Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid


Recommended Posts

Skrevet

Når har jeg gått rundt og lurt litt på dette en stund, så nå måtte jeg bare lufte tankene litt, og høre hva dere mener..

Chica var 1 år da hun fikk sin første løpetid. Tegnene på løpetiden var at hun hadde hoven tiss, hun ble veldig opptatt av lukter, passet ekstra nøye på "rumpa si", hun sov litt mer enn vanlig, og så fant vi noen få dråper blod. Hun vasket seg masse og veldig nøye, og hver gang hun hadde vasket seg, fikk hun en spesiell grimase - hun var veldig renslig:)

Vi har jo hørt at det vanligvis er mest normalt at hunden får løpetid 2 ganger i året, altså omtrent hver sjette måned. Jeg vet at det finnes tisper som får det hver 9.måned, osv..

Men nå har ikke Chica hatt løpetid på over et år. Det har gått omtrent 1 år og en måned siden sist hun hadde det.

Jeg har i hvert fall ikke merket at hun har hatt det. Foreldrene mine sier at de tror hun hadde det rundt juletider, men jeg skjønner ikke hvor de får det fra, for ingen av tegnene som nevnt over, har vært noe særlig utpreget. Jeg har dessuten hele tiden sjekket om tissen har vært hoven, og det har den ikke. Om hun i så fall hadde det rundt juletider, skulle hun jo hatt det omtrent nå også..(?)

Kan det være sånn at Chica ikke får de store tegnene på løpetiden, og at hun er veldig flink til å skjule det?

Jeg har hørt om tisper som nesten ikke blør i det hele tatt, så lite at det kan virke som at de ikke har løpetid..

Eller kan det være at hun får løpetid veldig sjeldent? En gang i året, og at det er uregelmessig?

At jeg ikke har lagt merke til noe løpetid på over et år, er det noe å bekymre seg over?

Fint om noen kan svare meg på dette, da jeg er ganske ny på dette med løpetid, og ikke helt vet hvordan jeg skal forholde meg til akkurat dette med Chicà`s løpetid. Må si at jeg heller ville foretrukket at løpetiden syntes, slik at jeg visste når jeg måtte passe esktra godt på Chica i forhold til hannhunder.

Skrevet

Jeg tror du kan ta det helt med ro. Fibi var 17mndr. før hun fikk første løpetid. Så gikk det 13mndr før hun fikk den neste. Det er jo veldig greit for meg at det er så skjelden. De aller fleste tisper har løpetid som merkes veldig godt, så jeg syns ikke du skal bekymre deg for det heller! :icon_cry:

Skrevet

Jeg tror det skal godt gjøres å IKKE merke en løpetid. Jeg trodde Emma hadde hatt en "skjult" løpetid i 7-8mnd alderen, men når den kom når hun var 10mnd så var det ingen tvil om at løpetiden var her, om du skjønner. Hun var veldig opphovnet i rumpa, men vi så ikke mer enn piiiiittelitt blod. Merket aldri noe blod på gulv eller tepper, men kunne såvidt skimte noe rødt "der" hvis hun ikke hadde vasket seg på en stund. Forøvrig så var hun veldig flink til å vaske seg :D

Nå er løpetiden over for denne gang, og jeg er spent på når den kommer neste gang. Emma var nok sen med å få løpetid til å være så lita som hun er. Skal ikke små hunder få løpetiden mye tidligere? Ja iallefall. Jeg er også helt fersk på løpetid og alt dette, har aldri hatt et "nært" forhold til tisper før. Alt av hunder jeg har vært i kontakt med har vært hanhunder. :icon_cry: Når burde man begynne å se etter løpetid igjen, etter den første?

Skrevet

Hei!

Det er nok ingen ting bekymre seg for nei! Det vanligste er jo 2 ganger i året noen har 3.Men,det er endel som kun har en gang i året.Forige hunden min hadde det,syntes det var utrolig greit jeg :icon_cry: Og noen ganger tok det litt over 1 år også så det blir nok løpetid på hun til deg snart også.Det er jo noen hunder som blør svært lite og merker lite på.Men,vil tru at dere sikkert har møtt hann hunder i den perioden dere tenkte hun hadde "hemmelig" løpetid og de merker jo det svært god.

Skrevet

Okay, takk for svar! Det høres ut som at jeg ikke behøver å bekryme meg i hvert fall, og så får tiden vise hvordan dette med Chica`s løpetid blir :D Burde finne svar blant hannhundene og ja, hehe..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...