Gå til innhold
Hundesonen.no

Tilvenningsproblemer


Dyrevennen

Recommended Posts

Hei!

Nå begynner jeg å bli ganske frustrert! Jeg har en blandingshund på 3,5 år,, og nå har jeg fått en marsvin i bursdagsgave. Hunden og marsvinet går overhodet ikke overens! Nå har jeg prøvd utrolig masse forskellig!i natt satte jeg marsvinburet inn i hundeburet som hunden sover i men han peip og bjeffet hele natten.Marsvinet virket noe fustrert, vet ikke om det er pga hunden oppførsel eller hva.. jeg fikk såvidt sove. Har noen noe tips? marsvinet er ganske vanskelig å ha med å gjøre.

Klem fortvilet

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Du satte marsvinburet inn i hundeburet? Ikke rart marsvinet virket frustrert, og hunden peip og bjeffet hele natten. Det kan du jo til selv, for å si det sånn.

De trenger jo ikke å være venner, går fint å ha både marsvin og hund i samme hus, så lenge de ikke er alene sammen.

For meg høres det ut som om du ikke er så veldig takknemmelig for bursdagsgaven, og dyr skal jo ikke gis i gave, så vil du ikke ha marsvin, og om det skaper masse problemer for deg så ville jeg ha kvitt meg med det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marsvinburet inn i hundeburet ja, det er noe av det dummeste jeg har hørt på lenge. Tror du skal være glad hunden ikke kvestet det marsvinet...

Hvorfor må de uansett bli bestevenner? Det er ikke fryktelig vanskelig å holde hund og marsvin adskilt, og det er veldig vanskelig å venne en voksen hund til smådyr dersom de ikke er vokst opp med dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en hund og to kaniner og det er ikke noe problem. De går sammen uten noe problem, men alikevel er de ikke bestevenner og de omgåes ikke hverandre. Jeg lot hunden lukte på kaninene når jeg først fikk de og etter det har jeg ikke gjort noe mer ut av det. Kaninene er i et bur for seg selv.

Jeg vet ikke hva du mener med at de ikke går overens. Har du en hund som aller helst vil jakte og spise marsvinet og du ikke har mulighet, vil eller kan ha de slik at hund og marsvin så bør du vel omplassere det. Uansett tror jeg du ikke skal tvinge marsvinet på hunden og omvendt som ved å sette marsvinburet inn i hundeburet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men marsvinet går løs om dagen! Er ikke noe for dyr i bur, så det blir bare om natten. Syns faktisk det er dyremishandling.

Hunden knurrer og skremmer han hele tiden. er redd for at marsvinet skal bli nervøs. Hunden må skjønne at marsvinet er like godt akseptert som han. tror du han blir mer tollerant hvis jeg behandler marsvinet som en hund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men marsvinet går løs om dagen! Er ikke noe for dyr i bur, så det blir bare om natten. Syns faktisk det er dyremishandling.

Hunden knurrer og skremmer han hele tiden. er redd for at marsvinet skal bli nervøs. Hunden må skjønne at marsvinet er like godt akseptert som han. tror du han blir mer tollerant hvis jeg behandler marsvinet som en hund?

Hold dem i hvert sitt rom da vel?

Og hvordan i alle dager skal du klare å behandle et marsvin som en hund?

Uansett, som nevnt så er det vanskelig å venne en voksen hund til smådyr, og det er derfor svært lite lurt å ha marsvinet og hunden løst sammen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

for det første og ha marsvin løs sammen med en hund er og be om trøbbel.. marsvin er for det første sårbare og kan fort komme til skade hvis den blir feks tråkket på. Av deg eller hunden eller kommer i klem i døra.. de er kanskje ikke så små, men de har tunge kropper og korte bein. Den er også nyskjerrige og kan fort smake på ting dem ikke bør..

Marsvinet trenger også sin plass , og bør beskyttes fra hunden.. unasett hvor godt dem ser ut og gå overens er det ingen garanti for at marsvinet ikke kan komme til skade. Hvorfor? fordi for hunden blir aldri marsvinet betraktet som en hund, den verker lukter eller oppfører seg deretter.... jeg har hatt mine sammen med kaniner , men aldri i verden om jeg går ut av rommet og lar dem være uten tilsynd for det.

Og hvis hunden din er blitt såpass "Gammel" og ikke vant med smådyr, som både lukter og ser rare ut er det ikke sikkert du klarer og få noen bestevenner ut av det. kanskje kan hunden la være og ragere så kraftig på svinet etterhvert, men som sgat er ikke en selvfølge dem skal gå gått sammen..

Jeg ville holdt dem enten helt avskillt i hvert sitt rom, eller latt marsvinet få seg et kjempe stort bur som den oppholder seg i når du ikke har tid og holde øye med den feks... Huske og tenke på marsvinest behov også oppi dette.. kan hende den blir utrygg av og stadig må jages eller gjemme seg for hunden din hvis den går løs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er jo som en nesten ikke tror hva en leser :) . Og jeg vil anta at det er en spøk og ikke alvorlig ment. Og ha dyr i bur syntes du er dyremishandling - men hva med det du har gjort, satt hund og marsvin i samme bur, hvor begge viser STORT ubehag. Det vil jeg kalle dyremishandling, du skal være glad at hunden ikke har tatt knekken på det stakkar marsvinet for lenge siden. Skjerp deg!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du vil at marsvinet ditt skal gå fritt, og ikke kan ha de i samme rom så bør du enten ha de på forskjellige rom eller kjøpe et gigantisk bur til marsvinet. Som flere sier så bør du tenke på marsvinets beste opp i det hele. Har du ikke mulighet til det bør du omplassere det til noen som faktisk gjør det.

Og om du synes det er dyremishandling å ha et marsvin i bur, så lurer jeg innmari på hva du kaller det når hund og marsvin er i samme i bur der de absolutt ikke trives. Et marsvin er et marsvin og en hund er en hund, og da må de behandles som det dyret de er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette må jo være en spøk - og en ganske morsom sådan...

Dyrevennen her synes det er dyreplageri å ha marsvinet i bur - men oppbevarer likevel HUNDEN i bur en tredjedel av døgnet...

Susanne

Hahaha, ja, ikke sant! :)

Hadde jeg fått et marsvin, sånn helt plutselig, så ville det fått bo i buret sitt istedenfor å bli terrorisert med all slags farlige ting vi mennesker har liggende løse i leilighetene våre. Skulle jeg hatt et marsvin løst så hadde det blitt terrorisert av 1 stk. halv terrier samt X antall skumle ledninger med strøm i. Tenk om marsvinet finner på å smake på ei ledning? Eller tenk om hunden finner på å smake på marsvinet? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette må være en tulletråd, å dømme etter formuleringene til den såkalte "dyrevennen". Jeg synes "dyrevenn" skulle gå til anskaffelse av et par barn også, et snes gamle tanter og en papegøye. Da roer det hele seg, og marsvinet vil forstå at hunden var det minste problemet... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg velger å svare seriøst på denne, da jeg antar det faktisk er snakk om et marsvin og en hund her ....

Aller først : MArsvin SKAL!!! være ute av buret sitt store deler av døgnet . OG !! Marsvin er flokkdyr, de SKAL!!! ha en artsfrend. Marsvin skal IKKE !!! sitte i buret døgnet rundt.

Når det er sagt .....:

Nå begynner jeg å bli ganske frustrert! Jeg har en blandingshund på 3,5 år,, og nå har jeg fått en marsvin i bursdagsgave. Hunden og marsvinet går overhodet ikke overens! Nå har jeg prøvd utrolig masse forskellig!i natt satte jeg marsvinburet inn i hundeburet som hunden sover i men han peip og bjeffet hele natten.Marsvinet virket noe fustrert, vet ikke om det er pga hunden oppførsel eller hva.. jeg fikk såvidt sove. Har noen noe tips?

Når får jeg helt vondt i magen. Vet du noe om marsvin fra før ?? Hvis ikke, skaff deg info kjapt. Marsvin er byttedyr, og hund er rovdyr. Du kan ant være glad for at marsvinet ikke døde av sjokk den natten.......

jeg har fire frittgående marsvin, det vil si på godt norsk, de er aldri i bur. Dvs, burdøren er aldri lukket. Jeg har også en schæfer unghund. Hun er veldig glad i å kose med marsvina ,og når hun er her oppe på besøk, så r hun veldig opptatt av marsvina. Hu nfår ALDRI lov til å gå etter de når hun er her som de bor. Hun kan ligge og se på dem spise, og når de er under sofaen kan hun få gå å snuse, men marsvin løper!! selv et trygt og tamt marsvin løper, og en hund løper etter ting som løper. marsvina bori annen etasje, og hunden i første. det er en grind i toppen av trappen, og døren er alltid i gjen. Hunden får kun være med opp på datarommet om jeg kan sitte og passe på henne hundre prosent.

Et slag fra en hundelabb kan ødelegge marsvinet ditt fullstendig. Man har IKKe hund og marsvin sammen løse.

marsvinet er ganske vanskelig å ha med å gjøre.

Et marsvin er da virkelig ikke vanskelig og ha med å gjøre. Nå blir jeg virkelig lei meg. HVis marsvinet ditt er *vanskelig* .... da er den sannsynligvis livredd. tenkt på det ?

Mitt råd er faktisk å omplassere marsvinet, da det ikke virker som om det passer inn i livet ditt, og heller ikke som om du faktisk ønsker å ha det .... SKAL du beholde marsvinet, så sett det i et rom hunden ikke har tilgang til, og la de bare hilse når du har marsvinet på fanget. og skaff for guds skyld et marsvin til.

Et marsvin kan aldri m\bli en hund. Det er et lite byttedyr .. et dyr som ville hunder spiser ....

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et marsvin SKAL IKKE være i bur mesteparten av døgnet ?

Hva slags tullball er dette da ?

Er vel en brøkdel av marsvineiere som har frittgående marsvin rundt omkring innendørs ?

De bør har en "luftegård" ute om sommeren med hønsenetting som de kan boltre seg i slik som mange kaniner har, men er vel ingen gyllen regel at et marsvin IKKE skal stå i bur inne ?

Uansett.. denne tråden passer bedre i gnager-forumet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner at jeg og en del av norges befolkning som eier gnagere er dyremisshandlere. Har faktisk ALDRI hørt om frittgående marsvin (eller kaniner). Lærer man de til å ikke gnage på ledninger? Mener nå det er mer uansvarlig, å la en gå rundt å gnage på alt den kan. Jeg vet ikke om jeg skal le eller gråte.

Ikke vet jeg om denne tråden er seriøs eller ikke. Men kan da svare hva jeg mener. Hold marsvinet i bur, og heller ta den ut når du vil kose, eller ha den litt løs. Da har du hunden i et annet rom. Da den er i bur, plasserer du dette så det er utilgjengelig for hunden. Og vil du at de skal bli venner, så kvitt deg med marvinet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frittgående innekaniner er faktisk ikke så uvanlig. De kan toalettrenes og vennes av med for mye møbeltygging :) Jeg er enig i at marsvin ikke bør tilbringe størsteparten av døgnet inne i et vanlig marsvinbur på størrelse med dem man kjøper i dyrebutikk. Jeg personlig synes at det er altfor liten plass, i et større bur blir det en annen sak. At "alle" i Norge har marsvin/kanin i små bur hele døgnet betyr vel ikke nødvendigvis at det er et godt liv for etmarsvin/en kanin? Menmen, nå sporet jeg helt av her... :closedeyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frittgående innekaniner er faktisk ikke så uvanlig. De kan toalettrenes og vennes av med for mye møbeltygging :) Jeg er enig i at marsvin ikke bør tilbringe størsteparten av døgnet inne i et vanlig marsvinbur på størrelse med dem man kjøper i dyrebutikk. Jeg personlig synes at det er altfor liten plass, i et større bur blir det en annen sak. At "alle" i Norge har marsvin/kanin i små bur hele døgnet betyr vel ikke nødvendigvis at det er et godt liv for etmarsvin/en kanin? Menmen, nå sporet jeg helt av her... :closedeyes:

Noen som har sagt det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marsvin har uten tvil godt å være i ett "romslig" bur, slik som alle andre dyr også har fordeler av dette. Og om sommeren lager vi også ett fint bur hvor det kan være ute og romstere... Men, å sette hunden i samme bur som marsvinet for at de skal tilvenne seg og blir VENNER... og ikke mindre enn idiotisk. Og det var det diskusjonen i utgangspunktet startet med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...