Gå til innhold
Hundesonen.no

Tegn for å skille avstand og innkalling..


tuppetroll

Recommended Posts

Skrevet

Vi har begynt å jobbe med innkalling med stå og dekk. Siden man nå skal kalle inn fra dekk får man jo et problem i forhold til at hunden skal skille. Jeg vil ha et signal jeg kan gi til Ace i ringen når det er innkalling, sånn at hun vet det fra jeg dekker henne. Noen forslag til hva det kan være? Det må jo ikke være synlig eller tolkbart..

Skrevet

Du kan f.eks si bli, når det er avstand, og ikke noe når det er innkalling. Jeg sier aldri bli uansett jeg da... Men på svatnd viser man jo tegn i tillegg til kommando, så det burde være ganske tydelig at det er "stå" hunden skal gjøre, og ikke kom. Jeg tror det vil bli bedre med litt erfaring for hunden :)

Du kan også fortelle hunden din hva neste øvelse er, før du tar henne inn i utgangsstilling.

Skrevet

Jag säger faktiskt "beredd" när jag lägger ner hunden för inkallning och "ligg" inför fjärrdirigering

Skrevet
Hvorfor vil man gjøre det? Får hunden en bedre innkalling av det? Er bare nysgjerrig, er ikke så inne i denne lydigheten. :icon_confused:

Bedre innkalling får den nok ikke, men når innkallinga plutselig foregår fra dekk og ikke sitt, kan det fort bygges opp en forventning fra hunden at når den blir dekket ned og eier går ifra så er det innkalling som skal skje (hunder med litt fart i seg syns jo gjerne det er mye morsommere enn fjerndirigering liksom). Når eier da står på avstand og skal kommandere hunden opp i sitt eller stå, kan det hende at kommandoordet blir en utløser for hunden, og at den egentlig ikke tenker på akkurat HVA som ble sagt - om det er stå, sitt eller kom. I alle fall om øvelsene ikke sitter godt nok/hunden er litt for gira på å få innkalling i stedet for fjerndirigering.

Om du skjønner?

Skrevet
Bedre innkalling får den nok ikke, men når innkallinga plutselig foregår fra dekk og ikke sitt, kan det fort bygges opp en forventning fra hunden at når den blir dekket ned og eier går ifra så er det innkalling som skal skje (hunder med litt fart i seg syns jo gjerne det er mye morsommere enn fjerndirigering liksom). Når eier da står på avstand og skal kommandere hunden opp i sitt eller stå, kan det hende at kommandoordet blir en utløser for hunden, og at den egentlig ikke tenker på akkurat HVA som ble sagt - om det er stå, sitt eller kom. I alle fall om øvelsene ikke sitter godt nok/hunden er litt for gira på å få innkalling i stedet for fjerndirigering.

Om du skjønner?

Jepp, skjønner. Tenkte omvendt jeg, at den skulle få en treg innkalling fordi den forventet fjerndirigering, så det var det jeg mente med bedre innkalling. Men selvsagt er det jo mer logisk at det er omvendt, slik du beskriver. :icon_confused:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...