Gå til innhold
Hundesonen.no

En tam skogmus!


Papillon

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

I dag når jeg skulle fore kaninene mine ser jeg en liten mus på hyllen over kaninburene. At det er mus i kaninstallen er ikke noe nytt, men denne var ikke redd i det hele tatt! Den bare stod der å så på meg så jeg ga den bittelitt kaninfor som den spiste ivrig. Når jeg skulle gi den litt til krabbet den frivillig opp i armen min! :rolleyes: Gikk inn og viste den inne i huset og den bare satt rolig i hånden min. Inne i kaninstallen igjen skulle jeg lempe den av igjen på hyllen, men den ville vist være i hånden min den. Krabbet oppå hånden min gang etter gang. Kunne stryke den lett over pelsen også, mens den bare stod rolig og så på meg :)

Altså, er dette vanlig oppførsel fra en vill skogmus som aldri har hatt kontakt med mennesker før? Merkelig.

Edit: Det var nok en liten skogmus..

Skrevet

Hmm. Jeg vet egentlig ikke. Her har vi nesten bare spissmus, men den spiste jo pellets/solsikkefrøene til kaninene.. Den spiste ganske sakte. Var iallefall ikke tynn. Lurer på om den kan ha vært blind?

Skrevet

Mystisk... Ei vennine av meg klarte å fange to små mus med hendene.. Eller husker ikke helt.. Kan være det var katten som hadde tatt dem.. Uansett, dem ble visst utrolig tamme på kort tid. Men de kom seg ut av buret.. klarte å smyge seg ut av et musebur med sånne stengsler... Så hadde dem spist avispapir og blitt syke.. Etterpå så døde de :P ... Men de var ville.. Har selv klart å fange en mus med bare hendene.. Den var også veldig tam.. Men veldig treig :) Stod liksom mitt ute i vegen..

Skrevet

En trist nyhet. Idag når jeg skulle ut til kaninene ser jeg musa ligge livløs på hyllen, der den var kvelden før. Den må ha vært syk. Derfor den var så rolig..

RIP Musen.. :)

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...