Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpe på asfalt


Recommended Posts

Skrevet

Jeg bor i by, og det er langt til nærmeste vei som ikke er med asfalt. Så dette blir jo et lite problem med tanke på sykling, og nå også saccovogn. Det er jo ikke gunstig å løpe mye på asfalt, og igår etter en runde med vogna, ser jeg at det slites under potene. Jeg føler ikke at jeg har så lyst å la hunden løpe på asfalt, men hva kan man gjøre da? Er potesokker noe man kan bruke, eller er det håpløst? De bruker jo det med sledehunder, men da er det jo på snø...

Hvis ikke potesokker går, hva kan gjøres? Salve er vel ikke noen løsning heller? Og potene blir de herdet?

Å kjøre til veier med grus er vanskelig med tanke på å putte sykkel eller vogn i vår knøtt lille bil, og de grus, skogsveiene her hos oss går somregel oppvoer, mot fjell ol. og det klarer ikke hunden å trekke.

Er det håp?

Skrevet

Du burde jo isåffal være veldig forsiktig med hvor mye hun får løpe på asfalt. Det er jo utrolig belastende. Jeg har sett folk sykle med potesokker på.. Finner man riktig modell som sitter veldig godt så burde det beskytte tredeputene. Men det er jo ikke tredeputene det går værst utover dette med løping på asfalt, det er jo selve KROPPEN... En blanding av gode potesokker og en god potesavle hadde nok vært lurt å ha liggende. Så kan man smøre labbene godt inn etter trimmen, og la salven synke inn over natta.

Skrevet

Takk for svar- :icon_confused:

Jeg hadde håpet på at sokker kan brukes. Hvis noen vet om gode, så gi gjerne link.

Ja vet at asfalt ikke er så bra når det gjelder belastning, men vi begrenser dette og ikke løper så ofte.

Skrevet
Nes Sledeverksted har noen sokker forsterket med elgskinn som er ganske slitesterke. I hvert fall til lange turer på hardt underlag. Løping på asfalt har jeg ingen erfaring med de på, men du kan jo forsøke de. Mener det skal finnes noen potesokker/sko med demping, og trur jeg egentlig ville sjekka ut det mer om du skal ha henne til å løpe på hardt underlag. Det er jo ikke akkurat det mest gunstige underlaget for hunder...
Skrevet

Med potesalve og gredvis opparbeiding blir også potene sterkere og tåler mye mer slitasje. For et par år siden kunne jeg ikke sykle mer enn 2-3 km før potene til amira var såre, mens nå sykler jeg gjerne et par mil før det er noen merkbar slitasje.

Skrevet
Takk for link Nirm! Ser det står at sokkene er til bruk på bla. asfalt, så det var jo bra. Men spørsmålet da er jo hvor lang tid det tar før hunden har vent seg til sokkene :)

Gidder ikke å venne hundene til sokkene her. Setter de på, og så ut å gå tur, jobbe, trene. Nå har aldri Vida gått med 4 sokker på da, men Nirm er godt sokkevant, og Bogar brukte fleecesokker vinterstid pga kladding (han "tråkka ned" i sokkene da jeg tok de på faktisk. :D). Jo mindre styr man lager av de, jo lettere synes jeg det går.

Må bare skryte litt av Nes Sledeverksted. Sendte mail i natt og lurte på om de kunne sende avgårde sokker i dag til Nirm for Sølen uka (han har ekstremt dårlige labber), og jaggu fikk jeg svar tidlig i morges om at de skulle gjøre det. :P

Skrevet

Nå er det vel ikke pga slitasjen under potene at hundene ikke skal løpe så mye på asfalt, men pga det harde underlaget som er belastende for hele kroppen...

(Om man selv har løpt litt, vet man at uansett demping i skoene er det ikke særlig behagelig å løpe for lenge på asfalt.)

Jeg ville derfor funnet en annen treningsform, og heller begrenset løpingen på asfalt, om det var eneste mulighet.

Skrevet

Ja vi prøver å finne små gruseveier vi kan benytte. Og begrenser løpingen på asfalt. Synd at alt asfalteres her i strøket og alle skogsveiene går oppover. (har lite flatmark her) Men vi tenkte vi skulle høre med travbanen her om vi kunne få låne den og kjøre på. :D det må jo være perfekt. Må bare få lånt en stor nok bil til vogna først. Det hadde vært moro. Blir nok ikke å parkere bort vår nye vogn.

Så bra de gir god service da Nirm. Det er alltid positivt! :icon_cry:

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Ja vi prøver å finne små gruseveier vi kan benytte. Og begrenser løpingen på asfalt. Synd at alt asfalteres her i strøket og alle skogsveiene går oppover. (har lite flatmark her) Men vi tenkte vi skulle høre med travbanen her om vi kunne få låne den og kjøre på. :D det må jo være perfekt. Må bare få lånt en stor nok bil til vogna først. Det hadde vært moro. Blir nok ikke å parkere bort vår nye vogn.

Så bra de gir god service da Nirm. Det er alltid positivt! :icon_cry:

Hæ? Gjør det noe at de går oppover da? Blir det for tungt kan du jo gå av vogna og jogge ved siden av? Oppoverbakker er da det er aller minst fare for skader og belastningsskader (men husk å bremse godt nedover igjen, for det belaster hardt for fremparten). Og det går vel ikke oppover i all evighet? Men det blir jo selvfølgelig ganske begrensa når man ikke får med seg vogna på bilen.

Sokker er jo ingen dum ting på asfalt, men jeg tror nok at de som brukes på trekkhunder på vinterføre vil slites veldig fort på asfalt. Men så er de jo billige da... Men kanskje det finnes noen som tåler mer? De fra Nes er jo sikkert verdt forsøket. Men hadde jeg vært deg hadde jeg fortsatt vært veldig forsiktig med trekking og/eller sykling på asfalt. Labbene kan jo beskyttes med sokker og ved å smøre, men leddene er veldig utsatt for belastning og slitasjeskader på så hardt underlag. Selv på oss mennesker er det hardt for knærne å jogge på asfalt, og husk at vi har joggesko med demping, det har ikke hundene. Men, dette avgjør du selv. Kos dere masse med den nye voga da!

Skrevet

Om doberdyret ditt er like glad i å løpe og jobbe som han jeg hadde, så er det nok bare å kjøpe sko.

Hadde store problemer med tilvenningen, da de jeg fant i en engelsk hundesportsbutikk var med ganske tykk gummisåle.

Satt perfekt, og når han med hjelp av å gå med vanlige menneskesokker inne ble vant med å ha noe på føttene fungerte dette helt perfekt.

Begynte å leite etter sokker selv, etter en episode hvor idioten var i full galopp løs (på asfalt) og hvor han bråstoppet for å snuse på noe i veikanten.

Resultatet var 3 totalt opprevne t-poter, stakkaren visste ikke hvilken fot han skulle halte på.

Det tok ukevis før han var seg selv igjen.

Men så lenge han likte løpingen og jobbingen så måtte sko også innføres.

Sko på jobb, og barbeint på tur.

Han jeg hadde skjønte godt etterhvert at trekk-selen ikke kom på før skoene også var der, så arbeidsgleden forble akkurat som før.

Syklet aldri med han, men noe av det gøyeste han visste var å ha meg på rollerblades etter på slep.

Farlig, ja... Men gøy for oss begge.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...