Gå til innhold
Hundesonen.no

Innkjøp av gnager - Hjelp!


Muppetshow

Recommended Posts

Skrevet

Hei, er en student ifra Bergen som bor i leilighet midt i sentrum, med 3 andre kosegutter.

Har lyst på en gnager på rommet til å kose og stelle med når jeg leser, eller bare generelt. :-)

Har sett masse på de mest vanlige artene som chinchilla, marsvin, hamster osv, men jeg trenger fortsatt litt hjelp.

Det jeg ser etter er egentlig et veldig kosete dyr, som etter en viss tilvenningsgrad blir veldig kosete, og liker å bli holdt og klappet. Søthetsfaktor er jo og selvsagt et pluss her, og her skinner chinchillaen ganske godt igjennom.

Det som sto meg litt imot med chinchilla er jo at jeg hører at den lille krabaten ikke ligger i ro i det hele tatt, og det er et styr å holde tritt med den.

Ikke misforstå meg, det at jeg sier at jeg setter hovudfokus på at den skal være kosete og tam gjør meg ikke til en slags Paris Hilton som vil ha et "veske-dyr", jeg kommer til å ha fokus på at den trives, helsen og et godt kosthold.

Noen som har erfaring med desse dyrene og kan komme med råd?

På forhånd takk,

Mats.

Skrevet

Rotte er nok det perfekte dyret for deg.

Kjøp et så stort bur som du har plass til.

Furet xl er anbefale Her

Men det kommer ann på hvor mange du skal ha.

Rotter trives best i selskap med minst en artsfrende av samme kjønn.

Hanner er som oftest i det mest kosete hjørnet og slapper gjerne av oppi hetta eller genseren din.

Stelling av lepper,nese,øyne og ører står gjerne på listen til rottene.

De er små dyr med stor personlighet og de blir fort tamme.

Jeg har fire rotter og jeg kommer nok aldri til å stoppe med disse skjønne skapningene.

Hvis du har lyst på rotte så vet jeg om en oppdretter som har tre rottergutter som ikke er reservert.

To augoti hooded dumbo rex og en Himalaya/siamese Dumbo Rex . De er bare to uker men de skal flytte om tre uker.

Her!

Her er noen bilder av mine rotter ;)

rotte.jpg

IMG_2836-1.jpg

Se så mennskelig latex holder det papiret :)

IMG_5621.jpg

Her er det spot som har oppdaget godteri utenfor buret :P

IMG_5575.jpg

Det er mitt furet xl bur :P

IMG_5611.jpg

IMG_5573.jpg

Alle fire i mitt eie :P

Skrevet

Rotte ja, det hørtes faktisk aktuelt ut. :-)

Jeg bør kjøpe mer enn en eller klarer de seg fint alene?

Tror 1-2 er mest aktuelt, hvor mye vil det koste ca.?

Bur finner jeg nok brukt, eller kan lage selv..

Takk for fint svar puddellover! :-)

Skrevet

2 rotter er nok best.

Da kan du forlate dem med god samvittighet.

Dessuten blir de fortere tamme når de er to.

Dette er en side som anbefales av rotteeiere der finner du bur som passer til to eller flere rotter.

Starten med rotter er litt dyrt ,men det er billigere med rotter i lengden enn andre dyr.

To rotter kommer på ca 150,- pr Dvs 300,-

Et bur kommer på 500-2500.Avhengi om det er brukt eller ikke.Eller om det er fra en billig butikk.

Jeg ville kjøpt mat og bunnstrø på felleskjøpet.Der er det billigst.(Bøss i nærmere 50-70 l om jeg ikke tar feil koster 150 og noe.Mens på butikken koster 3 l ,50 kr!)

Mat på felleskjøpet er også billig. 100 ,-

Matskål,vannflaske 150,-

Jeg ville ikke kjøpt noe hus til dem men heller gitt dem dorullpapir de kunne lagd seg seng av.

Har du gamle filler så kan du henge det opp i buret som hengekøye til dem.

Bruk kreativitet,det elsker de :)

Skrevet

Planen min var å kjøpe et digert bur, for så å lage alt inventaret selv, ulike etasjer i tre eller plast - blir vel å se hva som blir gnagd bort og ikke :-)

Bør jeg kjøpe hos en oppdretter eller dyrebutikk, og er det noen i Bergens området?

(Jeg er og interessert i Deguser eller Marsvin)

Skrevet

Nesten alle burdyr stinker!

Jeg har hatt det meste.hehe.

Deguser ROTER noe forferdelig! hehe. De må være minst to sammen, stort bur, streng kost og sand å rulle seg i er et møst! De lukter ikke så ille. Det er spretne dyr, som er vanskelig å fange om de er løse. De jeg hadde var ville, men tamme. Elsket å sitte i hetta mi. Er ikke akkurat sosiale dyr som man kan kose med, men de er utrolig nyskjerrige og morsomme dyr :icon_redface:

Hamster er jo søøte! Men du verden så kjedelige de egentlig er? Sover jo hele tiden. Begynner fort å stinke av buret om det er en urenslig hamster (pisser, bæsjer og hamstrer mat der han ligger).

Chinchilla er sosiale dyr, som liker å bli koset med og være løse. Samme gjelds rotter. De kan du få ganske tamme, i forhold til det degusen blir.

Tror rotte eller Chinchilla kan være noe for deg jeg :P

Viktig at du søker på det dyret du skal ha på nettet, da kommer det opp masse info fra mange forskjellige dyresider. Sug til deg masse info før du bestemmer deg :P

Skrevet
Rotter stinker.

Men bør ikke rotter ha pellets eller aviser i bunn av buret? De får lett luftveisproblemer av støvet i flis.

Joda, men jeg har ingen dårlige erfaringer med bøss.

Har brukt bøss i ti år .

Det eneste av sjukdommer mine rotter har fått er kreft og alderdom, noe agressivitet..og slag!

Rotter lukter ikke noe med mindre du er flink til å skifte en gang i uka.

Angående chinchilla ,de lever visstnok lenge.

Skrevet
Planen min var å kjøpe et digert bur, for så å lage alt inventaret selv, ulike etasjer i tre eller plast - blir vel å se hva som blir gnagd bort og ikke :-)

Bør jeg kjøpe hos en oppdretter eller dyrebutikk, og er det noen i Bergens området?

(Jeg er og interessert i Deguser eller Marsvin)

Oppdretter er nok best skal du se . :icon_redface:

Da får du dem som oftest tamme og kosete og du er sikker på at hunnene ikke er drektige.

www.tamrotter.com Det er den norske tamrotteforeningen så her kan du finne mye fakta :P

Skrevet

Det er lettest å kjøpe de på en dyrebutikk.. Vet ikke om noen Rotte oppdrettere her i området feks.

De som selges her blir skilt før de er kjønnsmodne.

Skrevet
Takk for en innsiktsfull kommentar.

Vel, jeg hadde hvertfall likt å vite det om jeg skulle kjøpt et dyr jeg aldri hadde hatt før. Hadde noen sagt til meg at mus stinker helt forjævlig, så hadde jeg aldri kjøpt dem, og de hadde sluppet å ende som skilpaddemat.

:icon_redface:

Skrevet
Det er lettest å kjøpe de på en dyrebutikk.. Vet ikke om noen Rotte oppdrettere her i området feks.

De som selges her blir skilt før de er kjønnsmodne.

Kan gå på tamrotter.com også se på linker.

Men du har jo rett i at det er lettere :icon_redface:

Når du skal kjøpe rotte fra butikk så får du lage deg noen kriterier.

EKS:

*Ikke bite

*være nysgjerrig

*Gjerne håndtam

*Ikke drektig(hunn)

*Ikke gå med søskne av begge kjønn

OSv :P

Skrevet

De fleste på dyrebutikken er ikke tamme.. men veldig nyskjerrige. Tar ikke lang tid før ei rotte er tam nok til å holde på med :icon_redface:

Da jeg jobbet på Zoo via skolen holdt jeg masse på med rottene, og de som kjøpte de fikk noen veldig tamme dyr :P hehe.

Skrevet

Takk, har kontaktet hun puddellover.

Hvis det er et kull i nærmeste framtid, så kommer jeg til å prøve meg der.

Hvis ikke får jeg bare se på dyrebutikk.

Jeg har vært på 2 dyrebutikker, ingen hadde rotter inne. 1 på Galleriet, og 1 på Bystasjonen.

På den ene plassen putta de et stakkars marsvin isammen med en diger kanin, gjett om hun ble mobba. Stakkar ;-/

Noen erfaring med gode dyrebutikker i Bergen og omegn?

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...