Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er gjennomsnitts alderen til katter/vanelig leve tid?


MegaMarie

Recommended Posts

Lurer på hva som er gjennomsnits alderen på katter eller hva som er vanelig leve tid.

Har alltid følt at rundt 15 år eller noe er vanelig fordi naboens katt ble dette tror jeg og noen mente han ble gammel.

Katten vår er ca 11 år (er litt usikker fordi vi fikk han fra dyrebeskyttelsen og da var han et par månder) og veldig sprek syns jeg. Han har aldri vært noe særlig leken men nå i det siste er han veldig leken og våken. Jeg tror at han kommer til å bli gammel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den eldste katten min er 12 år, hun ser ut som en kattunge enda (veldig liten) Hun er så sprek, leker enda, og utrolig grasiøs.

Vi har en katt i kattepensjonatet som er 21 år nå. Du ser han er gammel, men han er fortsatt sprek :) Katter kan bli gamle med godt stell ja :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er merkelig dette med levealder gitt. Man driver med alt mulig hokus pokus for at katten skal ha det så riktig og så bra som mulig, vaksiner, fòr, vitaminer osv osv, og så finnes det altså puser som lever 1/3 menneskealder uten å ha vært gjennom noe av dette! Må jo bety at det har mye med gener å gjøre? Det er i hvert fall en hyggelig tanke at man faktisk kan være så heldig å ha dagens puser til man er 50! Hvis de ikke er så eventyrlystne at de bruker opp alle ni livene sine i kampen mot en bil (snufs).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Tantes pus er 14 år,tante overtok henne når hun var 7 år(dvs. hun "fulgte" med huset)

Hun er verdens søteste dame,eneste gangen hun har vært hos dyrlegen er i forbindelse med sterilisering,vaksinering og tannfiksing.

Hun lever på Bløtfor(pga Tannsteinen),Kattemelk,Fisk,Rømme og diverse godbiter :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...