Gå til innhold
Hundesonen.no

Blue Dobermann


Red Merle

Recommended Posts

Skrevet

I dag så jeg et bilde av en Blue doberamnn, og ble helt forelsket!

Men hvorfor er ikke denne fargen tillat? er den helse skadelig på noen måte? Eller blir fargen betraktet som en skjønnhets feil?

Hadde vert kjekt å vite :oops:

  • Svar 62
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Det er godtatte farger i USA, blå og fawn. Ikke hvit da. Vet ikke hvorfor det ikke er gotatt i Norge.Fragene er vel noe som har kommet i senere tid der borte. Du vet jo Amerikanerner, da skal jo lage så mye nytt av alt. Også hunder.

Skrevet
I dag så jeg et bilde av en Blue doberamnn, og ble helt forelsket!  

Men hvorfor er ikke denne fargen tillat? er den helse skadelig på noen måte? Eller blir fargen betraktet som en skjønnhets feil?  

Hadde vert kjekt å vite  :oops:

Når Lois Dobermann lagde rasen,og for de første oppdretterene,var det kun de sorte dobberene som var tillatt.

Et år etter rasen ble registrert hos FCI, ble også de brune dobberene godkjent.

Blå og fawn dobbere er avvik fra sort og brun,og mange blå og fawn blir kverka ved fødselen. Dette fordi blå og fawn har helseproblemer som følge av genetisk avvik. I hvor stor grad,er man ikke helt sikker på,men et utbredt fenomen heter "blue doberman syndrome",og er en pels/hudlidelse utbredt hos de blå dobberene. Skjoldbrukskjertelen fungerer ofte ikke slik som den skal heller hos disse to fargene,og de er ømfintlig for sterk sol,blir lett solbrent,o.s.v.

Det er kun i U.S.A at blå og fawn dobber er godkjente farger,og personlig syns jeg det er ok. Det som er synd,er at man ikke vet hvor utbredt disse avvikene er i europa,da de ikke blir registrert noen steder før de blir avlivet.

Det hadde vært intressant å vite hvilke linjer/hunder som gir disse avvikene.

Skrevet

OI! du har sikelig peiling =D>

Jeg tenkte på det, at det følger med noe herk med de spesielle fargene.

Sånn er det jo med Cocer spaniel, de røde plutselig viser aggressive tebdenser og de flekkete( roane?) aldri viser disse tendensene?!

Skrevet
OI! du har sikelig peiling =D>  

Jeg tenkte på det, at det følger med noe herk med de spesielle fargene.

Sånn er det jo med Cocer spaniel, de røde plutselig viser aggressive tebdenser og de flekkete( roane?) aldri viser disse tendensene?!

Det er sant. Nå kan jeg ikke så mye om cocker spaniel,men jeg mener huske at hos de røde,er det hypofysen det er noe feil med,hos de røde. Ingen er vel helt sikker på hvordan det gir utslag på akurat de røde,men at de har et problem,er sikkert og visst.

Jeg har hatt flere kunder hos meg som har måttet avlive sine røde cockere pga at de ble agressive.

Skrevet
Finnes der hvite doberman?

Ja, det gjør det. de hvite har blå øyne,som veldig ofte blir ravgule etterhvert,i lyse og mørke nyanser.

Men de hvite har og problemer med hud og pels,mange blir agressive og må avlives i ung alder.

Skrevet

Albinoer er vel aldri sunne, uansett hvilke arter eller raser det er. Det er i alle fall vanlig med helseproblemer på albinohester. Men det er ikke så ille at de ikke får vokse opp eller noe.

Skrevet
Litt rart og se en hvit doberman når man er vant til og se de svarte og brune :)

Det blir jo som å se en hvit shæfer.. :wink: -går en hanne her hvor jeg bor - han er snart 14 år gammel nå. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...