Gå til innhold
Hundesonen.no

Fortid/fremtid innen hund


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Skrevet

Resultatmessig har jeg ikke oppnådd noe med Tinka - som er min nåværende og første hund. Men jeg har oppnådd en hund som egentlig kan gå løs hvor som helst, og som er veldig harmonisk i oppførselen sin (om det er sånn hun er eller om det er pga meg tør jeg ikke å spekulere i). Også har jeg klart å få en hund som stoler på meg og som syns det er kult å være sammen med meg, for å si det enkelt og menneskeliggjørende.

Med Tinka ønsker jeg å konkurrere i LP1 og bruks D (spor). Antageligvis blir det ikke noe mer fordi Tinka mest sannsynlig blir boende hjemme når jeg flytter ut om nesten to år.

Men i framtida - med andre hunder - har jeg lyst til å konkurrere og prestere i bruks og lydighet. Litt utstillingsresultater hadde vært kult å briefe med om jeg noen gang får meg en litt mer utstillingsvennlig hund enn Tinka.

Selv har jeg lyst til å bli en dyktig hundetrener som får til å legge opp treninga slik at den passer både hunden og meg selv bra, samtidig som vi har god framgang og etterhvert kan vise til litt resultater.

Skrevet
Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Tja.. jeg synes jeg oppnår noe når jeg får ros/skryt av instruktører. Aller størst var det nok da jeg var på kurs med Lennart Wetterholm. Men å sniktitte i spesialsøks-loggboken til treneren min, hvor han skrev kommentarer ang treningsteknikk hos fører, og lese "Borghild: toppers!", det var også en skikkelig flott opplevelse. Sånn resultatmessig så kan jeg ikke skryte så mye.. men jeg er strålende fornøyd med å ha fått tre av fire mulige napp i AG hopp, og to av fire mulige napp i AG. Samarbeidet med Tulla er stort sett fint, og av treningsting vi har oppnådd der, kan jeg skryte av å ha en oppmerksom hund og en veldig god innkalling. Det jeg liker best er ikke å vinne en AG konkurranse, men å få positiv oppmerksomhet på mine trenerferdigheter.

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Jeg ønsker å komme så langt som jeg har mulighet til i AG med Tulla. Med spesialsøk har jeg ingen mål, bortsett fra å bli bedre. :) Ellers har jeg jo mange delmål (haha!), men jeg jobber mot å få en knallbra passering av andre hunder, enda bedre kontakt og innkalling, osv. Mine personlige mål for meg selv holder jeg hemmelig, men jeg er nok litt mer ambisiøs på akkurat det punktet. :)

(Og takk for at du ikke spurte om hva vi er misfornøyd med..!) :closedeyes:

Skrevet

Resultatene med Loke ser ikke særlig imponerende ut på papiret. Joda, han har blitt Nuch men vi har ikke prestert noe liksom.

Resultatene i RL er formidable etter min mening. Jeg må stadig minne meg selv på hvilken hund jeg fikk inn døra for litt over to år siden og når jeg ser den hunden jeg har nå blir jeg så stolt av han at jeg får nesten tårer i øynene. (ok, det hender jeg faktisk får litt tårer i øyekroken når jeg ser han jobbe til tross for at det er vanskelig for han :) )Vi har jobbet beinhardt begge to, aller mest han! Jeg tør knapt tenke på hvor mange treningstimer vi har bak oss til sammen nå, men han er verdt hvert sekund.

Ting andre tar for gitt som å kunne ligge i ro å slappe av på komando har virkelig vært beintøft for Loke! Konsetrere seg i vanskelige miljøer har virket helt uoppnåelig i 1 1/2 år, nå begynner vi å planlegge debut. :)

Den dagen debuten kommer driter jeg i poeng så lenge gutten min virkelig prøver. Prøver han og er på nett hele programmet igjennom kommer jeg til å være 100 ganger mer lykkelig og stolt over skjønnheten min enn noen andre noensinne har vært over hunden sin. Et opprykk til kl 2 vil når den tiden kommer (for den kommer! Om enn ikke på første forsøk. Vi GIR oss **** ikke nå!*ler*) er jeg sikker på vil føles som en større seier for oss enn en NM seier vil være for enkelte andre.

Sånn sett er jeg takknemlig for alle "problemene" og bagasjen han hadde med seg, jeg har lært utrolig mye av han og sammen - igjennom blodslit og frustrasjoner - har vi blitt et ekte samkjørt team som forstår og kjenner hverandre på godt og vondt.

Høres veldig pompøst ut dette, men jeg tror de som har hatt utfordringer "litt utenom det vanlige" med sin hund og jobbet seg sakte igjennom dem - steg for steg, uten å få noe gratis - kjenner seg igjen :)

Målet for meg selv ligger nært oppunder målet for Loke. Jeg har ikke noe ønske om å bli verdensmester i noe liksom, men jeg ønsker å konkurere i bruks og LP. Både med Loke og fremtidige hunder. Mest fordi jeg elsker å trene hund og jeg elsker det sosiale i bruks og Lp trening. Konkurere er vel mest et mål jeg liker å ha for å ha noe å strekke meg i mot.

Skrevet

Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Fra å ha en hund som travet på innkalling uansett hvor mye jeg kastet ball eller løp i fra henne, har jeg nå en hund sm elsker å gjøre ting sammen med meg, og alt skal gjøres fort!

LP klasse 1: var her ganske lenge... Vi debuterte når Amira var 14 mnd juni 2005, fikk opprykk, meldt holdt på til og med november 2005 (altså et halvt år).

LP klasse2: Vi debutere i NKK Bø i februar 2006, gikk til 194 poeng. Dette var eneste gang i klasse 2.

LP klasse3: I debuten fikk vi ikke opprykk pga en null, men i forsøk nr 2, kom vi oss til klasse i i mars/april 2006.

LP elite: Vi debutere egentlig under NM kvalik, men jeg taklet ikke presset jeg ga på meg selv, og trakk meg etter noen få øvelser her. Vi konkurerte lite, men fikk championatet under NKK Bø 2007 (altså 1 år siden vi kun hadde konkurert i klasse1, og skulle debutere i klasse 2).

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Jeg ønsker å få jevnt bedre resultater i elite (gjerne slik at jeg som oftest ligger på rundt 280 poeng), og å klare å nå noen toppunkter (oppi over 300 poeng). På denne måten burde også sjansen for å bli tatt ut på landslaget være der.

Jeg selv må bli flinkere til å roe meg ned å ta tiden til hjelp ved problemer, og på den måten kunne stabilisere hunden.

Skrevet

Lisa er første hunden jeg stiller på jaktprøve, har frem til nå stilt 3 ganger og fått tre 1.premier i min klasse. Det jeg egentlig er mest stolt over å ha oppnådd er å få henne mer kontrollert og lydig i jaktsituasjon. At jeg kan dirigere henne til riktig dummy uten at det koker i hodet på henne, at hun kan sitte rolig på post, at hun er blitt så flink til å konsentrere seg og bruke nesa riktig. Jeg kommer til å trene fremover med mål om å få en helt lydløs hund (ikke pipe når hun er presset) og trene masse på allerede innlærte signaler: stopp, gå til høyre, gå til venstre, lenger ut, søk akkurat der osv.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...