Gå til innhold
Hundesonen.no

Fôring av valp.


SCRM

Recommended Posts

Ja, jeg fikk med Oliver`s fra oppdretter da jeg hentet min lille engel. Fikk en 15 kg sekk.

Opdretter sa at hun skulle ha voksenfôr når hun ble 5 mnd:S Men da jeg var på en dyrebutikk idag, snakket jeg med en dame som hadde hund selv, og hun syntes det hørtes rart ut. Hun anbefalte og gi valpefôr til hun hvertfall ble 1 år.

Hva gjør/gjorde dere?

Jeg må også bestille föret fra Danmark, og det kan bli dyrt, bør jeg da bytte til et for som jeg kan kjøpe her hjemme? Jeg ble anbefalt og kjøpe Eukanuba, har noen erfraringer med denne sorten?

:D

Takker for alle svar :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes 5 mnd høres veldig ungt ut når det gjelder å gå over på voksenfor, er jo bare valpen enda da..

Men så har jeg liten rase og ingen erfaring med store raser :D

var jeg deg vile jeg heller byttet over til Royal Canin, Hills eller Eukanuba, hvis du må bestille fra danmark. er kvalitetsfor som man får kjøpt i dyrebutikker og hos veterinærer.

Mine chi går på valpefor til de er rundt 9mnd gamle :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker Olivers og må ikke bestille fra Danmark.. Får fôret levert på døra av mine fôrforhandlere her i Trondheim

Edit: Fôret også hunden min på valpefôr til hun var rundt ett år ca.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har stor rase og brukte Hills large breed puppy til hun var like over ett år gammel. Synes 5 måneder høres ungt ut til å gå over til voksenfôr. Trodde man kunne få Olivers fôr levert rett hjem på døra, men det er kanskje ikke sånn lenger?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Olivers kan du bestille her og få levert på døren.

Hentet fra Olivers sin side:

Hunder som blir mellom 15 og 25 kg som voksne, fôres fra 3 ½–4-månedersalderen med OLIVER’S LARGE BREED START. Før dette brukes OLIVER’S START.

Du skal altså ha Large Breed Start til hunden din.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok. Jef fikk høre av oppdretter at jeg måtte bestille fra danmark:S Ikke vet jeg. Men nå har jeg hvertfall Oliver`s start. Så jeg skal egentlig gå på Oliver`s large breed start til hun er året??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna
Ok. Jef fikk høre av oppdretter at jeg måtte bestille fra danmark:S Ikke vet jeg. Men nå har jeg hvertfall Oliver`s start. Så jeg skal egentlig gå på Oliver`s large breed start til hun er året??

La henne spise opp den 15kg sekken med Start først du. Om du vil fortsette med Olivers så lar du henne spise Large Breed Start til hun blir 12mnd.

Hvis du vil bytte merke så følger du bare förlevrandørens anbefaling for din hund (str.) Årsaken til at det fins valp/unghund för er for at valpen og unghunden har ett annet behov for vitaminer og mineraler enn det en utvokst hund har.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

La henne spise opp den 15kg sekken med Start først du. Om du vil fortsette med Olivers så lar du henne spise Large Breed Start til hun blir 12mnd.

Hvis du vil bytte merke så følger du bare förlevrandørens anbefaling for din hund (str.) Årsaken til at det fins valp/unghund för er for at valpen og unghunden har ett annet behov for vitaminer og mineraler enn det en utvokst hund har.

Ja jeg hadde tenkt det. Vill fortsette med Oliver`s ja, men hvor i Trondheim er Oliver`s leverandøren? Å har noen evt et nummer til de? Er det slik at jeg må bestille 2 sekker for og få gratis frakt på døren? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine
Ja jeg hadde tenkt det. Vill fortsette med Oliver`s ja, men hvor i Trondheim er Oliver`s leverandøren? Å har noen evt et nummer til de? Er det slik at jeg må bestille 2 sekker for og få gratis frakt på døren? :)

De bor på sørsiden av byen, v. nidarvoll/risvollan.

Når vi brukte fôret på eldstemann så kjøpte vi bare en sekk av gangen og den ble alltid levert på døra.

Skal se om jeg finner nummeret til deg :D

Edit: Sendt deg PM.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja jeg hadde tenkt det. Vill fortsette med Oliver`s ja, men hvor i Trondheim er Oliver`s leverandøren? Å har noen evt et nummer til de? Er det slik at jeg må bestille 2 sekker for og få gratis frakt på døren? :)

Bare bestill over nett. Og bestiller du over 200 kr (noe du sikkert gjør) leverer de gratis rett på døra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå spør du vanskelig gitt, husker ikke. Er jo tross alt to år siden og min hukommelse er kjempe dårlig. Men fikk med sånn veiledningshefte fra oppdretter der det bl.a sto litt info om det du lurer på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det med å bløte opp fôret, ha på kefir etc er ikke nødvendig for hundens/valpens del.

Hvis valpen liker bedre å få tørr mat - så kan den like gjerne få det. Og hvis man VIL gi kefir/cultura - og valpen liker det - så funker det helt fint å drikke rett fra en skål også, eller bare en skvett rett oppe på det tørre tørrfôret (alltid snadder her hjemme, forresten)..

Det finnes ikke noen fasit på akkurat når det er best å redusere måltider, øke mengde etc. Man MÅ se det på egen valp/hund, og prøve seg fram. På enkelte hunder så kan det også funke å få 3 måltider den ene dagen, 2 den neste, etc. Det vesentlige er jo bare at velpen får i seg tilstrekkelig mat til å holde seg i form (ikke for tykk og ikke for tynn).

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
    • Aha, takk for utfyllende svar! Kanskje jeg skal prøve ut dibaq da, gir diverse brusk som tygg så det burde gå fint. Eller prøve med farmina. Dyrere for, men man gir vel kanskje mindre mengder av det? Valpen her vokste enormt fort på vom, men vet jo ikke om det var pga. maten eller tilfeldig, valper vokser jo fort. Var såpass at hundeluftere i nabolaget kommenterte på veksten 😅
    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...