv om det blir litt vanskelig. Hvordan jeg skal lære henne det, har jeg ingen anelse om da :glare:

Har forøvrig samme erfaring som deg med godbiter i sporet, da detter hun litt ut av det og blir mer opptatt av godbitsøk ala sånt vi har gjort i hagen (altså at de befinner seg i et slags felt, og ikke bortover i sporet). I begynnelsen la vi og ut godbitspor til henne, men da hadde hun strengt tatt ikke tid til å ta godbitene - men hun er litt sånn, hun har strengt tatt ikke tid til så mangt hun, så vi har drevet en del med "beherskelse seg"-øvelser de siste ukene.

Jeg ville vel først og fremst korta ned lina - uten at jeg skal påberope meg noen enorm ekspertise på sånt enda, men jeg kjenner folk, og de sier at det er lurt med vesla her *ler* Frata henne muligheten til å rote seg skikkelig av sporet, rett og slett, frem til hun klarer å gå nogenlunde fokusert. Jeg ville vel og droppa å pirke på at hun skal gå rolig, om planen er at dere skal konkurrere etterhvert, så er det jo greit at det er litt drag i lina (så lenge hun er på sporet). Zarten var en sånn "ut på tur og går spor samtidig"-hund, og jeg syns at det er lettere å kjenne om de er av eller på sporet når ikke lina henger like slakt samme hva, liksom (selv frk. Dinersen har mer drag i lina enn Zarten hadde, til tross for at hun er en ordentlig frøken som egentlig ikke drar i båndet, og han var en heftig og begeistret tulling ;) )

Skrevet

Jeg ville prøvd å gå ferske spor (0-30min), ha kort line (2-5m), stopp og hold igjen (da mener jeg absolutt) med én gang hunden ikke har nesa i bakken og drag i lina. Stå stille og la hunden jobbe seg inn på sporet igjen, men ikke følg på før hunden virkelig drar på sporet med nesa i bakken og er overbevisende.

Hvis du ikke har begynt med pinner i sporet enda, ville jeg startet med det før sporene blir noe særlig lengre enn ca.2-300m.

Når du ser at hunden har forståelse for sporet og hva hun skal gjøre ved sportap, ville jeg økt liggetiden til 1time+, altså ikke gå spor mellom 30min og 1time, da er visst fertbildet vanskelig.

Lykke til!

Skrevet

Tusen takk for alle svar! Da gjør vi det da. Kort-korte spor, kort line, og jeg må lære meg å føre henne skikkelig i sporet. Din beskrivelse av Emma var akkurat som å høre Knott, det er mest fokusproblemet det er noe i veien med tror jeg. Det kan sikkert ha endel med alder å gjøre og?

Når jeg sier jeg har pirket på at hun ikke skal dra, så mener jeg ikke at jeg ikke vil ha drag i lina- det er HELT greit, men jeg har sagt at det ikke er greit å dra meg overende liksom:p De gangene hun har gått med slakk line har vært ved litt vriene spor, hvor hun virkelig har fokusert..=)

  • 1 month later...
Skrevet
Hun er tent på spor, men ikke sånn at hun raser avgårde med kjempestram line. Det får hun ikke lov til (jeg liker å gå oppreist, nemlig). I de strekkene hun sporer nøyaktig, så går hun fantastisk bra, men så begynner hun å.. Vimse. Sporer litt her og der, begynner å gjøre andre ting (spise gress, f.eks, haha).

Kan det hende at hunden har dårlig koordinering? Det med gresspising blir en form for overslag, avreagering, liksom for å rydde opp i toppetasjen?

Jeg har hatt sporhunder som går spor skikkelig nøyaktig enten de er trøtte eller nesten understimulerte, og jeg har også hatt EN hund som ikke har gått særlig bra før i voksen alder. ( Egentlig ikke særlig bra da heller, for jeg gidder ikke legge ned arbeid i en hund som jeg ser ikke er god nok. ) Sporsuget har vært der på ham også, men han har hatt for dårlig koordinering / hjernen fylles opp med stress, og han har ikke klart å tenke.

Alle mine hunder er opplært etter samme prinsipp / metode.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...