Gå til innhold
Hundesonen.no

Tilvenningsproblemer


Dyrevennen

Recommended Posts

Hei!

Nå begynner jeg å bli ganske frustrert! Jeg har en blandingshund på 3,5 år,, og nå har jeg fått en marsvin i bursdagsgave. Hunden og marsvinet går overhodet ikke overens! Nå har jeg prøvd utrolig masse forskellig!i natt satte jeg marsvinburet inn i hundeburet som hunden sover i men han peip og bjeffet hele natten.Marsvinet virket noe fustrert, vet ikke om det er pga hunden oppførsel eller hva.. jeg fikk såvidt sove. Har noen noe tips? marsvinet er ganske vanskelig å ha med å gjøre.

Klem fortvilet

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Du satte marsvinburet inn i hundeburet? Ikke rart marsvinet virket frustrert, og hunden peip og bjeffet hele natten. Det kan du jo til selv, for å si det sånn.

De trenger jo ikke å være venner, går fint å ha både marsvin og hund i samme hus, så lenge de ikke er alene sammen.

For meg høres det ut som om du ikke er så veldig takknemmelig for bursdagsgaven, og dyr skal jo ikke gis i gave, så vil du ikke ha marsvin, og om det skaper masse problemer for deg så ville jeg ha kvitt meg med det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marsvinburet inn i hundeburet ja, det er noe av det dummeste jeg har hørt på lenge. Tror du skal være glad hunden ikke kvestet det marsvinet...

Hvorfor må de uansett bli bestevenner? Det er ikke fryktelig vanskelig å holde hund og marsvin adskilt, og det er veldig vanskelig å venne en voksen hund til smådyr dersom de ikke er vokst opp med dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en hund og to kaniner og det er ikke noe problem. De går sammen uten noe problem, men alikevel er de ikke bestevenner og de omgåes ikke hverandre. Jeg lot hunden lukte på kaninene når jeg først fikk de og etter det har jeg ikke gjort noe mer ut av det. Kaninene er i et bur for seg selv.

Jeg vet ikke hva du mener med at de ikke går overens. Har du en hund som aller helst vil jakte og spise marsvinet og du ikke har mulighet, vil eller kan ha de slik at hund og marsvin så bør du vel omplassere det. Uansett tror jeg du ikke skal tvinge marsvinet på hunden og omvendt som ved å sette marsvinburet inn i hundeburet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men marsvinet går løs om dagen! Er ikke noe for dyr i bur, så det blir bare om natten. Syns faktisk det er dyremishandling.

Hunden knurrer og skremmer han hele tiden. er redd for at marsvinet skal bli nervøs. Hunden må skjønne at marsvinet er like godt akseptert som han. tror du han blir mer tollerant hvis jeg behandler marsvinet som en hund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men marsvinet går løs om dagen! Er ikke noe for dyr i bur, så det blir bare om natten. Syns faktisk det er dyremishandling.

Hunden knurrer og skremmer han hele tiden. er redd for at marsvinet skal bli nervøs. Hunden må skjønne at marsvinet er like godt akseptert som han. tror du han blir mer tollerant hvis jeg behandler marsvinet som en hund?

Hold dem i hvert sitt rom da vel?

Og hvordan i alle dager skal du klare å behandle et marsvin som en hund?

Uansett, som nevnt så er det vanskelig å venne en voksen hund til smådyr, og det er derfor svært lite lurt å ha marsvinet og hunden løst sammen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

for det første og ha marsvin løs sammen med en hund er og be om trøbbel.. marsvin er for det første sårbare og kan fort komme til skade hvis den blir feks tråkket på. Av deg eller hunden eller kommer i klem i døra.. de er kanskje ikke så små, men de har tunge kropper og korte bein. Den er også nyskjerrige og kan fort smake på ting dem ikke bør..

Marsvinet trenger også sin plass , og bør beskyttes fra hunden.. unasett hvor godt dem ser ut og gå overens er det ingen garanti for at marsvinet ikke kan komme til skade. Hvorfor? fordi for hunden blir aldri marsvinet betraktet som en hund, den verker lukter eller oppfører seg deretter.... jeg har hatt mine sammen med kaniner , men aldri i verden om jeg går ut av rommet og lar dem være uten tilsynd for det.

Og hvis hunden din er blitt såpass "Gammel" og ikke vant med smådyr, som både lukter og ser rare ut er det ikke sikkert du klarer og få noen bestevenner ut av det. kanskje kan hunden la være og ragere så kraftig på svinet etterhvert, men som sgat er ikke en selvfølge dem skal gå gått sammen..

Jeg ville holdt dem enten helt avskillt i hvert sitt rom, eller latt marsvinet få seg et kjempe stort bur som den oppholder seg i når du ikke har tid og holde øye med den feks... Huske og tenke på marsvinest behov også oppi dette.. kan hende den blir utrygg av og stadig må jages eller gjemme seg for hunden din hvis den går løs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er jo som en nesten ikke tror hva en leser :) . Og jeg vil anta at det er en spøk og ikke alvorlig ment. Og ha dyr i bur syntes du er dyremishandling - men hva med det du har gjort, satt hund og marsvin i samme bur, hvor begge viser STORT ubehag. Det vil jeg kalle dyremishandling, du skal være glad at hunden ikke har tatt knekken på det stakkar marsvinet for lenge siden. Skjerp deg!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du vil at marsvinet ditt skal gå fritt, og ikke kan ha de i samme rom så bør du enten ha de på forskjellige rom eller kjøpe et gigantisk bur til marsvinet. Som flere sier så bør du tenke på marsvinets beste opp i det hele. Har du ikke mulighet til det bør du omplassere det til noen som faktisk gjør det.

Og om du synes det er dyremishandling å ha et marsvin i bur, så lurer jeg innmari på hva du kaller det når hund og marsvin er i samme i bur der de absolutt ikke trives. Et marsvin er et marsvin og en hund er en hund, og da må de behandles som det dyret de er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette må jo være en spøk - og en ganske morsom sådan...

Dyrevennen her synes det er dyreplageri å ha marsvinet i bur - men oppbevarer likevel HUNDEN i bur en tredjedel av døgnet...

Susanne

Hahaha, ja, ikke sant! :)

Hadde jeg fått et marsvin, sånn helt plutselig, så ville det fått bo i buret sitt istedenfor å bli terrorisert med all slags farlige ting vi mennesker har liggende løse i leilighetene våre. Skulle jeg hatt et marsvin løst så hadde det blitt terrorisert av 1 stk. halv terrier samt X antall skumle ledninger med strøm i. Tenk om marsvinet finner på å smake på ei ledning? Eller tenk om hunden finner på å smake på marsvinet? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette må være en tulletråd, å dømme etter formuleringene til den såkalte "dyrevennen". Jeg synes "dyrevenn" skulle gå til anskaffelse av et par barn også, et snes gamle tanter og en papegøye. Da roer det hele seg, og marsvinet vil forstå at hunden var det minste problemet... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg velger å svare seriøst på denne, da jeg antar det faktisk er snakk om et marsvin og en hund her ....

Aller først : MArsvin SKAL!!! være ute av buret sitt store deler av døgnet . OG !! Marsvin er flokkdyr, de SKAL!!! ha en artsfrend. Marsvin skal IKKE !!! sitte i buret døgnet rundt.

Når det er sagt .....:

Nå begynner jeg å bli ganske frustrert! Jeg har en blandingshund på 3,5 år,, og nå har jeg fått en marsvin i bursdagsgave. Hunden og marsvinet går overhodet ikke overens! Nå har jeg prøvd utrolig masse forskellig!i natt satte jeg marsvinburet inn i hundeburet som hunden sover i men han peip og bjeffet hele natten.Marsvinet virket noe fustrert, vet ikke om det er pga hunden oppførsel eller hva.. jeg fikk såvidt sove. Har noen noe tips?

Når får jeg helt vondt i magen. Vet du noe om marsvin fra før ?? Hvis ikke, skaff deg info kjapt. Marsvin er byttedyr, og hund er rovdyr. Du kan ant være glad for at marsvinet ikke døde av sjokk den natten.......

jeg har fire frittgående marsvin, det vil si på godt norsk, de er aldri i bur. Dvs, burdøren er aldri lukket. Jeg har også en schæfer unghund. Hun er veldig glad i å kose med marsvina ,og når hun er her oppe på besøk, så r hun veldig opptatt av marsvina. Hu nfår ALDRI lov til å gå etter de når hun er her som de bor. Hun kan ligge og se på dem spise, og når de er under sofaen kan hun få gå å snuse, men marsvin løper!! selv et trygt og tamt marsvin løper, og en hund løper etter ting som løper. marsvina bori annen etasje, og hunden i første. det er en grind i toppen av trappen, og døren er alltid i gjen. Hunden får kun være med opp på datarommet om jeg kan sitte og passe på henne hundre prosent.

Et slag fra en hundelabb kan ødelegge marsvinet ditt fullstendig. Man har IKKe hund og marsvin sammen løse.

marsvinet er ganske vanskelig å ha med å gjøre.

Et marsvin er da virkelig ikke vanskelig og ha med å gjøre. Nå blir jeg virkelig lei meg. HVis marsvinet ditt er *vanskelig* .... da er den sannsynligvis livredd. tenkt på det ?

Mitt råd er faktisk å omplassere marsvinet, da det ikke virker som om det passer inn i livet ditt, og heller ikke som om du faktisk ønsker å ha det .... SKAL du beholde marsvinet, så sett det i et rom hunden ikke har tilgang til, og la de bare hilse når du har marsvinet på fanget. og skaff for guds skyld et marsvin til.

Et marsvin kan aldri m\bli en hund. Det er et lite byttedyr .. et dyr som ville hunder spiser ....

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et marsvin SKAL IKKE være i bur mesteparten av døgnet ?

Hva slags tullball er dette da ?

Er vel en brøkdel av marsvineiere som har frittgående marsvin rundt omkring innendørs ?

De bør har en "luftegård" ute om sommeren med hønsenetting som de kan boltre seg i slik som mange kaniner har, men er vel ingen gyllen regel at et marsvin IKKE skal stå i bur inne ?

Uansett.. denne tråden passer bedre i gnager-forumet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner at jeg og en del av norges befolkning som eier gnagere er dyremisshandlere. Har faktisk ALDRI hørt om frittgående marsvin (eller kaniner). Lærer man de til å ikke gnage på ledninger? Mener nå det er mer uansvarlig, å la en gå rundt å gnage på alt den kan. Jeg vet ikke om jeg skal le eller gråte.

Ikke vet jeg om denne tråden er seriøs eller ikke. Men kan da svare hva jeg mener. Hold marsvinet i bur, og heller ta den ut når du vil kose, eller ha den litt løs. Da har du hunden i et annet rom. Da den er i bur, plasserer du dette så det er utilgjengelig for hunden. Og vil du at de skal bli venner, så kvitt deg med marvinet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frittgående innekaniner er faktisk ikke så uvanlig. De kan toalettrenes og vennes av med for mye møbeltygging :) Jeg er enig i at marsvin ikke bør tilbringe størsteparten av døgnet inne i et vanlig marsvinbur på størrelse med dem man kjøper i dyrebutikk. Jeg personlig synes at det er altfor liten plass, i et større bur blir det en annen sak. At "alle" i Norge har marsvin/kanin i små bur hele døgnet betyr vel ikke nødvendigvis at det er et godt liv for etmarsvin/en kanin? Menmen, nå sporet jeg helt av her... :closedeyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frittgående innekaniner er faktisk ikke så uvanlig. De kan toalettrenes og vennes av med for mye møbeltygging :) Jeg er enig i at marsvin ikke bør tilbringe størsteparten av døgnet inne i et vanlig marsvinbur på størrelse med dem man kjøper i dyrebutikk. Jeg personlig synes at det er altfor liten plass, i et større bur blir det en annen sak. At "alle" i Norge har marsvin/kanin i små bur hele døgnet betyr vel ikke nødvendigvis at det er et godt liv for etmarsvin/en kanin? Menmen, nå sporet jeg helt av her... :closedeyes:

Noen som har sagt det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marsvin har uten tvil godt å være i ett "romslig" bur, slik som alle andre dyr også har fordeler av dette. Og om sommeren lager vi også ett fint bur hvor det kan være ute og romstere... Men, å sette hunden i samme bur som marsvinet for at de skal tilvenne seg og blir VENNER... og ikke mindre enn idiotisk. Og det var det diskusjonen i utgangspunktet startet med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...