Gå til innhold
Hundesonen.no

Flat dekk


Toller

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hund som skifter stilling i fellesdekken minst 500 ganger.. Og syns ikke jeg får gode nok tips på hvordan jeg skal få ordnet opp i det problemet. Har prøvd å være uforutsigbar, men det hjelper ikke stort. Har lært inn forskjell på "dekk" og "legg deg" (som er på skinka), men hjelper ikke stort det heller.

Derfor vurderer jeg å lære inn flatdekk. For kanskje hun da skjønner bedre at hun skal bli i den posisjonen til noe annet skjer?

Hva er fordelene med flatdekk og hva er ulempene?

Skrevet

Jeg liker best flatdekk. Kip lå veldig urolig, kikka rundt seg og lå høyt (klar til å stikke hvis noen andre gjorde det), og han er blitt mye roligere, ligger helt stille (en sjelden gang vipper han over eller løfter hodet) og ligger mye tryggere under øvelsen.

Hadde det vært min hund ville jeg brukt flatdekk.

En ulempe med den er når det er så varmt ute og hunden peser, da er det vanskelig for den å ligge med hodet ned. Har ingen problemer med dette selv enda, men det skjer med andre hunder veit jeg.

Lykke til!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Kip tilbydde det helt av seg selv (pga. ballen), så veit ikke helt.. Men hvis du hjelper med godbit ned mot bakken eller noe sånt?

Skrevet

Vi jobber mot apellmerket nå og instruktøren ga følgende forklaring for innlæring av flatdekk:

Sett deg ned og kommander hunden i dekk ved siden av deg. Når hunden ligger før en godbit på bakken foran nesa og litt bort fra hunden slik at den strekker hodet litt nærmere bakken. Når den får godbiten legg hånden på bakhodet og gi et lett trykk samtidig som du sier kommandoen du vil bruke (ned/flat). Gjenta, gjenta, gjenta..

Håper det var brukbart forklart :)

Skrevet
Vi jobber mot apellmerket nå og instruktøren ga følgende forklaring for innlæring av flatdekk:

Sett deg ned og kommander hunden i dekk ved siden av deg. Når hunden ligger før en godbit på bakken foran nesa og litt bort fra hunden slik at den strekker hodet litt nærmere bakken. Når den får godbiten legg hånden på bakhodet og gi et lett trykk samtidig som du sier kommandoen du vil bruke (ned/flat). Gjenta, gjenta, gjenta..

Håper det var brukbart forklart :)

Det er noe alà den metoden jeg har brukt. Og fikk det fort inn.

Men hvor bra det er nå er en annen sak ;P

Skrevet

Jag ser två smarta alternativ om man vill lära in flatdekk:

Forma fram beteendet. Brukar inte ta lång tid med de flesta hundar. Markera alla rörelser med huvudet mot marken med klick eller "bra" och belöna med godbiten så nära marken som möjligt.

Använd targeting. Lär hunden antingen att lägga hakan i din hand eller använd en post it-lapp som hunden lär sig att toucha med nosen. Lägg ner handen/post it-lappen mellan hundens framtassar när han ligger ner och belöna direkt rätt beteende. Post it-lappen är förmodligen lite enklare att ta bort snabbt, men handen fungerar också bra.

Skrevet

Lærte Zora flat dekk, og fikk også en mye roligere dekk. Jeg ventet henne ut, klikket for hodebevegelser ned mot bakken. Først tillot jeg at hun la hodet over labbene osv, men når hun skjønte mer og mer hva vi skulle krevde jeg at hun skulle legge hodet mellom forlabbene. :)

(kan være greit å begynne når hunden er litt sliten, da kommer denne adferden som regel lettere..) :P

  • 2 weeks later...
Skrevet

Da har jeg begynt på innlæringen.

Jeg prøvde først å lokke ned og legge et lett trykk på hodet, men hun tok ikke pointet.

Etter hvert begynte jeg med klikker og shaping, nå begynner hun å skjønne det! :ahappy:

Skrevet

Dyttet hodet ned og ble sur hvis hun tok det opp jeg :ahappy: Tok ganske lang tid, men når hun holdt det nede i noen sek, klikket jeg/roste og ga godbit. Når tilbyr hun atferden mange ganger om dagen og utfører den med stor iver.

Jeg hadde nemlig en hund som så seg så langt bak at hun satte seg opp og kom tuslende mot meg på fellesdekk.. (selvsagt KUN i konkuranser :ahappy: )

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...