Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til aktivisering


JailyTina

Recommended Posts

Skrevet

Prøvde å søke litt på forumet da jeg mente å huske å ha lest lignene tråder før, men fant ikke noe... :twitch: Anyway...

Endelig har vi funnet ut av ryggproblemene til Mikey! Han hadde en haug låsninger i ryggraden som vi driver og løser opp nå for tida. Før vi fant ut av dette ble jeg med i hundeklubben her for å få begynt med litt ordentlig trening med Mikey. Både i forhold til problemene med andre hunder og i tillegg for at han skulle få litt mer å gjøre... Dessverre må vi nå utsette all form for trening der han kanskje vrir seg, hopper og spretter mye eller anstrenger ryggen på andre måter. Dermed må vi finne på noe annet.

Fra før har vi endel søk på godbiter og leiker, også går vi en hel del for tida etter en plan vi har satt opp med veterinæren for å bygge opp ryggen og høyre bakben.. (det er noe ekstra problemer med det beinet) Men han blir jo ikke ordentlig sliten! Han har masse ekstra energi som det ikke ser ut til å være noen ende på... :rolleyes:

Så... Har noen forslag til ting jeg kan finne på for å få brukt han litt mer som ikke innebærer hopp, sprett og vridninger?

Skrevet

Klikkertrening med targeting (hånd, targetstick, post-it) , fremadsending mot kjegle, gå fint i bånd-trening.. plukke opp og holde gjenstander, rygging (vil vel hjelpe på kontroll av bakfoten...)

Skrevet

hvis du gerne vil aktivere din hund uden at den skal hoppe for mye rundt, så synes jeg det er en god ide med en treatball, hvor du kan fodre din hund med en del af dens mad, og bruge hovedet for at få maden ud.

Jeg har selv god erfaring med det, og bruger selv forskellige treatballs til mine hunde på forskellige sværhedsgrader.

de skal bruge deres hovede, samtidig med at de får mad, og jeg synes at de er dejligt rolige bagefter.

Skrevet

Jeg kan alt for lite om klikkertrening til at jeg vil innføre det akkurat nå. Han er en stressa liten klump og jeg er redd jeg hadde gjort feil med klikkeren som bare hadde økt stresset.. :twitch: Jeg trener inn en god del nye kommandoer for tida, bare for å gi han nye utfordringer, men det er grenser for hvor sliten han blir av det å...

Han får veldig lite "gratis" mat for tida. Meste parten må han jobbe for enten som søk ute (frokost) eller i sånn matleike ting... Mikey digger å jobbe for mat så jeg prøver å kombinere fôring med trening så han ikke får noe uten å gjøre seg fortjent til det.. Hvis det ga noe mening.. :P

Skrevet

Du kan jo lære han å gå/skritte over diverse hindringer. Skritting er fint for leie rygger.

F.eks legge en stige på bakken og lære han å tråkke mellom trinnene. Du kan lære inn dette både med og uten klikker. Men med klikker og shaping, må han selvsagt bruke hodet sitt mer :twitch:

Som belønning i slik trening kan du f.eks bruke leverpostei på tube. Klem ut en liten smak som han får slikke av. Slikkebelønninger virker beroligende og egner seg fint til roligaktiviteter

Skrevet

Husker når Mike måtte være i ro i 5 uker pga ryggskade... så sleit jeg veldig, da han var full av energi og var vanskelig å ha med å gjøre... Men vi trente på å rydde! Og det var skikkelig gøy, han måtte rydde opp lekene sine og legge de i lekekassen, ikke alltid han skjønte hva som skulle ryddes opp og det gikk litt av vært i den kassen, men sliten i hodet ble han. men dog... dette gjorde jeg via klikker...

Skrevet

Mikey og Loke har virkelig endel til felles... Loke har et evigvarende ryggproblem han også, med låsninger som har blitt knekkt opp uttalige ganger. Vi er inderlig lei hele ryggen hans begge to..hver gang vi kommer skikkelig i gang med treningen så må vi avbryte igjen <_<

Loke er klikkertrent og klikkerklok så jeg aktiviserer han med klikkerleker ofte. Han er en kløpper på å lukke skuffer og skapdører hehe. I dårlige perioder får han faktisk nesten mer tur enn vanlig, han får mange korte 20min turer på mykt underlag. Da bare i skritt selvfølgelig.. Fant ut at når han var på sitt verste fikk han nesten fire timer tur hver dag hvis jeg slo sammen turene :twitch: Rygghunder skal jo være i bevegelse, men de skal være kontrollert i bevegelsene.

Ellers så gjemmer jeg en kong med leverpostei eller ost i et eller annet sted i huset eller hagen. godbitsøk kan man aldri overdive, aldri mat i skål, og jeg lar han svømmme for å få ut overskuddenergien. Når han ikke er veldig ille får jeg lov til å la han leke med andre litt rolige hunder og løpe litt løs så lenge han blir varmet opp og gåes ned skikkelig i skritt etterpå. Det er noe med at man ikke skal fjerne all livskvalitet. Men jeg har alltid venten på grønt lys fra vetten selvfølgelig :P

Skrevet

Belgerac: Skritte over stige var ikke dumt! Må finne frem en stige og prøve ut det.. :) Hvorfor virker slikkebelønning beroligende? (Bare lurer :P )

Silje: Lære han å rydde hadde ikke vært dumt! Takk for tips!

Loke: Hehehe... De er virkelig like da ja! :) Vi regner dessverre med at det på Mikey også er et vedvarende problem. Det er også en viss fare for at han har noen nerver i klem, men det gjennstår å finne ut om er tilfellet eller ikke! Mikey får også en 3-4 timers rolig, kontrollert gange nå for tida hver dag. Delt opp i småturer seff.. :P

Hvordan er det med hunder og svømming nå som vannet begynner å bli kaldere egentlig? Tenker i forhold til at kulde gjør han mer stiv... Men regner med at de tåler kaldere vann enn oss allikevel..? :whistle:

Mikey får veldig lite mat i skåla si. Det er snakk om kanskje 1/5 av dagsrasjonen sin. Resten er delt i søk, trening, kongleiker osv osv. Noe han egentlig ser ut til å være svært fornøyd med.. :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...