Gå til innhold
Hundesonen.no

Tannstein


Recommended Posts

Skrevet

Pippin har hatt så fine tenner helt til for to-tre måneder siden. Nå er det mye tannstein og han har ganske dårlig ånde. Jeg prøver å skrape med negler og tannsteinskrape, men har ikke helt taket på det. Idag så jeg at tannkjøttet var litt hovent også. Det ser ut til at jeg blir nødt til å få det slipt bort, men jeg er ikke så glad for at han må dopes ned, (hadde en katt en gang som aldri våknet etter neddoping :lol: ). For mennesker finnes det en lettere anestesimetode der man ikke er helt i "koma", bare veldig sløv. Brukes noe slikt på dyr også?

Hva slags erfaringer har dere andre med tannsteinsliping, går det fort og greit?

Skrevet

Jeg har jobbet to år på en dyreklinikk, der stelte vi tannstein og andre tannplager.

Hunden kan være litt sår i munnen et par dager, men det går fort og greit.

De blir lagt på narkose og får renset tenner via ultralyd.

Trekker om nødvendig, hvis det er dårlige tenner.

HUnden ligger på klinikken til de våkner opp

Jeg bruker PLaque of animal på mine dyr og det er kjempe kjekt! Løsner tannstein lett, og jeg pusser med elektrisk tannbørste hjemme!

Lykke til!

Skrevet

Tinka gammlemor var til vetten forrige tirsdag for å fjerne noen plagsomme analkjertler.

Hun fikk først en likegladsprøyte(som vi kaller det) og ble slapp av det og når de oppererte så brukte de gass.

Spurte om de kunne fjerne tannsten på henne når hun alikavell var dopet (var ikke så mye) og det kunne de hvis ikke hun våknet så veldig fort opp etter gassen.

Når vi hentet henne så var tenne hvite og fine og ikke betalte vi for det heller, bare for operasjonen som var avtalt på forrhånd :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
    • Det er veldig vanskelig å si hva som er "bedre" uten å vite hvordan forutsetningene ser ut. Hvis det er hjelp til rasevalg du vil ha så er det kanskje greit å lage en egen tråd til det med informasjon om hvilken erfaring du har med hund, hvordan hverdagen din ser ut, hvor mye aktivitet vil hunden få, har du planer om noe målrettet aktivitet/sport osv. Hvilke kriterier har du mtp. lyd, pelsstell, støvsuging, størrelse på hunden?  Med denne informasjonen er det lettere å gi råd om en rase som kan passe til ditt potensielle hundehold. Det er helt sikkert flere raser som kan passe kriteriene, og mange som ikke gjør det. 
    • Svarer dere begge to her. Ser at dette kanskje er en god grunn til å vurderer andre raser. Kanskje Aussie eller Collie er bedre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...