Gå til innhold
Hundesonen.no

Roe ned en overlykkelig hund


Kristina

Recommended Posts

Lunah er så alt for glad i folk. Når vi er på utstilling overfaller hun dommeren, og når vi går turer trekker hu i båndet som bare det for å hilse på alle. Det er innmari slitsomt! Hun får selvfølgelig ikke lov til å trekke i båndet, men når folk passerer oss må jeg likevell passe på så hu ikke overfaller de.

Noen råd for å roe henne ned? For at hun skal skjønne at hu ikke får lov til å hilse på alle?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvor gammel er hun? Goshi var og sånn, men jeg begynte å legge henne i dekk til de hadde passert eller om det var kjentfolk så måtte hun ligge til jeg hadde fått hilst på og vi hadde pratet litt. Nå er hun mye bedre, virker som hun har forstått at det ikke nytter å buse frem for å hilse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvor gammel er hun? Goshi var og sånn, men jeg begynte å legge henne i dekk til de hadde passert eller om det var kjentfolk så måtte hun ligge til jeg hadde fått hilst på og vi hadde pratet litt. Nå er hun mye bedre, virker som hun har forstått at det ikke nytter å buse frem for å hilse.

Funker også å lære hunden å sitte hver gang det kommer noen for å hilse på-- Litt værre når de bare går forbi- kan være litt kjipt med sitt hver gang da på en lørdags formiddag på Karl Johan f.eks..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun er jo bare 9 mnd ennå. Men hu er ikke intressert i noe annet når det kommer folk. Ikke godbiter eller leke eller noe. Hu lukker øra, så det er ikke så lett å få hu til å dekke da!

Da har du en konkret sak å trene på! Begynn med en gang, tren gjerne hjemme uten ytre påvirkninger. Og når du vet helt sikkert at hunden kan kommandoen dekk, så prøver du det ute blant folk. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da har du en konkret sak å trene på! Begynn med en gang, tren gjerne hjemme uten ytre påvirkninger. Og når du vet helt sikkert at hunden kan kommandoen dekk, så prøver du det ute blant folk. :)

ja vi jobber for harde livet med saken om vi noen gang har sjangs på å få bronsemerket i oktober :-o :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arjen er 11 mnd, og kan dekk utmerket hjemme. Men han blir i en helt annen verden når han møter folk og dyr! Spesielt joggere og syklister. Da lukker han ørene, og jeg må stå med hæla i bakken!
Kjenner igjen den der du..
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Få noen til å hjelpe deg med det, helst en som hun ikke kjenner så godt.

Få de til å være dommer, komme bort til deg, ta deg i hånda og hilse på deg. Hunden skal sitte ved foten din. "Dommeren" skal ikke bry seg om hunden, om hunden hopper opp og vil hilse så skal dommeren ikke bry seg, men heller snu ryggen til og overse. Når dommeren får hilse på deg og hunden sitter stille kan dommeren hilse på hunden, men hunden skal fremdeles sitte stille, hopper den opp skal dommeren igjenn snu ryggen til. Når hun er flink og sitter stille så er det viktig å rose masse. Dommeren kan gjerne gi hunden en godbit når hun er flink. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...