Gå til innhold
Hundesonen.no

"Utslett" på magen.


SCRM

Recommended Posts

Skrevet

Valpen min er 4 mnd og idag la jeg merke til noe som muligens kan være utslett, det ser ut som kviser og det verker når jeg klemmer på det, det har en gugge farge, og noen plasser var det bare skurv. :P Dette er på magen.

Noen som har en formening om hva det kan være??

Skrevet

Har han gått mye i skogen? Gjerne i mye områder eller sånt?

Var noen dvergpinscher som fikk det.. Ble etterhvert til små byller/kviser som sprakk.. Var vekke etter 2 uker.. De vasket det med pyrisept tror jeg..

aimi_byller.jpg

Sånn så det ut i alle fall..

Dette skrev noen om det:

Min kjære hund var full av dette "utslettet" dagen etter vi hadde vært i skogen/ute på myra. Hele brystkassa var full med sånne kviser og hun hadde også noen under armhulene og buken. Formen hennes var ellers fin, men hun slikket litt på de. Jeg dusjet henne med en spess. shampo (grønnsåpevann er også fint å bruke) og lot det være til dagen etter. Formen hennes var fin, og neste dag hadde det blitt bedre. De gulgrønne kvisene var borte og hade blitt til små røde skorper som var på tur bort. Ingen feber hadde hun heller.

Jeg tror hun kunne ha blitt rispet opp av lyng og andre småbusker eller stukket seg på noe da vi var på myra. Hun vasset også i myrvann, som sikkert var med på å irritere sårene. Jaro hadde ikke sånne, men var ikke så ivrig på å søke ball ute på myra heller...

Har dere vært noen plass der hun kunne rispet seg opp eller stukket seg på noe? Tistill eller brennesle?

Om kvisene ikke forsvinner ville jeg tatt turen til vetten

Skrevet

Sånne hadde min hund da hun var valp også, det kalles visst "valpekviser". Har lest at dersom kvisene kommer på andre steder på kroppen i tillegg, og hunden evt. begynner å miste noe pels og slikt, så bør man oppsøke vetrinær for å ta prøver av huden.

Skrevet

Takk for raske svar :P Det lignet litt på det pincheren har ja, men de er ikke så store enda.

Men skal følge med det, og vaske det med pyrisept så får jeg se.

Har ikke vært i skogen, men var med på skolen igår, en del gress osv. (landbruksskole)

Skrevet

Mi hadde også litt sånn, ifølge dyrlegen (vi fikk det sjekket med det samme vi var der), så kom det ofte hos valper mens de var små, fordi det kan komme bakterier når de tisser.. Helt ufarlig og det går over fort. Kan bare passe på å vakse litt ekstra på magen om det blir ille:)

Skrevet

Ok, takk :P Måtte dusje henne idag, jeg har en typisk retriver... :P Graving og møkk er livet :) Så hun var ganske klar for en dusj, men skal se ann de greiene på magen.. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...