Gå til innhold
Hundesonen.no

Pinscher vs. Whippet


Peers

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har planlagt å få meg hund nr 2 til høsten, og har grublet veldig på hvilken rase jeg ønsker denne gangen. Hadde en liste som har blitt kortere og kortere, men å fatte siste beslutning er vanskelig! Rasene jeg til slutt sitter igjen med er pinscher og whippet. Planen er å drive med lydighet og litt utstilling, eventuelt prøve litt på agility og spor for moro skyld. I tillegg til generell aktivisering og moro selvfølgelig :)

Lurer derfor på om noen her som har litt eller mye erfaring med en eller begge av disse to rasene kan fortelle litt på godt og vondt, så jeg kanskje får en liten hjelp med valget? Jeg står mer eller mindre helt fast, er rimelig forelsket i begge :)

I tillegg om noen har noen anbefalinger på oppdrettere enten i Norge eller Sverige, tas det også i mot med takk! Har tittet på raseklubbenes nettsider og vært innom en del hjemmesider, men er jo en del å velge mellom.

*krysser fingrene for litt hjelp* ;)

Skrevet

Whippet og lydighet: Du kan få en hund som synes det er moro å trene, eller du kan få en som slett ikke er det, og da vil du trenge alle dine kreative krefter for å få til å motivere den. Om du har store ambisjoner i så måte, er whippeten litt av et sjansespill - faren for at du selv skal gå lei er absolutt til stede.

Kjenner ikke pinscheren så godt (de er jo relativt sjeldne), men inntrykket er vel at den jevnt over er en mer aktiv og "heftig" hund enn whippeten. Mer temperament, på godt og vondt.

Som selskapshund og turkamerat mener jeg (selvsagt!) at whippeten er uovertruffen. Som voksen er den veldig rolig inne, atskillig mer aktiv ute.

Skrevet

Jeg er selv interessert i pincher og har tatt kontakt med endel oppdrettere for å høre hvordan rasen er. Mange sier at de er ganske lik dobermann, bare i mindre format. Har også spurt om de er så "skarpe" som mange skal ha det til, noe de ikke syns. De er veldig aktive og kan brukes til mye. Det er nok er krevende rase iforhold til mange andre hunder. Det jeg er mest redd for et at pincheren har samme type piping som dobber, men ut ifra de jeg snakket med var det ikke noe problem (men jeg har mine tvil).

Tror, uten å kjenne whippet så godt, at pincheren er mer "hard" og trenger tydeligere grenser. Vet jo at dette gjelder også mynder, men har intrykk av at mynder er mer myk når det kommer til feks. trening, kjeft osv. Ihvertall ut ifra deg jeg har hørt.

Skrevet

Nå har jeg jo nettopp kjøpt en liten whippet, med samme utgangspunktet som du beskriver :)

Vi skal nå hvertfall klare klasse 1 LP, jeg og miro...men det er kanskje sikrere med en pincher? Kjenner ikke rasen så godt jeg. Har hørt at det er en dober i miniatyr.

Men jeg vet nå at en whippet er et enormt bra valg. Herlige hunder!

Trenger du oppdretter-tips bare si ifra, føler meg vel bevandret etter å ha brukt laaaang tid på å finne valp. :)

Skrevet

Jeg vil jo selfølgelig råde deg til å ta pinscher :)

Det er en utrolig allsidig rase. Har planer om å bruke Whisky til spor, utstilling og rally-lydighet.

Det "negative" jeg veit om ved pinscheren(hvertfall tequila) hu er skeptisk til nye folk.

Reiser gjerne litt bust og går fosiktig bort.

Men så fort dem er godtatt er hu bestis! Sitter helst på fanget eller ved beinene og vil ha kos.

Noe av det beste ved dem(syns jeg):

Når du inn i huset igjenn etter å ha vært ute med søppla er dem overlykklige over å se deg! Helt i ekstase!

Dem er egner seg godt som familiehund og blir nært knyttet til ’flokken sin/eier.

Dem har ikke en kjempetrang til å hilse på alt og alle! Det seg jeg på som posetivt.

Tequila "sier ifra" om det kommer noen,uten om å være gneldrede. (betryggende for meg som bor øde aleine med hundene) :)

Pinscheren tilpasser seg et liv så vel byen som på landet.

Ta gjerne en tur innom www.123hjemmeside.dk/evaogcado

Skrevet

Mitt inntrykk av disse to rasene er at de er ganske så vesensforskjellige, og da snakker vi om mentalt - fra væremåte til det man kan forvente av hverdagsatferd. Jepp, de har kort pels og er begge smidige og flotte hunder, men "innmaten" og oppførselen tror jeg det er større forskjell på.

Ingen er selvsagt noe "bedre" enn den andre. Men jeg tror de vil oppleves som ganske ulike, og da er det jo heller DEG som må avgjøre hvem du trives best med. Mitt beste råd er å få sett hver rase i hverdagen, gjerne flere. Kanskje det er et treff eller en spesialutstilling for hver som du kan møte opp på?

Det er nesten du som må gjøre sammenligningen, og se hva du føler deg mest hjemme med. Alle har ulike grenser for hva de opplever som "aktiv" hund og hva som oppleves som for intenst, eller for "masete". Det noen vil like, kan andre mislike - det er derfor vi ender opp med å kjøpe høyst forskjellige raser.

Men dette er viktig å finne ut.

Jeg trodde jeg sverget til én rase, og trivdes med den, helt til jeg byttet. Da ble min måte å ha hund på ganske annerledes også, jeg innser i ettertid at gamlerasen ikke passet meg og mitt helt, jeg liker mye bedre å ha en naturlig følgbar hundetype som gjeterhunder flest er.

Skrevet

Takk for svar alle sammen, det har hjulpet litt! :)

Stemmer nok at dette er to ganske så vidt forskjellige hunder i væremåte, så valget burde vel egentlig ikke være så vanskelig hvis jeg bare tenker nøye over hva jeg egentlig vil bruke hunden til. Har vel egentlig hele tiden tippet mest mot pinscher, da jeg har sett og truffet et par stykker jeg liker veldig godt. I tillegg er de nok, som en nevnte, kanskje "lettere" å jobbe med enn en whippet, mynder er jo kjent for å være litt egenrådige og selvstendige.

Så, konklusjonen er vel at pinscher sannsynligvis passer meg og målene mine best, selv om det er lett å falle for raser man egentlig ikke passer med.

Skrevet

Jeg har jo whippet,og vi har vært følgesvenner i snart 2 og et halvt år. Han er min første whippet, og blir definitivt ikke min siste! Jeg har fått inntrykk av at de stort sett er en enkel rase å ha. Min whippet er gjerne reservert(uinteressert)overfor fremmede,men jeg har sett motsatt også.

Vi driver med agility,og har det kjempegøy på banen. Han er faktisk veldig lettlært,og at vi ikke har kommet lenger enn vi har,er ikke pga hunden,men meg som trener. Han er ekstremt opptatt av kroppspråket og humøret mitt,og hvis ikke jeg er på topp der,faller han ofte litt sammen. Det SKAL være moro for at han vil være med!

Men her kan det selvfølgelig være store individforskjeller.

Men sånn i de store og hele er de enkle og veldig trivelige hunder.Og et kjempepluss er jo at det er så lite sykdom på rasen.

Skrevet

Av wippet og pincher, så ville jeg valgt pincher :) .

Black and tan er helt klart finnest :)

Jeg er også på utkikk etter en hund til :P. Det blir sannsynligvis en av disse: Border collie, aussie eller pincher :P

Skrevet

post-1111-1178815028_thumb.jpghei!

Spennende hunder begge rasene, vil jeg si!

Men er nok enig i tidligere svar, om at jeg tror disse to rasene er ganske ulike når det kommer til vesen.

Har ikke så mye erfaring med pincher, så jeg skal ikke gå inn og karakterisere dem, men whippeten kjenner jeg!

Har to gutter, som er de herligste vesener på jord, selvfølgelig...

Jeg har ikke drevet med særlig mye lydighet ol med mine, men ser at det er stor forskjell på mine to individer der. Eldstemann har jeg planer om å prøve litt i både lydighet og agility, han er en hund som er veldig tett knyttet til meg, og observant på mine signaler. Yngstemann er litt mer "mynde"..hehe, sånn at han ikke orker å anstrenge seg så veldig ...reagerer jeg ikke med en gang, eller gir belønning, så kan han like gjerne gjøre noe annet...Tror nok han også er trenbar, men det krever nok annen type trening enn eldstemann. har jo litt med at han er yngre også da...litt tenåring..

Det de begge har, er at de er utrolig herlige hunder å ha i hus! familien betyr alt, og de er alltid glade og lykkelige! mine er veldig glad i de aller fleste, og hilser på alle de møter, men så kan de la folk være...de hilser, og ferdig med det...behagelig.

Har aldri hatt en så enkel og grei rase, på alle måter!

tror nok individ forskjeller kan være like store innad i hver rase, som mellom dem.

Let, og finn gode oppdrettere på begge raser, og snakk med dem! dra f. eks på utstilling, og se rasene der, ofte mange hyggelige mennesker der, som kan mye om sine raser, og du får hilse på mange ulike hunder, ikke minst!

På whippet vil jeg absolutt anbefale deg å ta kontakt med kennel Courtborne. Masse erfaring og kunnskap om rasen, og utrolig hyggelige mennesker!

Lykke til med valg av rase!!

Skrevet

Uten å være for sikker, så syns jeg også det høres ut som pinscheren passer deg og ditt bruksområde litt bedre enn whippet'n. Og skulle jeg gitt deg mitt tips, kjøp pinscher! Kjempe vakre hunder som virker veldig store i væremåte, og jeg har litt inntrykk av at det kanskje er "mer å ta tak i" i en pinscher? For de som liker det da.. :)

Også er de jo så vakre å se på da. :angel: Vi traff en på tur, han så bare bort på oss og travet vakkert videre. Fine muskuløse kropper. Herlig hund. :)

Skrevet

Kan jo si i fra her om at jeg har bestemt meg for pinscher :) Har foreløpig vært i kontakt med en veldig hyggelig oppdretter (Kennel Beebronx, hvis noen lurer), og har noen få til jeg skal kontakte, blant annen en som Eva-Kihla har anbefalt. Så jakten er i gang! :)

Skrevet
Ooooh så spennende! Enda flere med spennende valpeplaner man må følge med på! :D

Er rimelig spent selv :D Hadde mer eller mindre bestemt meg for pinscher for lenge siden, men traff plutselig en del herlige whippeter som forvirret hode mitt litt. Men nå er jeg tilbake på rett spor, hehe. Har også sett at du går med valpeplaner, håper det ordner seg og at det blir kull :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...