Gå til innhold
Hundesonen.no

Aksjer


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Noen her som driver med det?? :icon_fun: . Fikk plutselig lyst å satse litt penger :) . Hva er "lurt" å sarse på.. Tenkte ikke å satse mer enn 500 kr i første omgang i alle fall :) .

har du noen tips, historier eller hva det måtte være, så vil jeg gjerne høre det ..... :)

Skrevet

Tror typen min holder på med noen aksjer. Vet det fins et nettsted du kan late som du er med å satser, så ser du hvordan det går. Litt tørr-trening på en måte. :icon_redface: Typen har visstnok satset 200 000 kr der for en stund siden, og hadde det vært skikkelige penger, hadde vi hatt over en mill nå.. <_< *bah* Vet ikke hva det heter, men du klarer kanskje å søke deg frem?

Ellers er jo fond ganske greit; da kjøper du andeler, og de investerer det i aksjer for deg. Litt sikrere å kjøpe i flere aksjer, sånn at hvis du taper på noe, så vinner du kanskje litt noe annet. Men dette er ikke mitt bord, men typen sitt.

Skrevet
Noen her som driver med det?? :icon_fun: . Fikk plutselig lyst å satse litt penger :icon_redface: . Hva er "lurt" å sarse på.. Tenkte ikke å satse mer enn 500 kr i første omgang i alle fall :blink: .

har du noen tips, historier eller hva det måtte være, så vil jeg gjerne høre det ..... :icon_redface:

Det er ingen vits å gå inn å kjøpe aksjer for så små summer. Du må opp på minimum 5.000 før det er noe poeng, helst opp på rundt 20.000,- Grunnen til dette er at hvis ikke du går såpass opp, vil gebyrene til meglerne spise opp mer enn hva du har mulighet til å oppnå i fortjeneste. Med mindre summer anbefaler jeg heller at du prater med banken din om aksjefond. Der kan du få satt opp en spareavtale på alt fra 100 kr. pr måned eller sånt - og så kan du selv gå inn på nettbanken og endre beløp, stoppe en måned eller lignende. Dermed kan du i realiteten stoppe alle månedene men gå inn feks en måned med 400.-

Grunnen til å gjøre det sånn er at mange fond har minsteinnsats på feks 5.000 eller 10.000, men på spareavtale har de minstebeløp 100 eller 300 - dermed kan man være med selv med mindre beløp.

mvh

HeliX

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...