Gå til innhold
Hundesonen.no

Anskaffe katt som selskap


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Lurer litt på dette her. Vi hadde tre voksne katter hjemme, og Mona gjorde dem aldri annet enn å sniffe i pelsen deres. Ute syntes hun det var spennende å løpe etter dem, og det gjorde hun alltid når hun så dem ("jakten" resulterte aldri i annet enn at dersom hun kom i nærheten, stod hun og logret og så på dem). Kattene var ikke så begeistret for henne, men de var jo voksne og hadde aldri sett ei bikkje før.

Kattunge + stor hund = :)

Det bør vel gå bra om vi har en gradvis tilvenning, og ikke lar dem være alene i begynnelsen? Tenker f. eks på å holde dem atskilt når vi ikke er hjemme, og så drive tilvenning når vi er her.

Er foreløpig bare en tanke jeg har (er ikke sikker på om den andre tobeinte i hjemmet er så begeistret for tanken på to dyr enda).

Skrevet

Vel, nå er jo Mona blitt noen år og har mindre valpete tendenser vil jeg tro (pelsen er selv to år, og har minket tendensene sine, men helt voksen er han vel heller ikke blitt.. sukk), så hvis du da anskaffer deg en kattunge som gradvis vennes til Mona og motsatt så skulle det vel kunne gå?

Pelsen her kom inn i hus som valp og møtte en voksen katt og en katt på 8 mnd. Det har tatt sin tid, han er til tider fullstendig idiot i nærheten av yngstemann men da bare snill (voldsom nese og øre kosing for katten), men til tross for dette så oppsøker yngstemann Sofus hele tiden. Eldstekatten er ikke redd Sofus, heller motsatt (dvs voldsom respekt), så hun oppsøker også, men da egentlig for å få mulighet til å skyte rygg og kaste med labben sin.

Mona slår meg å være en myyyyyye mer rolig og avbalansert hund enn pelsen min, så jeg kan ikke se det store problemet egentlig (bortsett fra å overbevise de andre tobeinte :)).

Skrevet

Siden Mona er snill med katter er ikke det et problem i det hele tatt, så lenge du skaffer deg en kattunge eller en katt som er vant med hund fra før. Vi har et ganske stort beist i hus, og for noen måneder siden kom det en bitteliten pus til - det har gått helt fint, selv om beistet var veldig skummelt i starten. Men om Mona har lyst til å _leke_ med den, kan det være en god idé å være litt forsiktig med å ha dem alene sammen til du får fortalt henne at man må være forsiktig med småttinger - det kan bli ganske katastrofalt om hun bare tråkker på den ved en feil. :rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...