Gå til innhold
Hundesonen.no

Flat dekk


Toller

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hund som skifter stilling i fellesdekken minst 500 ganger.. Og syns ikke jeg får gode nok tips på hvordan jeg skal få ordnet opp i det problemet. Har prøvd å være uforutsigbar, men det hjelper ikke stort. Har lært inn forskjell på "dekk" og "legg deg" (som er på skinka), men hjelper ikke stort det heller.

Derfor vurderer jeg å lære inn flatdekk. For kanskje hun da skjønner bedre at hun skal bli i den posisjonen til noe annet skjer?

Hva er fordelene med flatdekk og hva er ulempene?

Skrevet

Jeg liker best flatdekk. Kip lå veldig urolig, kikka rundt seg og lå høyt (klar til å stikke hvis noen andre gjorde det), og han er blitt mye roligere, ligger helt stille (en sjelden gang vipper han over eller løfter hodet) og ligger mye tryggere under øvelsen.

Hadde det vært min hund ville jeg brukt flatdekk.

En ulempe med den er når det er så varmt ute og hunden peser, da er det vanskelig for den å ligge med hodet ned. Har ingen problemer med dette selv enda, men det skjer med andre hunder veit jeg.

Lykke til!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Kip tilbydde det helt av seg selv (pga. ballen), så veit ikke helt.. Men hvis du hjelper med godbit ned mot bakken eller noe sånt?

Skrevet

Vi jobber mot apellmerket nå og instruktøren ga følgende forklaring for innlæring av flatdekk:

Sett deg ned og kommander hunden i dekk ved siden av deg. Når hunden ligger før en godbit på bakken foran nesa og litt bort fra hunden slik at den strekker hodet litt nærmere bakken. Når den får godbiten legg hånden på bakhodet og gi et lett trykk samtidig som du sier kommandoen du vil bruke (ned/flat). Gjenta, gjenta, gjenta..

Håper det var brukbart forklart :)

Skrevet
Vi jobber mot apellmerket nå og instruktøren ga følgende forklaring for innlæring av flatdekk:

Sett deg ned og kommander hunden i dekk ved siden av deg. Når hunden ligger før en godbit på bakken foran nesa og litt bort fra hunden slik at den strekker hodet litt nærmere bakken. Når den får godbiten legg hånden på bakhodet og gi et lett trykk samtidig som du sier kommandoen du vil bruke (ned/flat). Gjenta, gjenta, gjenta..

Håper det var brukbart forklart :)

Det er noe alà den metoden jeg har brukt. Og fikk det fort inn.

Men hvor bra det er nå er en annen sak ;P

Skrevet

Jag ser två smarta alternativ om man vill lära in flatdekk:

Forma fram beteendet. Brukar inte ta lång tid med de flesta hundar. Markera alla rörelser med huvudet mot marken med klick eller "bra" och belöna med godbiten så nära marken som möjligt.

Använd targeting. Lär hunden antingen att lägga hakan i din hand eller använd en post it-lapp som hunden lär sig att toucha med nosen. Lägg ner handen/post it-lappen mellan hundens framtassar när han ligger ner och belöna direkt rätt beteende. Post it-lappen är förmodligen lite enklare att ta bort snabbt, men handen fungerar också bra.

Skrevet

Lærte Zora flat dekk, og fikk også en mye roligere dekk. Jeg ventet henne ut, klikket for hodebevegelser ned mot bakken. Først tillot jeg at hun la hodet over labbene osv, men når hun skjønte mer og mer hva vi skulle krevde jeg at hun skulle legge hodet mellom forlabbene. :)

(kan være greit å begynne når hunden er litt sliten, da kommer denne adferden som regel lettere..) :P

  • 2 weeks later...
Skrevet

Da har jeg begynt på innlæringen.

Jeg prøvde først å lokke ned og legge et lett trykk på hodet, men hun tok ikke pointet.

Etter hvert begynte jeg med klikker og shaping, nå begynner hun å skjønne det! :ahappy:

Skrevet

Dyttet hodet ned og ble sur hvis hun tok det opp jeg :ahappy: Tok ganske lang tid, men når hun holdt det nede i noen sek, klikket jeg/roste og ga godbit. Når tilbyr hun atferden mange ganger om dagen og utfører den med stor iver.

Jeg hadde nemlig en hund som så seg så langt bak at hun satte seg opp og kom tuslende mot meg på fellesdekk.. (selvsagt KUN i konkuranser :ahappy: )

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...