Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund på tog over lengre tid


Aussieglis

Recommended Posts

Sitter her og spekulerer litt utover denne høsten som kommer. Jeg skal antagelig mest sannsynlig til Trondheim i September for å hente valp. Skal antagelig nedover en tur før det igjen og, men da reiser jeg alene.. Men når valpen skal hentes hjem tenkte vi at hvis vi har råd så slenger vi oss på toget alle sammen (meg, typen og hund nr. 1) også får vi oss en liten tur i samme slengen. Vi har stort sett ikke vært utenfor byen på 2 år :icon_redface: Iallefall..

Togturen tar nærmere 10 timer. En gjetervalp på 8uker og en miniatyr på et år i ro på tog i 10t? Jeg kjenner jo hunden min fra førav, og hvis hun bare får bli litt sliten før togturen så sover hun lett mesteparten av tiden, haha. Hun er en skikkelig latpeis, og har hatt veldig lett for å slappe av på båt iallefall. Men valpen er jo bare 8 uker og har jo antagelig ikke funnet sin egen av-knapp enda. 10t er laaaang tid for en liten valp. Sånn sett hadde det vært så mye bedre med fly, men det er noen hakk dyrere og da er det helt utelukket at vi drar begge to.. NSB har jo disse luuure miniprisene til 200kr og 300kr. Helt genialt spør du meg.

- En spent Anniken :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nok lang tid uten tissemuligheter for en liten valp. En valp på 8 uker sover mye, så den vil nok sove mye av tigturen. Uansett - sjekk om det er noen lengere stopp noe sted på veien. Hvis det er et stopp mpå 10 min, kan dere gå ut og lufte litt, så går det nok fint.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå sier noen at det er nesten ingen stopp og noen sier det er mange stopp på turen. Jeg får pakke med meg tørkerull og håndkled i tilfelle og ta med mye godt humør. :rolleyes: Man får vel ha valpen på fanget/i setet på siden av der man sitter? I en dyrevogn da, såklart.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi frekventerer strekningen Oslo - Lillehammer ganske ofte. Den turen er bare på to og en halv time, så det er ikke noe lufteproblem underveis. Men det er en egen hunde- og kattevogn. Ved den ene fireseteren er det klistermerke med bilde av hund og katt. Av en eller annen grunn pleier det alltid å sette seg folk der, selvom resten av toget kan være rimelig tomt :icon_redface:. Etter å pent ha spurt folk om de kan flytte seg og fått diverse nesevise svar, har jeg lært meg en ganske effektiv hurpeteknikk, slik at vi som har hund faktisk får sitte der det er merket av for oss! Er Fibi tørr og ren, legger jeg en avis i setet ved siden av meg, så hun kan ligge der. Konduktøren sier aldri noe på det!

Går det ikke an å reise på natten? Eller dele turen i to, slik at det ikke blir så lang reise på èn gang for valpen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser ut som det muligens blir fly, vi skal sette oss ned og regne litt imårrakveld :icon_redface: Håper det blir fly! Har bare god erfaring med hund på fly. Jeg ser litt mørkt på 10t i tog, men blir det tog så er jeg like fornøyd uansett - får jo hentet lille tornadoen jeg har brukt så mye tid på å planlegge. Å lykke :)

Er det noen lur nettside hvor man kan sjekke flypriser som man burde vite om? Noen som vet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bogar hadde en del turer mellom Fredrikstad og Steinkjer da jeg studerte der. Noen timer på tog det, selv for en voksen hund. Hvilken strekke skal du kjøre forresten?

Blir det tog, så anbefaler jeg nattoget, og midt i uka. Da er det sjeldent så veldig fult på toget i den vogna hunden skal sitte i. Ta med mat, vann, teppe, en sprayflaske med noe såpe, masse tørkepapir og noen tomme plastposer. Så har du mulighet til å tørke opp om uhellet er ute inne i togkupeen.

Rare folk i hundevogna treffer man på. Morsomste er når man treffer på allergikere som hoster og klager over hund på toget. Men å flytte seg til en annen vogn går visst ikke (syns allergikere??).

Traff en gang en mann stilig antrukket i dress på vei til et møte. Og det endte med at Nirm satt på fanget hans, dressen ble krøllete, hårete og skitten, og mannen smilte fra øre til øre for han savna hunden sin så voldsomt (lurer på hva kollegaene tenkte om han egentlig *ler* )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er tillatt med dyr i hele vognen (vogn 4 vanligvis), ikke bare på de 4 setene med klistremerke.

Ja, men det er så mye bedre å ha en fireseter når to mennesker, hund og litt bagasje reiser. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fra bodø og til Trondheim blir det. Nå ser det ut som jeg tar tog når jeg skal å hilse på valpene når de er 4-5 uker også flyr vi for å hente valpen. Herlig :D Da sover jeg bare mindre enn vanlig to dager før togturen min også snorker jeg meg sikkert igjennom det hele. :rolleyes: Takk for all hjelp!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er tillatt med dyr i hele vognen (vogn 4 vanligvis), ikke bare på de 4 setene med klistremerke.

Kan man ha med hund i sovekupè btw?

Nei, det har jeg sjekket med nsb.

Selv om jeg kjenner noen som har hatt med hund på sovekupê men de har kanskje pent unlatt å si at de har hund og lurt den inn for alt jeg vet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

å.. jeg trodde det bare var tillatt å sitte ved de fire stolene der det er klistremerke jeg.. Der er det jo så trangt, og folk må jo gå over bikkja- selvklart er det like ved toalettet, så det er en del trafikk der..

Men, kan du (trådstarter) ikke ta et tog halvveis, så da en pause, og deretter ta neste tog (sikkert en god stund mellom dem da, 4-5-6 timer? Men da får du luftet deg og valpen. Kan hende den er veldig urolig, piper og uler- ikke særlig morsomt å sitte på tog i 10 timer da. hverken for deg, valpen eller andre... Jeg ville sjekket muligheten for å gå av toget halvveis og så ta neste tog..

:D)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Benedicte tok tog tønsberg til bergen tror jeg det var?

Med valp på 8uker, gikk veldig fint det=)

bare å ta med bur så valpen ligger mest mulig i ro, og ha noe som trekker til seg tiss hvis det skulle skje en ulykke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har kjørt tog i 8 timer med min. Har gått tur før vi setter oss på toget, og har spurt konduktøren om det er noen steder det er lengre stopp på slik at det er mulig å lufte hunden.Har ofte tatt nattoget for da sover hunden vanligvis likevel... Men har gått greit i 8 timer men da er hunden glad for å komme seg ut;-) Ang sovekupe, jeg har fått beskjed om at man ikke kan ha hunder innpå der pga allergi.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har tatt natt-toget fra Bergen via Oslo til Trondheim, og det går overraskende fint! 10 timer er lenge, ikke bare for valper (voksne og mennesker også). Jeg vil derfor anbefale deg å velge natt-tog, for da er det naturlig at valpen (og dere andre) skal sove uansett. (Det anbefaler "ekspertene" også, når det gjelder barn og bilkjøring; kjør når barnet skal sove.)

Jeg har ikke tatt toget med så ung hund, men jeg har reist i flere timer med en 8 uker gammel valp (ca 5-6 timer på dagtid da jeg hentet han). Stoppene er som oftest lange nok til å få luftet en veldig trengende valp. Og så må du følge med på røykerne; når de gjør seg klar, gjør du også det.. :D (de har som oftest god oversikt over når de kan få sine etterlengtete blås)

Det er koselig å ta toget med hund, masse folk som hilser og sier den er pen og snill og rolig (hvis den er det da, haha), og min erfaring er at tog er en reisemåte som merklig nok passer hunder nokså bra. Det vugger ikke som i en buss, og de får sitte i fanget eller ved beina til eieren. Jeg har også hatt mine i setet, både på eget initiativ, og på oppfordring fra andre. Der har de roet seg fint og sovet godt.

Som sagt; ta natt-tog, og følg med på de litt lengre stoppene. Som oftest kan du se det på røykerne.

Og du; når du er i Trondheim, så må du komme og hilse på oss! Det er et krav, og et kriterie jeg syns du bør klare, ellers ingen belønning..! :closedeyes:

Edit: ta den gamle typen tog, for all del: ikke ta signatur-tog! På den gamle typen får dere god plass, og det er relativt rolig der. Man kan ikke ha med hund i sove-kupè, man må sitte i hunde-vognen. Men setene kan legges greit nok bak, man får teppe og øreplugger og en liten pute og sånn til å ha over øynene. Emma takler det sikkert helt flott, og valpen sover mest sannsynlig mye av tiden, så det går sikkert helt bra! Jeg pleier ikke å ha med bur (og ville ikke gjort det uansett str hund), hundene mine har roet seg best i setet ved meg, eller på et pledd på gulvet. Et bur tar alt for stor plass, og er tungvindt å drasse med, kanskje får man ikke plassert det ved siden av seg en gang..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som sagt så blir det mest sannsynlig fly når vi henter valpen, men jeg tar tog når jeg skal å hilse på dem før de er leveringsklare :D Tror bare det blir jeg som reiser da. Spekulerer litt på å ta med Emma... Det koster jo ingenting, og hun er jo så lita og enkel å ha med å gjøre - og hun har godt av å være med på slike ting. Skal høre med oppdretter hva hun syns :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har bare en erfaring med hund på tog, og den er ikke så veldig bra.

Skulle heldigvis ikke lengre enn til Oslo med Sara når hun var valp, togturen fra Moss tar 45 minutter til Oslo. Fikk beskjed når vi kom halvveis ( til Ski stasjon ) at jeg måtte gå av med hunden min da det var en allergisk familie som hadde kommet på toget og som klaget til konduktøren.

Skrev et klagebrev til NSB om dette, og fikk til svar at når jeg kjøpte billetten min skulle jeg ha blitt "advart" av selgeren om at dersom det kom på noen med allergi kunne de kreve at jeg gikk av toget.

Jeg fikk pengene tilbake for billetten, men hva hjalp det liksom !?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har bare en erfaring med hund på tog, og den er ikke så veldig bra.

Skulle heldigvis ikke lengre enn til Oslo med Sara når hun var valp, togturen fra Moss tar 45 minutter til Oslo. Fikk beskjed når vi kom halvveis ( til Ski stasjon ) at jeg måtte gå av med hunden min da det var en allergisk familie som hadde kommet på toget og som klaget til konduktøren.

Skrev et klagebrev til NSB om dette, og fikk til svar at når jeg kjøpte billetten min skulle jeg ha blitt "advart" av selgeren om at dersom det kom på noen med allergi kunne de kreve at jeg gikk av toget.

Jeg fikk pengene tilbake for billetten, men hva hjalp det liksom !?

De har vel flere vogner på dette toget eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De har vel flere vogner på dette toget eller?

Skulle jo tro det, skrev også det i brevet til NSB at de kunne tilby meg å skifte vogn, men som sagt fikk jeg til svar at jeg skulle ha blitt advart om at dette kunne skje da de tok hensyn til folk med allergi før de tok hensyn til hundene og dems eiere.

Dette var lokaltog, så kanskje det er annerledes på tog som tar mere enn 45 minutter, ser at flere her nevner hundevogner på toget og det må jo være supert så de ikke får oppleve den behandlingen jeg fikk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulle jo tro det, skrev også det i brevet til NSB at de kunne tilby meg å skifte vogn, men som sagt fikk jeg til svar at jeg skulle ha blitt advart om at dette kunne skje da de tok hensyn til folk med allergi før de tok hensyn til hundene og dems eiere.

Dette var lokaltog, så kanskje det er annerledes på tog som tar mere enn 45 minutter, ser at flere her nevner hundevogner på toget og det må jo være supert så de ikke får oppleve den behandlingen jeg fikk.

Ja, det er så urettferdig. Man har sjeldent kun èn vogn på toget, og enten kan de vise allergikerne til den andre vogna, eller be deg pent om å skifte vogn. Skjønner at de "kaster av" hunder på busser, for der har man ikke mulighet til å sitte i hver sin vogn.

Jeg gikk selv å spurte i billetluka her i lillestrøm da jeg skulle ta tog for første gang med hund. Og spurte da om det var samme hvor jeg satt meg, og da svarte ja. (sett en og en sjelden gang at det står sånn forbudtskilt). men de sa aldri noe om dette med allergikere. Og dette var på lokaltoget til oslo.

Skal ikke alltid være lett å være hundeeier. (heldigvis ikke hatt noe problem når jeg har tatt busser og tog med Bocca siden jeg fikk henne.

Beklager OT.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...