Gå til innhold
Hundesonen.no

Import fra Finland


Shep

Recommended Posts

Skrevet

Såvidt jeg kan se av Mattilsynets sider, er det en åpning for å importere hunder under 3 måneders alder bl.a. fra Finland, etter søknad. Er det noen som er kjent med behandlingstid av slike søknader, og pleier det som regel å være "grei skuring" å få tillatelse?

Skrevet
Såvidt jeg kan se av Mattilsynets sider, er det en åpning for å importere hunder under 3 måneders alder bl.a. fra Finland, etter søknad. Er det noen som er kjent med behandlingstid av slike søknader, og pleier det som regel å være "grei skuring" å få tillatelse?

Jeg importerte en hannhund derfra for litt over ett år siden. Han var da 10 uker gammel. Jeg søkte når valpen var rundt en mnd gammel, og fikk svar etter en ukes tid minnes jeg å huske?

Både jeg og oppdretter skrev en omfattende søknad, og hadde ingen problemer med å få den godkjent.

Har hørt at det er verre med store raser som allerede har en stor genpool å velge i.

Ellers gikk det veldig greit. Echo ble grunnvaksinert og fikk Echonicoccosebehandling, det var alt han trengte. Mattilsynet/ grensevakt på gardermoen ble forberedt på hvilket fly vi landet med, og toll ble betalt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...