Gå til innhold
Hundesonen.no

Ingen scroller vs scroller


Guest Per Olav

Recommended Posts

Den første, uten tvil. Den avspillingstingen var irriterende treg, og alternativet med "show all" er bare en ekstra ting man må gjøre hvis man vil lese. Jeg synes aldri det er noe problem at teksten går nedover siden, er jeg interessert, scroller jeg gjerne, og er jeg ikke interessert går jeg jo bare bort fra siden uansett. Flyt (ved å slippe å skifte side for å lese alt) og mulighet for oversikt (ved å kunne se alt raskt) er viktig for leseopplevelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den siste fungerer greit. Hvem som er best, avhenger litt av innholdet for min del. Hvis man har behov for å sammenligne testene, er det mer tungvint å måtte bytte side hver gang man skal sjekke en opplysning enn bare å scrolle opp og ned. Skal man bare lese om hver enkelt test, er det greit å bytte side, og det blir jo en veldig overkommelig lesemengde pr. side på den måten. Avhenger av hva som er formålet og målgruppen mao.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svaret. Hensikten er i bunn og grunn bare å presentere disse prøvene som har vært relativt utilgjengelig for folk flest tidligere. Det er disse prøvene som rasen jeg har blir testet etter ved kurs og samlinger overalt i Europa.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svaret. Hensikten er i bunn og grunn bare å presentere disse prøvene som har vært relativt utilgjengelig for folk flest tidligere. Det er disse prøvene som rasen jeg har blir testet etter ved kurs og samlinger overalt i Europa.

Ok, jeg synes fortsatt det er mer oversiktlig å kunne se hvordan en test skiller seg fra en annen uten å måtte bytte side, men det blir jo en smakssak. Kanskje kunne overskriftene gjøres tydeligere i den første slik at det er lettere å se når en test begynner.

Edit: Hadde skrevet oversiktene i stedet for overskriftene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, jeg synes fortsatt det er mer oversiktlig å kunne se hvordan en test skiller seg fra en annen uten å måtte bytte side, men det blir jo en smakssak. Kanskje kunne oversiktene gjøres tydeligere i den første slik at det er lettere å se når en test begynner.
De forskjellige testene kan f eks merkes med et lite ikon e l i topplinja for hver test - skal gå i grubleboksen og stå litt på hodet og se hva jeg får til :P
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg likte best det første alternativet. Den "scrolledingsegreia" var bare plagsom. Hvis man f.eks ikke har så høy skjermoppløsning, må man scrolle seg ned til scrollen.

Når det gjelder inndeling av innholdet, syns jeg i dette tilfellet at det fungerer best med den lange siden. Hadde det vært snakk om tettskrevet tekst, ville det være bedre å dele det inn, men i og med at det er mest punktlister og oppramsing, fungerer det greit. Men siden blir litt lang. Kanskje (men har ikke helt bestemt meg) det ville hjelpe om du hadde linker på toppen av siden som peker til hovedpunktene nedover på siden? Tydeligere overskrifter på hovedpunktene hadde i hvertfall vært en fordel, så blir det lettere å finne frem hvis man scroller nedover siden for å finne noe bestemt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Point taken, Havana :P

Jeg har liksom en liten motvilje m h t lange sider med scrolling men ser poenget med "navneanker" hvor du kan hoppe fra avsnitt til avsnitt. Hva med en løsning som denne ?

For å få en tilnærmet lik sidehøye kan kan putte inn et bilde i ny og ne?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal snart gi meg nå :P - men jeg synes fortsatt det er best med kun en side. På denne siste må jeg scrolle ned for å lese hele teksten, deretter må jeg scrolle opp igjen for å bytte side for å lese neste test. Én side med tydelige overskrifter, og muligens linker for å hoppe direkte til en test hvis man ønsker det, ville være det beste imho. Altså at du beholder linkikonene øverst, men at de peker nedover på siden i stedet for til en annen side om det ga mening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...