Gå til innhold
Hundesonen.no

Blue Dobermann


Red Merle

Recommended Posts

Skrevet

I dag så jeg et bilde av en Blue doberamnn, og ble helt forelsket!

Men hvorfor er ikke denne fargen tillat? er den helse skadelig på noen måte? Eller blir fargen betraktet som en skjønnhets feil?

Hadde vert kjekt å vite :oops:

  • Svar 62
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Det er godtatte farger i USA, blå og fawn. Ikke hvit da. Vet ikke hvorfor det ikke er gotatt i Norge.Fragene er vel noe som har kommet i senere tid der borte. Du vet jo Amerikanerner, da skal jo lage så mye nytt av alt. Også hunder.

Skrevet
I dag så jeg et bilde av en Blue doberamnn, og ble helt forelsket!  

Men hvorfor er ikke denne fargen tillat? er den helse skadelig på noen måte? Eller blir fargen betraktet som en skjønnhets feil?  

Hadde vert kjekt å vite  :oops:

Når Lois Dobermann lagde rasen,og for de første oppdretterene,var det kun de sorte dobberene som var tillatt.

Et år etter rasen ble registrert hos FCI, ble også de brune dobberene godkjent.

Blå og fawn dobbere er avvik fra sort og brun,og mange blå og fawn blir kverka ved fødselen. Dette fordi blå og fawn har helseproblemer som følge av genetisk avvik. I hvor stor grad,er man ikke helt sikker på,men et utbredt fenomen heter "blue doberman syndrome",og er en pels/hudlidelse utbredt hos de blå dobberene. Skjoldbrukskjertelen fungerer ofte ikke slik som den skal heller hos disse to fargene,og de er ømfintlig for sterk sol,blir lett solbrent,o.s.v.

Det er kun i U.S.A at blå og fawn dobber er godkjente farger,og personlig syns jeg det er ok. Det som er synd,er at man ikke vet hvor utbredt disse avvikene er i europa,da de ikke blir registrert noen steder før de blir avlivet.

Det hadde vært intressant å vite hvilke linjer/hunder som gir disse avvikene.

Skrevet

OI! du har sikelig peiling =D>

Jeg tenkte på det, at det følger med noe herk med de spesielle fargene.

Sånn er det jo med Cocer spaniel, de røde plutselig viser aggressive tebdenser og de flekkete( roane?) aldri viser disse tendensene?!

Skrevet
OI! du har sikelig peiling =D>  

Jeg tenkte på det, at det følger med noe herk med de spesielle fargene.

Sånn er det jo med Cocer spaniel, de røde plutselig viser aggressive tebdenser og de flekkete( roane?) aldri viser disse tendensene?!

Det er sant. Nå kan jeg ikke så mye om cocker spaniel,men jeg mener huske at hos de røde,er det hypofysen det er noe feil med,hos de røde. Ingen er vel helt sikker på hvordan det gir utslag på akurat de røde,men at de har et problem,er sikkert og visst.

Jeg har hatt flere kunder hos meg som har måttet avlive sine røde cockere pga at de ble agressive.

Skrevet
Finnes der hvite doberman?

Ja, det gjør det. de hvite har blå øyne,som veldig ofte blir ravgule etterhvert,i lyse og mørke nyanser.

Men de hvite har og problemer med hud og pels,mange blir agressive og må avlives i ung alder.

Skrevet

Albinoer er vel aldri sunne, uansett hvilke arter eller raser det er. Det er i alle fall vanlig med helseproblemer på albinohester. Men det er ikke så ille at de ikke får vokse opp eller noe.

Skrevet
Litt rart og se en hvit doberman når man er vant til og se de svarte og brune :)

Det blir jo som å se en hvit shæfer.. :wink: -går en hanne her hvor jeg bor - han er snart 14 år gammel nå. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...