Gå til innhold
Hundesonen.no

Piping...


mbakkevold

Recommended Posts

Skrevet

Tina piiiiiiiiiiiiiiiiper..hele dagen lang...

Hun har endelig forstått prinsippet om å gi beskjed når hun skal på do (takk og lov!), men med det resutat at hun piper ved døra/vinduet/alle steder kontinuerlig. Piping = tur ut mener hun. Det er jo mye mer morsomt ute enn inne, så da piper man ved døra slik at man kommer ut. Tisse? nei, det er ikke nødvendig.. Jeg blir gal i hodet av all pipinga! <_<

Var vel egentlig ingenting jeg ville med dette innlegget, annet enn å få ut litt pipe-frustrasjon. Nå har tutta sovna, så da kan jeg gjøre noe i huset annet enn å høre på piiiiiiiiiiiping :rolleyes:

Skrevet

Er ikke det din feil da? Hvis du har kommet til unnsetning HVER gang hun har laget lyder ved døra og belønnet henne med å få komme ut å leke så er det ikke så rart at hun går rundt og piper. :P

Skrevet

Kanskje en fin blanding av det meste. :P Har ei som piper jeg også, men hun lager ikke en lyd når hun må ut. Hun piper når hun maser på oppmerksomhet, når hun blir overlykkelig når typen kommer hjem o.l.. Vi har oversett det helt fra begynnelsen, men typen er litt blaut og snakker ofte til henne når jeg ikke er hjemme og hun syter - så tror det har blitt forsterket.. Men hun har heldigvis lært at det ikke hjelper å syte til meg lenge av gangen, viljen sin får hun ikke på den måten uansett.

Du må overse. Du kan gå vekk, snu hodet vekk, se opp i taket og vise tydelig at du ikke verdsetter slike lyder og at du bryr deg null. Eneste tipset jeg kommer på. :P

Skrevet

Jeg overser det meste av pipingen, men tingen er at hun piper når hun faktisk må på do også. Syns det er litt synd å ikke lufte henne hvis hun må på do, slik at hun får intrykk av at det er greit å gå inne. Spesielt siden hun akkurat har forstått at man gir beskjed når man skal på do. Eller? Kanskje jeg er helt på vidda :P

Skrevet

Du har ikke lagt merke til noen andre ting hun gjør når hun vil på do? Ser intenst på deg, prøver å fortelle deg noe med blikket, tusler hvileløst omkring, krafser på gulvet med labbene? Eller går hun noen spesielle plasser? I nærheten av døra eller noe sånt?

Jeg hører tydelig forskjell på au-piping, syte-piping, redd-piping og glad-piping for å si det sånn. I tillegg har hun mange andre små signaler hun driver med samtidig.

Skrevet

Min valp hadde samme oppførsel som din har.. Var jo pga at jeg hadde tatt henne ut hver gang hun gikk mot døren, eller hver gang hun peip ved døren..

Det jeg begynnte å gjøre var at når hun pep ved døren gikk vi ut til det faste tissestedet. Tisset hun ikke nesten med en gang var det rett inn igjenn. Men derimot om hun tisset fikk hun en liten tur etterpå som belønning.. Etterhvert har har hun begynnt å pipe mindre og mindre.. og nå er hun 7mnd og piper bare når hun faktisk må på do..

Vet ikke om det samme vil funke for dere, men er jo vert ett forsøk :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...