Gå til innhold
Hundesonen.no

Import fra Finland


Shep

Recommended Posts

Skrevet

Såvidt jeg kan se av Mattilsynets sider, er det en åpning for å importere hunder under 3 måneders alder bl.a. fra Finland, etter søknad. Er det noen som er kjent med behandlingstid av slike søknader, og pleier det som regel å være "grei skuring" å få tillatelse?

Skrevet
Såvidt jeg kan se av Mattilsynets sider, er det en åpning for å importere hunder under 3 måneders alder bl.a. fra Finland, etter søknad. Er det noen som er kjent med behandlingstid av slike søknader, og pleier det som regel å være "grei skuring" å få tillatelse?

Jeg importerte en hannhund derfra for litt over ett år siden. Han var da 10 uker gammel. Jeg søkte når valpen var rundt en mnd gammel, og fikk svar etter en ukes tid minnes jeg å huske?

Både jeg og oppdretter skrev en omfattende søknad, og hadde ingen problemer med å få den godkjent.

Har hørt at det er verre med store raser som allerede har en stor genpool å velge i.

Ellers gikk det veldig greit. Echo ble grunnvaksinert og fikk Echonicoccosebehandling, det var alt han trengte. Mattilsynet/ grensevakt på gardermoen ble forberedt på hvilket fly vi landet med, og toll ble betalt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
    • Hvorfor er det så mange uoffisielle utstillinger nå enn for ca to år siden? Gjelder ingenting når det er uoffisielt? Blir det det samme som valpeshow da for voksne hunder?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...