Gå til innhold
Hundesonen.no

Skole oppgave


Wanderlust

Recommended Posts

Jeg har en stor oppgave på skolen som har med hund å gjøre. Så tenkte kanskje noen her kunne hjelpe meg litt på vei. Så slenger ut litt fakta, og noen spm :)

Casen er at en Mann med lang erfaring som hundefører, og hatt 3 godkjente redningshunder, skal ha seg nye hund som skal utdannes til det samme. Han vil få denne mens han fortsatt har en Labrador på 8 år.

Han har tidligere både hatt Scæfer og rottweiler. Åpen i forhold til rase, men ønsker et individ som har de riktige egenskapene for å blir en god redningshund, men samtidig en god familiehund.

Det er mye ras om vinteren, så dette vil nok være en stor oppgave.

Hvilken rase vil passe som redningshund men samtidig familiehund? (kom gjerne med grunner: positive og negative)

Hvordan velge riktig individ fra ett kull på 8?

Har tenkt meg ut litt, men skader ikke å spørre ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis hunden skal brukes til leting i snø, så er det noen faktorer som er mer eller mindre viktige. Hunden bør være relativt lett bygd, men samtidig stor nok til å kunne løpe store avstander, kanskje i tung snø, uten å bli utslitt. Hunden bør ikke ha en pels som er altfor stor og tung, og det er greit med litt pels- da vil man kunne slippe dekkenbruk o.l. Jeg ville kanskje tenkt en golden fra dual purpose-linjer, en springertype eller en lettbygd aussi som gode alternativer her.. BC er jo myye brukt som redningshund, og så lenge den får nok trim og trening så vil den jo være en utmerket familiehund i tillegg (noe den jo vil få hvis den skal utdannes til redning).

EDIT: og selvsagt vil belgerne, spesielt terven og groenen være et godt alternativ.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*kremt*

Min rase er også godt egnet til søksarbeid, og ikke minst er det en ekstremt fin familiehund. Aya har gode poeng ellers, så de gjentar jeg ikke :)

Flaten har en innebygget kjærlighet ovenfor alt av dyr og mennesker, noe som gjør det lettere å gå sammen med andre hunder, og å motivere hunden til å finne personer.

Statistikk fra 2000 over godkjente hunder, med antall hunder bak.

Schäfer 44

Flatcoated retriver 25

Golden retriver 12

Border collie 11

Labrador retriver 11

Riesenschnauzer 10

Tervueren 7

Blanding 6

Rottweiler 6

Mallanois 4

Chesapeake bay retriever 3

Vorsteher 2

Curly coated retriever 1

Eng springer spaniel 1

Kelpie 1

Lapphund 1

Leonberger 1

Spr spaniel 1

Toller 1

Det er veldig viktig å finne den rette oppdretteren, man bør ikke finne den nærmeste schäferoppdrettern og ta en valp derfra. (Er vel hos schäfer dette er absolutt viktigst, det er ikke mange oppdrettere av schäfer jeg ville hatt brukshund fra)

Ellers kan du kikke på Canis.no (http://www.canis.no/hundeskolen/spmsvar.php?emne=2&spmid=1477&mode=eksp&start=1&v=)

og på bloggen til Morten Egtvedt (www.hundetrening.no)

Han driver jo akkurat nå med opptrening av valp til rundering og søk ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HM. lurer litt på terv'en nå. Men hvordan skal denne mannen se etter riktig individ i et kull på 8? Hann eller tispe?

Kom med litt forslag, står så fast nå. Og oppgaven skal leveres på mandag :S

Edit: Hvordan er terv'en med tanke på barn? Dere med erfaring, sleng ut :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Storpuddel!

Tykk fin pels ,opprinnlig en svømmehund,så den kan redde ting på land og til vanns.

Kjempeflott familiehund,snill med barn og snill med voksne.

Den har egentlig alle egenskapene han er på jakt etter.

En lærevillig hund også.

Zeldas oppdretter har visstnok solgt noen hunder til noen som skulle bruke dem til det .

Idag har de tre storpudler som er hjelpeetellerannet.! :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du skal i prinsippet alltid gå/kjøre på rødt inn til Norge.
    • De kjører via Sverige, og har rabies og ormebehandling. Men trenger de å kjøre på rødt ved grenseovergangen til Norge på tilbakereisen?? Finnes det også skjema en kan fylle ut når en reiser med hund mellom EU/EØS land? Finner ingenting på Mattilsynet sine sider.    Takk for hjelp
    • Og så en helt ok dag. Var forberedt på det verste, gitt erfaringer fra stedet vi var på. Fikk fineste adferden tilbudt uten krav. Innfridde samtlige forespørsler. .. lenge. Så skjedde tydligvis noe med ham jeg ikke aner årsaken til, og han begynte stresse og sluttet oppføre seg pent, uten å bli veldig vanskelig heller. La seg pent ned på matten sin for å slappe av i 30 minutter på bussholdeplassen, og begynte ikke flippe før de siste 10, da han ble ufyselig vokal mot to huskyer på andre siden av gaten, nyankomne ventende til holdeplassen og livet og universet og alt. 30 min venting akkurat der, rett oppi en travelt trafikkert vei med mye støy fra tungtransport ble å tøye strikken for mye, altså. Han holdt ut fint i 20 min før han fikk eksistensiell angst av å vente så mye lenger enn han er vant med fra før.  Ikke på sitt mest avslappede, men muttern har gått på skole og lært om former og vinkler og komposisjon og sånn derre der, så vi velger heller det bildet som føles mer behagelig å se på, enn det klønete og keitete som viser hvor flink gutt han kan være, men som ikke lar seg beskjære pent:
    • Ups and DOWNS. Helvetes ***** spoiled brætt drittunge av en byksefaen prepubertal ***** dritt har kommet dit at omgivelsene er mer interessante enn både leker og mat, og han krangler tilbake mot disiplinering. Synes ingenting om å bli avkrevd å holde kontakten og gå ved min side, og enda mindre om å bli straffet med time outs fordi han ikke hører etter. Aggressivt vokal i sure protester mot tyrannen som begrenser hans frie utfoldelse.  Han skal få for at han etter femogtredve *SITT* til slutt setter seg lydig ned og er oppmerksom i noen sekunder uten at det er nødvendig å ty til mer maktbruk, men **** for en håndfull av en forbanna dritt han kan være. Vimser og BYKSER og er MANISK på å gå FORAN meg.  Det hjelper IKKE å mosjonere ham mer. For å få ham sliten må en nemlig gå langt over hva som er anbefalt mtp kroppens utvikling, og det blir også en ond sirkel, hvor han bare krever mer og mer for å føle seg vel.  I dag er første gangen lek ikke har vært mer interessant enn omgivelsene. Godis ville han ha, men han ville ikke oppføre seg pent for å få det, så det ble også en konflikt. Forbanna mareritt av en forbanna kontak-nekt byksebikkje. Vi måtte rekke this and that, så han slapp i for stor grad unna med alt også. Fikk fremdrift på tross av den fullstendig uakseptable adferden.  Mamsen kan trenge valium for å komme seg emosjonelt uberørt gjennom dette, tror jeg. Synd fastlegen antakelig er uenig i at trening av hund er en legit reason for å skrive ut en resept -_- Vel, i morgen har vi ikke noe vi trenger å rekke, så den ***** drittbikkja skal få samme turen som i dag, uten en centimeter fremdrift på FEIL adferd. Han skal få holde KONTAKT og han skal få holde seg på siden av meg, og om den jævelungen BYKSER en gang til etter advarsel, så binder jeg ham i en stolpe og ***** går fra ham - for alltid! ..eller til den lille dritten ***** samler seg og slapper for i ******* av.  Jeg er så lei. Jeg gleder meg så intenst til han er voksen og har mer impulskontroll.  *Aaarrgh* Her legges frem klær og utstyr for en lang dag i drittvær, med kakao og boller og powerbank til mobilen. Den lille rotta skal få lære at å bykse og vimse og ikke høre etter meg når jeg ikke har noe jeg trenger komme tidsnok til - det får dørgende kjedelige konsekvenser for ham.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...