Gå til innhold
Hundesonen.no

Telt til å bruke på utstilling.


turbogutten

Recommended Posts

Skrevet

Vel da sitter jeg å planlegger innkjøp av telt nå som Turbo er blitt såpass stor er det jo morro å kunne dra på litt telt turer med han. Men samtidig skal jeg og Benedicte sove i telt på bjerke i sommer, da med Turbo og Tia og jeg lurer på hva som er maks størrelsen på telt på utstillingsplasser.. Har sett litt på dette:

royaliglolite.jpg

Klasse: Iglotelt med tre kupler og to soverom

Stenger: Glassfiber, 9,5mm / 11mm.

Yttertelt: 190T polyester, PU-belagt. 1500mmVs. Teipede sømmer.

Dør i front. Kan brukes som solseil med medfølgende stenger. Luftevindu i bakvegg.

Store lufteluker i takene.

Sovetelt: 2 stk. separate av bomull med bunn av PE 14/14 (plast). Dør med myggnetting og hel duk.

Oppbevaringslommer i sidene.

Tilbud: 2.990,-

Mode | Mål i cm (BxL) | Høyde i cm | Ca vekt i kg. | Pakkestørrelse i cm | Pris |

str. 6 | 560x210 | 150/200/150 | 13 | 75x35 | 3.890,- |

Blir det alt for stort?? Syntes det var litt deilig at det var ståhøyde i midten hehe og det er plass til oss i en del av teltet og bikkjene i den andre delen..

Eller vet noen her inne om noen andre telt som er litt mindre, litt billigere men som fortsatt har ståhøyde i midtrommet??

Skrevet

Jeg aner ikke hva som er maks størrelse på utstilling. Jeg har et tilsvarende telt som ditt. Og det er kjempebra til overnatting på campingplasser eller andre steder der man ikke skal bære teltet med seg. For det er et tungt telt. Alt for tungt til å bære på tur etter min mening.

Kjøpte mitt av samme grunn som du sier. To oppholdsrom og god plass i midten med ståhøyde.

Skrevet
Jeg aner ikke hva som er maks størrelse på utstilling. Jeg har et tilsvarende telt som ditt. Og det er kjempebra til overnatting på campingplasser eller andre steder der man ikke skal bære teltet med seg. For det er et tungt telt. Alt for tungt til å bære på tur etter min mening.

Kjøpte mitt av samme grunn som du sier. To oppholdsrom og god plass i midten med ståhøyde.

Kan jeg spørre hvor du kjøpte ditt? kjøpte du det her; http://www.friluftsutstyr.com/ eller i vanlig butikk? er ikke så fan av å kjøpe over nett skjønner du hehe :icon_confused:

Skrevet

Syns jo det der var en smule stort til å brukes som utstillingstelt da... tar opp hele kortsiden på ringen :icon_confused: Men jeg tror ikke det finnes noen regler for hvor store telt man har lov til å ha, så da er det å bruke skjønn...

Skrevet
Syns jo det der var en smule stort til å brukes som utstillingstelt da... tar opp hele kortsiden på ringen :icon_confused: Men jeg tror ikke det finnes noen regler for hvor store telt man har lov til å ha, så da er det å bruke skjønn...

hehe skal jo ikke bruke det som utstillingstelt men telt til å bruke på utstilling :P altså til å sove i og spise i og slappe av i :P ved ringen har vi jo stoler ;) er vel ingen som setter opp telt ved ringen? det tror jeg ikke jeg har sett før..

Skrevet

Vet du, det husker jeg ikke. Eller det vil si jeg husker i hvilken butikk det var, men om det var G-sport eller en annen sportskjede husker jeg ikke. Husker ikke engang navnet på det. Det er 4 år siden nå da og jeg betalte rundt 2000; for det.

Jeg presterte å ødelegge mitt. Det sto i hagen for ungene ville overnatte i det. Det regnet mye og jeg fikk ikke tørket det godt nok før det ble pakket sammen så det muglet. Idiotisk av meg, men slik gikk det iallfall til.

Skrevet
Vet du, det husker jeg ikke. Eller det vil si jeg husker i hvilken butikk det var, men om det var G-sport eller en annen sportskjede husker jeg ikke. Husker ikke engang navnet på det. Det er 4 år siden nå da og jeg betalte rundt 2000; for det.

Jeg presterte å ødelegge mitt. Det sto i hagen for ungene ville overnatte i det. Det regnet mye og jeg fikk ikke tørket det godt nok før det ble pakket sammen så det muglet. Idiotisk av meg, men slik gikk det iallfall til.

hehe okei :P da får jeg bare titte litt rundt da :icon_confused: viktigste for meg med telt er att det er ståhøyde i oppholdsrommet ;)

Skrevet

Hvorfor har du lagt det i utstillingskategorien her inne på hundesonen om det ikke skulle brukes på utstilling :rolleyes: Og du spør jo hva som er maksstørrelse på telt på utstillingsplassen?

Og jo, telt BLIR brukt rett ved ringen...

Skrevet
Hvorfor har du lagt det i utstillingskategorien her inne på hundesonen om det ikke skulle brukes på utstilling :rolleyes: Og du spør jo hva som er maksstørrelse på telt på utstillingsplassen?

Og jo, telt BLIR brukt rett ved ringen...

Utstillingsplassen tenker jeg på f.eks NKK Bjerke der er det jo en del av plassen som blir brukt til telt o.l blir det ikke? eller er jeg helt glems jeg kanskje :icon_confused: Er det ingen plass man kan campe der som ikke er helt inntil selve utstillingen?? Ja jeg lurer på hva som er maksstørrelsen.. men jeg trodde det var en egen "teltplass" inne på utstillingsplassen ;) og at det her var litt avgrenset hvor store telt man kunne ha.. Skal jo bruke det til å bo i på utstilling og ha hunder/stellebord o.l i så jeg regnet med at dette var riktig kategori å legge den i men hvis det plager deg kan jeg sikkert be moderatorene flytte den? :P

Skrevet
Tror det er en liten misforståelse her. Turbogutten mener et vanlig telt og ikke utstillingstelt. Disse står langs hele ringen, men tror ikke de noe særlig til å campe i :icon_confused:

helt riktig ;) Jeg la jo til og med ved bilde så burde ikke gått ann å forveksle da :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...