Gå til innhold
Hundesonen.no

Innkalling?


BareLinn

Recommended Posts

Skrevet

Ja..Nå skal jeg jo snart ha min første helt egne VALP,og trnger GODE tips til hvordan jeg skal trene innkalling..

Sjeldent å finne steder rundt her hvor det er "lukket"...

Først...Når bør jeg begynne å trene på innkallingen?

Hvordan lærer jeg henne å komme når jeg roper?

Og hvordan få henne til å ikke ense noe annet..??

(Litt fasinert av disse hundeeierne i Oslo,som går "fot" uten bånd..midt i byen :innocent: )

Skrevet

Hei! :innocent:

Jeg får vel komme med mine råd og tips jeg da! :D Du bør begynne med innkalling med engang spør du meg. Bare få hunden til å se på deg og lystre navnet sitt først av alt. Det er mange forskjellige øvelser du kan bruke for dette. Selv så brukte jeg "se på meg" øvelsen med Abby. Den er sånn: Jeg holder en godbit under haka og ser på valpen. Når hun ser meg inn i øynene så får hun godbiten. Etterhvert så må hunden holde øyenkontakt lengre og lengre når du sier navnet. Begynn å kall på valpen din når du skal gjøre ting som den liker. Slik som gi den mat, gå ut med den, leke eller kose.

For at hunden skal komme bort til meg så bruker jeg "kreativitet" :) hihi, det vil si at jeg løper i fra den, setter meg med ryggen mot valpen, setter meg ned og lager masse glade lyder. Kanskje jeg risler med godbit posen eller finner fram en god leke. Når valpen kommer kan du ta en finner under halsbåndet på hunden. (ikke over, da føler hunden seg ofte truet.) Da lærer valpen at den får gå når du er ferdig og ikke omvendt.

Etterhvert som hun blir flinkere på innkalling så kan du gjøre det litt vanskligere. Få ei venninne til å leke med hunden og kall på den. Be da venninna de slutte å leke med hunden øyeblikkelig slik at du er sikker på at den kommer. Når hunden har kommet til deg så lar du den springe tilbake og leke med venninna di. Da lærer hunden at når den gjør som du sier så får den alltid noe godt igjen. ^_^

Uff, nå skrev jeg mye! (Sitter på skolen og kjeder meg.) Sikkert mange som har flere gode tips til deg. Lykke til! :ahappy:

Skrevet

Belønn den hver gang den kommer til deg frivillig. Etter hvert vil valpen skjønne at det er noe med å komme til deg og tlbyr atferden oftere. Da begynner du med å rope kom/hit akkurat når du ser at hunden er på vei inn mot deg. Pass på å alltid ha en god belønning!

Og en ting til: Ikke rop på valpen da den skal i bånd. Gå heller å ta den i bånd eller lokk på den på andre måter :innocent:

Lykke til! :ahappy:

  • 4 weeks later...
Skrevet

Peico var veldig selvstendig, leken, nysgjerrig og uredd.

Fløy etter alt og alle, og jeg trodde han aldri skulle lære inkalling.

Hadde han løs i hagen, men han løp bort etter sykler, blader osv

Bordercollie blandingen jeg hadde før var kjempe enkel å lære inkalling. En terrier må en jobbe på en helt annen måte med.

Men han ble superflink, bråsnudde da jeg ropte han inn og belønte med kos, en sjelden gang godbiter.

Men nå er han i puberteten, snart 6 mnd og glemt alt.

Så vi startet på nytt.

Godbiter.

Kjekt å spare dem til puberteten, tihi.

Han er litt flink enda, men ikke 100 proent som han var.

Men det er helt normalt!

Kjempe lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...