Gå til innhold
Hundesonen.no

Spontanspor


minstemann

Recommended Posts

Skrevet

I anledning av det lille håpet som kommer neste uke har hjeg noen spørsmål om spontanspor. Forrige gang brukte jeg slepespor i begynnelsen, denne gang vil jeg (kanskje) prøve noe annet...

Så: hvordan starter dere spontansporing med valp? Hvor gammel er valpen første gang? Vil du helst gå ditt eget spor, eller bruke andres spor fortest mulig. Bruker du line og sele fra første gang, el når i prosessen introduserer du det?

Skrevet

Gikk ut et spor ikke så langt unna huset mens valpen var innendørs. Hentet så ut valpen, og gikk tilfeldigvis på "tur" rett forbi sporet. Tok valpen opp sporet, SUPERT! Gjorde den ikke det - no harm done. Jeg hadde mat i sporet og prøvde å gjøre spor kult rett og slett. Vi gikk ikke mange spontansporene da. Så ikke vitsen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...