Gå til innhold
Hundesonen.no

Fortid/fremtid innen hund


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Skrevet

Resultatmessig har jeg ikke oppnådd noe med Tinka - som er min nåværende og første hund. Men jeg har oppnådd en hund som egentlig kan gå løs hvor som helst, og som er veldig harmonisk i oppførselen sin (om det er sånn hun er eller om det er pga meg tør jeg ikke å spekulere i). Også har jeg klart å få en hund som stoler på meg og som syns det er kult å være sammen med meg, for å si det enkelt og menneskeliggjørende.

Med Tinka ønsker jeg å konkurrere i LP1 og bruks D (spor). Antageligvis blir det ikke noe mer fordi Tinka mest sannsynlig blir boende hjemme når jeg flytter ut om nesten to år.

Men i framtida - med andre hunder - har jeg lyst til å konkurrere og prestere i bruks og lydighet. Litt utstillingsresultater hadde vært kult å briefe med om jeg noen gang får meg en litt mer utstillingsvennlig hund enn Tinka.

Selv har jeg lyst til å bli en dyktig hundetrener som får til å legge opp treninga slik at den passer både hunden og meg selv bra, samtidig som vi har god framgang og etterhvert kan vise til litt resultater.

Skrevet
Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Tja.. jeg synes jeg oppnår noe når jeg får ros/skryt av instruktører. Aller størst var det nok da jeg var på kurs med Lennart Wetterholm. Men å sniktitte i spesialsøks-loggboken til treneren min, hvor han skrev kommentarer ang treningsteknikk hos fører, og lese "Borghild: toppers!", det var også en skikkelig flott opplevelse. Sånn resultatmessig så kan jeg ikke skryte så mye.. men jeg er strålende fornøyd med å ha fått tre av fire mulige napp i AG hopp, og to av fire mulige napp i AG. Samarbeidet med Tulla er stort sett fint, og av treningsting vi har oppnådd der, kan jeg skryte av å ha en oppmerksom hund og en veldig god innkalling. Det jeg liker best er ikke å vinne en AG konkurranse, men å få positiv oppmerksomhet på mine trenerferdigheter.

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Jeg ønsker å komme så langt som jeg har mulighet til i AG med Tulla. Med spesialsøk har jeg ingen mål, bortsett fra å bli bedre. :) Ellers har jeg jo mange delmål (haha!), men jeg jobber mot å få en knallbra passering av andre hunder, enda bedre kontakt og innkalling, osv. Mine personlige mål for meg selv holder jeg hemmelig, men jeg er nok litt mer ambisiøs på akkurat det punktet. :)

(Og takk for at du ikke spurte om hva vi er misfornøyd med..!) :closedeyes:

Skrevet

Resultatene med Loke ser ikke særlig imponerende ut på papiret. Joda, han har blitt Nuch men vi har ikke prestert noe liksom.

Resultatene i RL er formidable etter min mening. Jeg må stadig minne meg selv på hvilken hund jeg fikk inn døra for litt over to år siden og når jeg ser den hunden jeg har nå blir jeg så stolt av han at jeg får nesten tårer i øynene. (ok, det hender jeg faktisk får litt tårer i øyekroken når jeg ser han jobbe til tross for at det er vanskelig for han :) )Vi har jobbet beinhardt begge to, aller mest han! Jeg tør knapt tenke på hvor mange treningstimer vi har bak oss til sammen nå, men han er verdt hvert sekund.

Ting andre tar for gitt som å kunne ligge i ro å slappe av på komando har virkelig vært beintøft for Loke! Konsetrere seg i vanskelige miljøer har virket helt uoppnåelig i 1 1/2 år, nå begynner vi å planlegge debut. :)

Den dagen debuten kommer driter jeg i poeng så lenge gutten min virkelig prøver. Prøver han og er på nett hele programmet igjennom kommer jeg til å være 100 ganger mer lykkelig og stolt over skjønnheten min enn noen andre noensinne har vært over hunden sin. Et opprykk til kl 2 vil når den tiden kommer (for den kommer! Om enn ikke på første forsøk. Vi GIR oss **** ikke nå!*ler*) er jeg sikker på vil føles som en større seier for oss enn en NM seier vil være for enkelte andre.

Sånn sett er jeg takknemlig for alle "problemene" og bagasjen han hadde med seg, jeg har lært utrolig mye av han og sammen - igjennom blodslit og frustrasjoner - har vi blitt et ekte samkjørt team som forstår og kjenner hverandre på godt og vondt.

Høres veldig pompøst ut dette, men jeg tror de som har hatt utfordringer "litt utenom det vanlige" med sin hund og jobbet seg sakte igjennom dem - steg for steg, uten å få noe gratis - kjenner seg igjen :)

Målet for meg selv ligger nært oppunder målet for Loke. Jeg har ikke noe ønske om å bli verdensmester i noe liksom, men jeg ønsker å konkurere i bruks og LP. Både med Loke og fremtidige hunder. Mest fordi jeg elsker å trene hund og jeg elsker det sosiale i bruks og Lp trening. Konkurere er vel mest et mål jeg liker å ha for å ha noe å strekke meg i mot.

Skrevet

Hvilke resultater har du oppnådd med hunden? (trening, konkurranser, samarbeid osv)

Hva vil du si du husker best av det du har oppnådd?

Fra å ha en hund som travet på innkalling uansett hvor mye jeg kastet ball eller løp i fra henne, har jeg nå en hund sm elsker å gjøre ting sammen med meg, og alt skal gjøres fort!

LP klasse 1: var her ganske lenge... Vi debuterte når Amira var 14 mnd juni 2005, fikk opprykk, meldt holdt på til og med november 2005 (altså et halvt år).

LP klasse2: Vi debutere i NKK Bø i februar 2006, gikk til 194 poeng. Dette var eneste gang i klasse 2.

LP klasse3: I debuten fikk vi ikke opprykk pga en null, men i forsøk nr 2, kom vi oss til klasse i i mars/april 2006.

LP elite: Vi debutere egentlig under NM kvalik, men jeg taklet ikke presset jeg ga på meg selv, og trakk meg etter noen få øvelser her. Vi konkurerte lite, men fikk championatet under NKK Bø 2007 (altså 1 år siden vi kun hadde konkurert i klasse1, og skulle debutere i klasse 2).

Hva ønsker du oppnå med fremtidige hunder/hunden ?

Hva ønsker du selv å oppnå når det gjelder hund? (snakker om instruktørutdannelser, bli flinkere til å gå tur etc.)

Jeg ønsker å få jevnt bedre resultater i elite (gjerne slik at jeg som oftest ligger på rundt 280 poeng), og å klare å nå noen toppunkter (oppi over 300 poeng). På denne måten burde også sjansen for å bli tatt ut på landslaget være der.

Jeg selv må bli flinkere til å roe meg ned å ta tiden til hjelp ved problemer, og på den måten kunne stabilisere hunden.

Skrevet

Lisa er første hunden jeg stiller på jaktprøve, har frem til nå stilt 3 ganger og fått tre 1.premier i min klasse. Det jeg egentlig er mest stolt over å ha oppnådd er å få henne mer kontrollert og lydig i jaktsituasjon. At jeg kan dirigere henne til riktig dummy uten at det koker i hodet på henne, at hun kan sitte rolig på post, at hun er blitt så flink til å konsentrere seg og bruke nesa riktig. Jeg kommer til å trene fremover med mål om å få en helt lydløs hund (ikke pipe når hun er presset) og trene masse på allerede innlærte signaler: stopp, gå til høyre, gå til venstre, lenger ut, søk akkurat der osv.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...