Gå til innhold
Hundesonen.no

Blue Dobermann


Red Merle

Recommended Posts

Skrevet

I dag så jeg et bilde av en Blue doberamnn, og ble helt forelsket!

Men hvorfor er ikke denne fargen tillat? er den helse skadelig på noen måte? Eller blir fargen betraktet som en skjønnhets feil?

Hadde vert kjekt å vite :oops:

  • Svar 62
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Det er godtatte farger i USA, blå og fawn. Ikke hvit da. Vet ikke hvorfor det ikke er gotatt i Norge.Fragene er vel noe som har kommet i senere tid der borte. Du vet jo Amerikanerner, da skal jo lage så mye nytt av alt. Også hunder.

Skrevet
I dag så jeg et bilde av en Blue doberamnn, og ble helt forelsket!  

Men hvorfor er ikke denne fargen tillat? er den helse skadelig på noen måte? Eller blir fargen betraktet som en skjønnhets feil?  

Hadde vert kjekt å vite  :oops:

Når Lois Dobermann lagde rasen,og for de første oppdretterene,var det kun de sorte dobberene som var tillatt.

Et år etter rasen ble registrert hos FCI, ble også de brune dobberene godkjent.

Blå og fawn dobbere er avvik fra sort og brun,og mange blå og fawn blir kverka ved fødselen. Dette fordi blå og fawn har helseproblemer som følge av genetisk avvik. I hvor stor grad,er man ikke helt sikker på,men et utbredt fenomen heter "blue doberman syndrome",og er en pels/hudlidelse utbredt hos de blå dobberene. Skjoldbrukskjertelen fungerer ofte ikke slik som den skal heller hos disse to fargene,og de er ømfintlig for sterk sol,blir lett solbrent,o.s.v.

Det er kun i U.S.A at blå og fawn dobber er godkjente farger,og personlig syns jeg det er ok. Det som er synd,er at man ikke vet hvor utbredt disse avvikene er i europa,da de ikke blir registrert noen steder før de blir avlivet.

Det hadde vært intressant å vite hvilke linjer/hunder som gir disse avvikene.

Skrevet

OI! du har sikelig peiling =D>

Jeg tenkte på det, at det følger med noe herk med de spesielle fargene.

Sånn er det jo med Cocer spaniel, de røde plutselig viser aggressive tebdenser og de flekkete( roane?) aldri viser disse tendensene?!

Skrevet
OI! du har sikelig peiling =D>  

Jeg tenkte på det, at det følger med noe herk med de spesielle fargene.

Sånn er det jo med Cocer spaniel, de røde plutselig viser aggressive tebdenser og de flekkete( roane?) aldri viser disse tendensene?!

Det er sant. Nå kan jeg ikke så mye om cocker spaniel,men jeg mener huske at hos de røde,er det hypofysen det er noe feil med,hos de røde. Ingen er vel helt sikker på hvordan det gir utslag på akurat de røde,men at de har et problem,er sikkert og visst.

Jeg har hatt flere kunder hos meg som har måttet avlive sine røde cockere pga at de ble agressive.

Skrevet
Finnes der hvite doberman?

Ja, det gjør det. de hvite har blå øyne,som veldig ofte blir ravgule etterhvert,i lyse og mørke nyanser.

Men de hvite har og problemer med hud og pels,mange blir agressive og må avlives i ung alder.

Skrevet

Albinoer er vel aldri sunne, uansett hvilke arter eller raser det er. Det er i alle fall vanlig med helseproblemer på albinohester. Men det er ikke så ille at de ikke får vokse opp eller noe.

Skrevet
Litt rart og se en hvit doberman når man er vant til og se de svarte og brune :)

Det blir jo som å se en hvit shæfer.. :wink: -går en hanne her hvor jeg bor - han er snart 14 år gammel nå. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...