Gå til innhold
Hundesonen.no

"Utslett" på magen.


SCRM

Recommended Posts

Skrevet

Valpen min er 4 mnd og idag la jeg merke til noe som muligens kan være utslett, det ser ut som kviser og det verker når jeg klemmer på det, det har en gugge farge, og noen plasser var det bare skurv. :P Dette er på magen.

Noen som har en formening om hva det kan være??

Skrevet

Har han gått mye i skogen? Gjerne i mye områder eller sånt?

Var noen dvergpinscher som fikk det.. Ble etterhvert til små byller/kviser som sprakk.. Var vekke etter 2 uker.. De vasket det med pyrisept tror jeg..

aimi_byller.jpg

Sånn så det ut i alle fall..

Dette skrev noen om det:

Min kjære hund var full av dette "utslettet" dagen etter vi hadde vært i skogen/ute på myra. Hele brystkassa var full med sånne kviser og hun hadde også noen under armhulene og buken. Formen hennes var ellers fin, men hun slikket litt på de. Jeg dusjet henne med en spess. shampo (grønnsåpevann er også fint å bruke) og lot det være til dagen etter. Formen hennes var fin, og neste dag hadde det blitt bedre. De gulgrønne kvisene var borte og hade blitt til små røde skorper som var på tur bort. Ingen feber hadde hun heller.

Jeg tror hun kunne ha blitt rispet opp av lyng og andre småbusker eller stukket seg på noe da vi var på myra. Hun vasset også i myrvann, som sikkert var med på å irritere sårene. Jaro hadde ikke sånne, men var ikke så ivrig på å søke ball ute på myra heller...

Har dere vært noen plass der hun kunne rispet seg opp eller stukket seg på noe? Tistill eller brennesle?

Om kvisene ikke forsvinner ville jeg tatt turen til vetten

Skrevet

Sånne hadde min hund da hun var valp også, det kalles visst "valpekviser". Har lest at dersom kvisene kommer på andre steder på kroppen i tillegg, og hunden evt. begynner å miste noe pels og slikt, så bør man oppsøke vetrinær for å ta prøver av huden.

Skrevet

Takk for raske svar :P Det lignet litt på det pincheren har ja, men de er ikke så store enda.

Men skal følge med det, og vaske det med pyrisept så får jeg se.

Har ikke vært i skogen, men var med på skolen igår, en del gress osv. (landbruksskole)

Skrevet

Mi hadde også litt sånn, ifølge dyrlegen (vi fikk det sjekket med det samme vi var der), så kom det ofte hos valper mens de var små, fordi det kan komme bakterier når de tisser.. Helt ufarlig og det går over fort. Kan bare passe på å vakse litt ekstra på magen om det blir ille:)

Skrevet

Ok, takk :P Måtte dusje henne idag, jeg har en typisk retriver... :P Graving og møkk er livet :) Så hun var ganske klar for en dusj, men skal se ann de greiene på magen.. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...