Gå til innhold
Hundesonen.no

Ang "tygging" på apport


Mud

Recommended Posts

Skrevet

Loke har jo slitt litt *kremt* med tygg på apport men nå har det meste løst seg. Dvs han sitter pent i utgangstilling og kommer pent inn i utgangstilling uten å direkte tygge, men han har et veldig hardt grep på apporten, noe som gir bitemerker. Dette oppdaget jeg ikke før jeg kjøpte ny treapport til han, den gamle var så full av tyggemerker at jeg så ikke forskjell liksom. Jeg skvatt litt når jeg så pene fine tannemerker på den nye fine apporten etter første forsøk, så vidt jeg kunne se beveget ikke kjevene hans seg en eneste gang.

Så nå har jeg et par spørsmål; vil de trekke mye på en hund som ikke tygger synlig men som lager merker pga hardt bitt?

I såfall, hvordan i all verden trener jeg det vekk! Jeg klarer jo ikke å se hvor hardt han holder, jeg har jo faktisk lært han å holde et godt grep om apporten (hvis ikke tar jeg den fra han) for å forhindre tygging.

Skrevet
Loke har jo slitt litt *kremt* med tygg på apport men nå har det meste løst seg. Dvs han sitter pent i utgangstilling og kommer pent inn i utgangstilling uten å direkte tygge, men han har et veldig hardt grep på apporten, noe som gir bitemerker. Dette oppdaget jeg ikke før jeg kjøpte ny treapport til han, den gamle var så full av tyggemerker at jeg så ikke forskjell liksom. Jeg skvatt litt når jeg så pene fine tannemerker på den nye fine apporten etter første forsøk, så vidt jeg kunne se beveget ikke kjevene hans seg en eneste gang.

Så nå har jeg et par spørsmål; vil de trekke mye på en hund som ikke tygger synlig men som lager merker pga hardt bitt?

I såfall, hvordan i all verden trener jeg det vekk! Jeg klarer jo ikke å se hvor hardt han holder, jeg har jo faktisk lært han å holde et godt grep om apporten (hvis ikke tar jeg den fra han) for å forhindre tygging.

Det kan jo hende at apportbukken er laget av litt mykt tre ??? *flir*. Nå skal det ikke harde bittet til for å lage merker i apportbukkene da, men det er klart - om det er DYYYYPE merker, så er det kanskje verre :lol:. Dersom hunden ikke har synlig tygging på apporten tror jeg ikke dommeren kan trekke for det forresten.

Skrevet
Det kan jo hende at apportbukken er laget av litt mykt tre ??? *flir*. Nå skal det ikke harde bittet til for å lage merker i apportbukkene da, men det er klart - om det er DYYYYPE merker, så er det kanskje verre :lol:. Dersom hunden ikke har synlig tygging på apporten tror jeg ikke dommeren kan trekke for det forresten.

Margrete har trøstet meg med noe av det samme på msn *phuh* Så for meg at jeg måtte begynne helt på nytt, igjen! Har vel slitt med den forbanna apporten i 2 år nå :glare: Dype merker er det ikke, men tydelige merker er det. Han holder jo godt fast han, som jeg har lært han *flir* At de ikke kan lage apport av skikkelig hardtre!

Skrevet
Margrete har trøstet meg med noe av det samme på msn *phuh* Så for meg at jeg måtte begynne helt på nytt, igjen!

Vel, jeg sliter med det motsatte, jeg :glare:

Min griper knapt apporten, så jeg blir bare helt :lol: hver gang jeg ser tydelige merker(!) i treverket. Da er vi på rett vei, liksom :rolleyes:

Hver sine problemer... :Laugh:

Har ikke så mye råd til deg dessverre...

Men, jeg er seriøst litt nysgjerrig på noe: har du lagt merke til om det er noen forskjell i hardheten i munnen hans, alt ettersom miljø dere trener i? Er han f.eks mykere i munnen når miljøet er trygt/rolig etc?

Skrevet

Jeg trener IKKE apport når han er stressa for å si det sånn :lol: Da kan jeg lett få tygg igjen.

Loke hadde forsåvidt også et løst grep, derfor han tok omtak og begynte å tygge. Jeg har lært han å holde den hardere for å unngå tygging,har man et fast grep får man ikke tygd, men han trenger ikke holde sååå hardt liksom. Jeg lærte han å holde godt fast ved prøve å ta den raskt i fra han og hvis han glapp den når jeg dro i den så fikk han ikke belønning.

Skrevet

Tygger han eller holder han hardt?

Det gjør ikke noe med hardt bitt så lenge han ikke tygger / bytter tak. Jeg anbefaler å få han til å holde hardere, slik at han holder fast - altså ikke tygger. Det er fordi dette er lettere enn å få han til å holde løst uten å tygge.

Skrevet

Det hade jag inte brytt mig det minsta om. Kan inte tänka mig att du kan få nerdrag för det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...