Jump to content
Hundesonen.no

"Utslett" på magen.


SCRM

Recommended Posts

Valpen min er 4 mnd og idag la jeg merke til noe som muligens kan være utslett, det ser ut som kviser og det verker når jeg klemmer på det, det har en gugge farge, og noen plasser var det bare skurv. :P Dette er på magen.

Noen som har en formening om hva det kan være??

Link to comment
Share on other sites

Har han gått mye i skogen? Gjerne i mye områder eller sånt?

Var noen dvergpinscher som fikk det.. Ble etterhvert til små byller/kviser som sprakk.. Var vekke etter 2 uker.. De vasket det med pyrisept tror jeg..

aimi_byller.jpg

Sånn så det ut i alle fall..

Dette skrev noen om det:

Min kjære hund var full av dette "utslettet" dagen etter vi hadde vært i skogen/ute på myra. Hele brystkassa var full med sånne kviser og hun hadde også noen under armhulene og buken. Formen hennes var ellers fin, men hun slikket litt på de. Jeg dusjet henne med en spess. shampo (grønnsåpevann er også fint å bruke) og lot det være til dagen etter. Formen hennes var fin, og neste dag hadde det blitt bedre. De gulgrønne kvisene var borte og hade blitt til små røde skorper som var på tur bort. Ingen feber hadde hun heller.

Jeg tror hun kunne ha blitt rispet opp av lyng og andre småbusker eller stukket seg på noe da vi var på myra. Hun vasset også i myrvann, som sikkert var med på å irritere sårene. Jaro hadde ikke sånne, men var ikke så ivrig på å søke ball ute på myra heller...

Har dere vært noen plass der hun kunne rispet seg opp eller stukket seg på noe? Tistill eller brennesle?

Om kvisene ikke forsvinner ville jeg tatt turen til vetten

Link to comment
Share on other sites

Sånne hadde min hund da hun var valp også, det kalles visst "valpekviser". Har lest at dersom kvisene kommer på andre steder på kroppen i tillegg, og hunden evt. begynner å miste noe pels og slikt, så bør man oppsøke vetrinær for å ta prøver av huden.

Link to comment
Share on other sites

Takk for raske svar :P Det lignet litt på det pincheren har ja, men de er ikke så store enda.

Men skal følge med det, og vaske det med pyrisept så får jeg se.

Har ikke vært i skogen, men var med på skolen igår, en del gress osv. (landbruksskole)

Link to comment
Share on other sites

Mi hadde også litt sånn, ifølge dyrlegen (vi fikk det sjekket med det samme vi var der), så kom det ofte hos valper mens de var små, fordi det kan komme bakterier når de tisser.. Helt ufarlig og det går over fort. Kan bare passe på å vakse litt ekstra på magen om det blir ille:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...