Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundens 11 Bud


Akita

Recommended Posts

Skrevet

HUNDENS 11 BUD:

1. Jeg lever bare i 15 år. Enhver atskillelse fra deg betyr sorg for meg.

2. Gi meg tid til å forstå hva du forlanger av meg.

3. Gjør meg tillitsfull - du er hele livet mitt.

4. Vær ikke sint på meg lenge av gangen, og sperr meg ikke inne som straff.

5. Du har ditt arbeide, dine fornøyelser, dine venner. Jeg har bare deg.

6. Snakk med meg. Selv om jeg ikke forstår ordene så blir jeg glad over å høre stemmen din. '

7. Husk at jeg aldri glemmer hvordan du er mot meg.

8. Før du slår meg; Husk at tennene mine kan knuse hånden din, men jeg bruker ikke styrken min mot deg.

9. Når du er irritert på meg fordi du har mye å gjøre, så tenk på at jeg kanskje er syk, eller at jeg er trøtt og lei meg.

10. Ta deg av meg når jeg blir gammel.

11. Vær hos meg når jeg har det vanskelig. Alt blir lettere å bære fordi jeg har deg - Jeg elsker deg!

Skrevet
jeg også får det.. sikkert fordi man ubevisst tenker på alle de hundene som absolutt ikke får de budene oppfyllt :lol:

Jeg og!

Fint med en liten påminnelse :o

Skrevet

en litt anderledes verson:

En hunds 15 bønner til sitt menneske

1. Mitt liv varer kun 10-13 år. Enhver adskillelse fra deg betyr sorg for meg Tenk på det, før du anskaffer meg.

2. Gjør meg tillitsfull - du er hele mitt liv.

3. Vær ikke sint på meg lenge om gangen, og lukk meg ikke inne som straff.

4. Gi meg tid til å forstå hva det er du forlanger av meg, gi meg ros når jeg gjør som du sier.

5. Du har ditt arbeid, dine fornøyelser, dine venner - jeg har bare deg.

6. Prat med meg - selv om jeg ikke forstår dine ord, så forstår jeg når din stemme gjelder meg.

7. Før du slår meg, så tenk at mine kjever med letthet kan knuse din hånd, men jeg gjør ikke bruk av min makt.

8. Når du blir irritert på meg fordi du selv har det travelt, så tenk på at jeg kanskje har det vondt, kanskje jeg lå for lenge i solen, kanskje er jeg bare trett og lei.

9. Tren aldri med meg når du er i dårlig humør - du greier alikevel ikke å skjule det for meg.

10. Om du tar meg med på utstilling, vær like glad i meg uansett hva dommeren sier. Kanskje liker han ikke deg heller, men for meg er du den beste på jord.

11. Dere mennesker oppfører dere så helt annerledes enn oss hunder, så la meg få tid til å lære å forstå deg. Det vil kanskje ta tid for deg å forstå min adferd. Jeg har nemmelig ingen menneskelige tanker og egenskaper - heldigvis, men dersom du lærer om mine instinkter, oppførsel og "språk", vil du lettere forstå meg og oppdra meg til en rolig og mentalt harmonisk hund. Det jeg opplever i oppveksten kan få stor betydning for meg senere i livet.

12. Vet du at jeg aldri glemmer hvordan man er mot meg?

13. Vær alltid hos meg når jeg har det vondt, alt blir lettere for meg fordi jeg har deg.

14. Ta deg også av meg når jeg blir gammel - også du blir gammel en dag, og hjelp meg med å finne hvile når livet ikke lenger gir meg glede.

15. Ta godt vare på meg, så vil være din usvikelige kamerat så lenge jeg lever.

HUSK AT DET VAR DU SOM VALGTE MEG!!

Skrevet

Jeg klarer ikke å lese slikt... Skulle hatt papirlommetørkler på bordet hver gang jeg setter meg ved dataen.. *snufs*

Blir veldig følsom når ting går under temaet dyrevern, eller noe som har med det som skal være riktig angående dyrehold å gjøre.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...