Gå til innhold
Hundesonen.no

Griseører!


SCRM

Recommended Posts

Skrevet

Ja, som overskriften sier lurer jeg på hvor gamle valpene skal være når de kan få griseører?

Og har det noe og si hvor de kjøpes? Har noen erfaring med at griseørene er dårlige? Min lille jente har ikke fått griseører enda.

Har merke noe å si på griseørene? :)

Takker for alle svar på forhånd :rolleyes:

Skrevet

Jeg har gitt griseører/haler til valpekull, jeg. Dvs fra 5-6 ukers alder, eller noe slikt?De bruker jo utrolig mye tid på å bare greie å fukte et lite hjørne, men synes det er godt og spennende, ja!

Tror ikke merke/type spiller noen større rolle, men de kjipeste (pakke av 2-3 på Rimi) er veldig, veldig mye mindre, "tørrere" og ser ganske så triste ut i forhold til de man kjøper i en velassortert dyreforretning, da.

Men hundene virker likeglade - de synes det er snadder uansett.

Susanne

Skrevet

Min valp har fått griseører og andre tyggebein fra første dag. Han tygger og klør tenna på beina istede for alle andre steder :)

Kjøpte de etter han var på besøk og hilsa på hunden til min mor, der var bein og grisører helt digg og fortsatt smaker de aller best siden de er Felix sine. Og i gjengjeld synes Felix at de er enda bedre når Theo er på besøk enn ellers. Skikkelig søte sammen der de rapper griseøret fra hverandre og ender opp med å tygge på det samme øret til slutt :rolleyes:

Svarte jo egentlig ikke på spørsmålet, men min har fått dem siden han var 8 uker hvertfall.

Skrevet

Jeg har også gitt dette fra "første stund", det du kan være litt obs på er at om hunden spiser veldig mye kan den bli litt dårlig i magen. Det går eventuelt an å dele et griseøre i to.

Skrevet

Om valpen er av typen "sart mage", kan du prøve okseører istedet. De er mildere og mindre fett, salt etc. De er litt tynnere og. Og ikke minst, de lukter mindre....

Men det er bare å prøve seg frem, bare ikke gi de for mye på én gang. :)

Skrevet

Jeg har brukt det fra start av egentlig, men kjøper de som er tørket og ikke røkte (de kan fort bli veldig salte).

Og valpemagen har hvert helt fin etter å fått et sånt å gnage på-

Skrevet

Sue og Chippo (valpene som jeg passer nå) fikk smake litt på grisehale i sta, og det falt i smak.. :icon_redface: De ble ikke løse i magen av det heller. Regner med at grisehale og griseøre er "samma ulla".

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...