Gå til innhold
Hundesonen.no

Nekter å tisse ute, tisser når vi kommer inn


MariJ

Recommended Posts

Skrevet

Har hatt hund før, men ikke en som kniper igjen ute, og venter til vi kommer inn igjen. Det som skjer er at jeg (eller min samboer) tar henne med ut for å tisse, etter mat, soving, leking eller at hun trasker rundt. Vi har henne i bånd ute, og prøver å gjøre det så lite spennende som mulig. Altså, vi gjør jo alt etter boka, mens valpen gjør ingenting etter boka :) Hun viser ingen, absolutt ingen tegn på at hun er tissetrengt ute, men så fort vi kommer inn igjen så huker hun seg ned og tisser. Vi bærer henne rett ut igjen, roser henne når vi setter henne ned på bakken. Og nå vet vi jo at hun må på do, men ingenting skjer. Vi går inn igjen, hun huker seg ned på gulvet, så er det ut igjen, og ingenting skjer. Er det noe vi gjør galt? Eller må vi rett og slett gi henne tid, at hun finner ut at det er ute det skal skje? Har jo bare hatt henne siden fredag, men som sagt, vi har begge hatt hund(er) før, men aldri opplevd dette. Må innrømme at jeg faktisk er litt frustrert :)

Skrevet

er ganske vanlig, spes på små raser. Første chihuahuan her i huset var slik, fikk ham ikke til åtisse ute før etter en uke. og første gangen han tisset ute ble han så flau at han prøvde å slikke det opp igjen :)

tålmodighet er en dyd :icon_fun:

Hvis dere har hatt henne i to dager så gi henne lit tid til å venne seg skikkelig til dere og det nye stedet.

Skrevet

Hun vil vel ikke legge igjen noen spor ute enda, litt mer som "hysj, jeg har ikke vært her" La hun kanskje bli litt mer kjent ute på sitt tissested? Husker at min sleit veldig med det der, han sa ifra på natta at han måtte på do, vi gikk ut.. ikke snakk om.. gikk inn, og da satt han seg fint ned og tisset. Dette skjedde veldig veldig ofte, tilslutt fant vi ut at vi går ut når han skal tisse.. han tisser ikke, tar han inn i et par minutter, ser at han må må do pga han "små sirkler" litt rundt, og tar han ut igjen. Hadde en sånn liten rutine at vi tok han ut, så inn igjen, så ut ganske fort igjen...Det tok faktisk 3 uker før han ville på do på tur. Etter ca 1 uke, så var det hjelt ok å tisse ute, men inne best. Han ble faktisk ikke 100% husren før han var 5 måneder gammel. Men nå har jeg hørt at hannhunder er bittelitt vanskeligere å få husren enn tisper.. Men gi hun litt tid, mye er nytt enda. Lykke til :)

Skrevet

Når valper tisser, så legger de ifra seg "lukten sin" - noe ikke alle små valper er trygge på med en gang. Når de legger fra seg lukten sin så kan større hunder og andre "farer" finne dem - det ligger liksom i instinktet i mange av de små. Det kan ta tid, og det kan være lurt å ha en fast tisseplass de første ukene. Du kan jo vurdere å få henne til å tisse på en avis eller en fille som du kan ta med deg ut å legge på tisseplassen. Når hun kommer dit neste gang vil hun kjenne lukten sin der allerede, og det kan hjelpe litt på for å få de første dråpene ut. :) Husk å alltid ha karbonade eller noe annet supergodt i lomma som du gir valpen etter den har vært flink. :)

Skrevet

Hvis innetissing skjer på et bestemt sted, kan det være at valpen har begynt å tro at det er dette som er tisseplassen. Da kan det hjelpe å ommøblere eller plassere noe stort der h*n tisser, for å bryte vanen.

Skrevet

Kanskje det hjelper å la henne gå løs? Da får hun beveget litt mer på seg og føler kanskje at det er lettere og gjøre fra seg da. Prøv å være aktiv med henne ute, aktivitet setter fart på systemet :) Vær mye ute på plana med henne ellers også og la henne lære seg at det er trygt, morro osv osv å være på plena.

Skrevet

Prøv å la hun tisse på avis når dere er inne, så tar dere med dere avisen ut også prøver dere å kun la hun gå i det trygge stedet hvor avisen ligger, da tisser hun etterhvert.

Dette har vi gjort med valpene våre som ikke har villet tisse ute, gir dem ikke stort område å tisse på, men kun der avisen ligger :)

Guest Belgerpia
Skrevet
Har hatt hund før, men ikke en som kniper igjen ute, og venter til vi kommer inn igjen. Det som skjer er at jeg (eller min samboer) tar henne med ut for å tisse, etter mat, soving, leking eller at hun trasker rundt. Vi har henne i bånd ute, og prøver å gjøre det så lite spennende som mulig. Altså, vi gjør jo alt etter boka, mens valpen gjør ingenting etter boka :) Hun viser ingen, absolutt ingen tegn på at hun er tissetrengt ute, men så fort vi kommer inn igjen så huker hun seg ned og tisser. Vi bærer henne rett ut igjen, roser henne når vi setter henne ned på bakken. Og nå vet vi jo at hun må på do, men ingenting skjer. Vi går inn igjen, hun huker seg ned på gulvet, så er det ut igjen, og ingenting skjer. Er det noe vi gjør galt? Eller må vi rett og slett gi henne tid, at hun finner ut at det er ute det skal skje? Har jo bare hatt henne siden fredag, men som sagt, vi har begge hatt hund(er) før, men aldri opplevd dette. Må innrømme at jeg faktisk er litt frustrert :)

Den beste medisinen er å være ute til valpen har tisset - før eller siden vil hun jo tisse ute bare dere venter lenge nok. Her handler det ene og alene om å være tålmodig - punktum.

Edit: Valpen synes tydeligvis det er moro å være ute, og det dere driver med nå - ved å bære henne ut når hun HAR tisset for så å gjøre det til stor stas når dere setter henne ned er jo faktisk å forsterke innetissingen. Valpen vil ut, da tisser man for da får man leke i hagen og får masse ros og skryt.......

Neida, det er ikke feil å ta valpen ut når uhellet er ute - men det er i grunnen egentlig feillæring i mine øyne, i alle fall sålenge det å være ute er så stor stas tydeligvis for valpen deres.

Skrevet

Jeg har ville gjort det de fleste sier, la henne tisse på en avis eller en klut, også tar dere med den ut.

Men lek med henne i hagen så hun kanskje finner ut at det er trygt å være ute, og hvertfall viss valpen deres liker og være ute.

Jeg har en valp selv, men har vært veldig heldig, hun sier ifra selv når hun må ut, men selvfølgelig så har det vært uhell hær å..

Håper det ordner seg for dere. :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...