Gå til innhold
Hundesonen.no

Fortid/fremtid innen hund


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Skrevet

Resultatmessig har jeg ikke oppnådd noe med Tinka - som er min nåværende og første hund. Men jeg har oppnådd en hund som egentlig kan gå løs hvor som helst, og som er veldig harmonisk i oppførselen sin (om det er sånn hun er eller om det er pga meg tør jeg ikke å spekulere i). Også har jeg klart å få en hund som stoler på meg og som syns det er kult å være sammen med meg, for å si det enkelt og menneskeliggjørende.

Med Tinka ønsker jeg å konkurrere i LP1 og bruks D (spor). Antageligvis blir det ikke noe mer fordi Tinka mest sannsynlig blir boende hjemme når jeg flytter ut om nesten to år.

Men i framtida - med andre hunder - har jeg lyst til å konkurrere og prestere i bruks og lydighet. Litt utstillingsresultater hadde vært kult å briefe med om jeg noen gang får meg en litt mer utstillingsvennlig hund enn Tinka.

Selv har jeg lyst til å bli en dyktig hundetrener som får til å legge opp treninga slik at den passer både hunden og meg selv bra, samtidig som vi har god framgang og etterhvert kan vise til litt resultater.

Skrevet
Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Tja.. jeg synes jeg oppnår noe når jeg får ros/skryt av instruktører. Aller størst var det nok da jeg var på kurs med Lennart Wetterholm. Men å sniktitte i spesialsøks-loggboken til treneren min, hvor han skrev kommentarer ang treningsteknikk hos fører, og lese "Borghild: toppers!", det var også en skikkelig flott opplevelse. Sånn resultatmessig så kan jeg ikke skryte så mye.. men jeg er strålende fornøyd med å ha fått tre av fire mulige napp i AG hopp, og to av fire mulige napp i AG. Samarbeidet med Tulla er stort sett fint, og av treningsting vi har oppnådd der, kan jeg skryte av å ha en oppmerksom hund og en veldig god innkalling. Det jeg liker best er ikke å vinne en AG konkurranse, men å få positiv oppmerksomhet på mine trenerferdigheter.

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Jeg ønsker å komme så langt som jeg har mulighet til i AG med Tulla. Med spesialsøk har jeg ingen mål, bortsett fra å bli bedre. :) Ellers har jeg jo mange delmål (haha!), men jeg jobber mot å få en knallbra passering av andre hunder, enda bedre kontakt og innkalling, osv. Mine personlige mål for meg selv holder jeg hemmelig, men jeg er nok litt mer ambisiøs på akkurat det punktet. :)

(Og takk for at du ikke spurte om hva vi er misfornøyd med..!) :closedeyes:

Skrevet

Resultatene med Loke ser ikke særlig imponerende ut på papiret. Joda, han har blitt Nuch men vi har ikke prestert noe liksom.

Resultatene i RL er formidable etter min mening. Jeg må stadig minne meg selv på hvilken hund jeg fikk inn døra for litt over to år siden og når jeg ser den hunden jeg har nå blir jeg så stolt av han at jeg får nesten tårer i øynene. (ok, det hender jeg faktisk får litt tårer i øyekroken når jeg ser han jobbe til tross for at det er vanskelig for han :) )Vi har jobbet beinhardt begge to, aller mest han! Jeg tør knapt tenke på hvor mange treningstimer vi har bak oss til sammen nå, men han er verdt hvert sekund.

Ting andre tar for gitt som å kunne ligge i ro å slappe av på komando har virkelig vært beintøft for Loke! Konsetrere seg i vanskelige miljøer har virket helt uoppnåelig i 1 1/2 år, nå begynner vi å planlegge debut. :)

Den dagen debuten kommer driter jeg i poeng så lenge gutten min virkelig prøver. Prøver han og er på nett hele programmet igjennom kommer jeg til å være 100 ganger mer lykkelig og stolt over skjønnheten min enn noen andre noensinne har vært over hunden sin. Et opprykk til kl 2 vil når den tiden kommer (for den kommer! Om enn ikke på første forsøk. Vi GIR oss **** ikke nå!*ler*) er jeg sikker på vil føles som en større seier for oss enn en NM seier vil være for enkelte andre.

Sånn sett er jeg takknemlig for alle "problemene" og bagasjen han hadde med seg, jeg har lært utrolig mye av han og sammen - igjennom blodslit og frustrasjoner - har vi blitt et ekte samkjørt team som forstår og kjenner hverandre på godt og vondt.

Høres veldig pompøst ut dette, men jeg tror de som har hatt utfordringer "litt utenom det vanlige" med sin hund og jobbet seg sakte igjennom dem - steg for steg, uten å få noe gratis - kjenner seg igjen :)

Målet for meg selv ligger nært oppunder målet for Loke. Jeg har ikke noe ønske om å bli verdensmester i noe liksom, men jeg ønsker å konkurere i bruks og LP. Både med Loke og fremtidige hunder. Mest fordi jeg elsker å trene hund og jeg elsker det sosiale i bruks og Lp trening. Konkurere er vel mest et mål jeg liker å ha for å ha noe å strekke meg i mot.

Skrevet

Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Fra å ha en hund som travet på innkalling uansett hvor mye jeg kastet ball eller løp i fra henne, har jeg nå en hund sm elsker å gjøre ting sammen med meg, og alt skal gjøres fort!

LP klasse 1: var her ganske lenge... Vi debuterte når Amira var 14 mnd juni 2005, fikk opprykk, meldt holdt på til og med november 2005 (altså et halvt år).

LP klasse2: Vi debutere i NKK Bø i februar 2006, gikk til 194 poeng. Dette var eneste gang i klasse 2.

LP klasse3: I debuten fikk vi ikke opprykk pga en null, men i forsøk nr 2, kom vi oss til klasse i i mars/april 2006.

LP elite: Vi debutere egentlig under NM kvalik, men jeg taklet ikke presset jeg ga på meg selv, og trakk meg etter noen få øvelser her. Vi konkurerte lite, men fikk championatet under NKK Bø 2007 (altså 1 år siden vi kun hadde konkurert i klasse1, og skulle debutere i klasse 2).

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Jeg ønsker å få jevnt bedre resultater i elite (gjerne slik at jeg som oftest ligger på rundt 280 poeng), og å klare å nå noen toppunkter (oppi over 300 poeng). På denne måten burde også sjansen for å bli tatt ut på landslaget være der.

Jeg selv må bli flinkere til å roe meg ned å ta tiden til hjelp ved problemer, og på den måten kunne stabilisere hunden.

Skrevet

Lisa er første hunden jeg stiller på jaktprøve, har frem til nå stilt 3 ganger og fått tre 1.premier i min klasse. Det jeg egentlig er mest stolt over å ha oppnådd er å få henne mer kontrollert og lydig i jaktsituasjon. At jeg kan dirigere henne til riktig dummy uten at det koker i hodet på henne, at hun kan sitte rolig på post, at hun er blitt så flink til å konsentrere seg og bruke nesa riktig. Jeg kommer til å trene fremover med mål om å få en helt lydløs hund (ikke pipe når hun er presset) og trene masse på allerede innlærte signaler: stopp, gå til høyre, gå til venstre, lenger ut, søk akkurat der osv.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er helst jeg som tar ansvar for fôr, tur og trening. Siden jeg jobber langvakter har jeg jo også mye fritid, så det blir veldig naturlig at jeg har hovedansvaret. Men skal prøve å få de andre i huset til å ta i mer.  Begynne med å få en av de andre i huset til å ta han ut når jeg kommer hjem, slik som du foreslår 👍
    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...