Gå til innhold
Hundesonen.no

Forklaring av Utstilling


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

Det var en tråd her om utstilling, hva alle begrepene betydde, farger på rosetter og alt sånt. Men den ble tatt vekk når de nye reglene kom. For meg blir det for innviklet å lese på NKK :) Så om noen vil ta på seg å fortelle og forklare bit for bit, så det er lett forståelig, så setter jeg pris på dette :)

Neste hund skal stilles ut(regner jeg med), og jeg vil gjerne lære litt mer. Jeg skjønner ikke mye av det, og hva ulike plasseringene, "titlene", fargene osv osv, betyr.

Skrevet

Veldig kort forklart...

På utstilling foregår bedømmelsen slik:

(Samtlige hannhunder i rasen blir bedømt før tispene)

Valp 4-6 mnd – valpene konkurrerer mot hverandre.

Valp 6-9 mnd– valpene konkurrerer mot hverandre.

Beste hannvalp / Beste tispevalp - konkurranse mellom vinnerne av de to klassene ovenfor.

Best I Rasen valp (BIR) og Best i Motsatt Kjønn valp (BIM) - beste hannvalp og tispevalp konkurrerer om BIR (rød/gul) og BIM (grønn/hvit).

Kvalitetsbedømmelse - hvor det utdeles 1. (rød), 2. (blå), 3. (gul), KIP (kan ikke premieres (brun) eller 0. premie (grå). Dette vurderes i forhold til rasebeskrivelsen, og flere hunder kan få samme premiegrad.

Konkurranseklasse - mellom alle hundene som har fått 1. premie i kvalitetsbedømmelsen. Det plasseres 4 hunder (1: rød, 2: blå, 3: gul og 4: grønn).

I junior, åpen unghund og veteranklasse: Den/de beste kan få Hederspremie (HP - lilla) dersom dommeren synes den er spesielt lovende.

I alle konkurranseklassene: den/de beste kan få CK (rosa) hvis hunden er av certifikatkvalitet.

Juniorklasse (JK) – hunder mellom 9 – 18 mndr. Kvalitetsbedømmelse

Juniorkonkurranseklasse (JKK) – Konkurranseklasse

Unghundklasse hannhund (AUK) – hunder mellom 15 – 24 mndr. Kvalitetsbedømmelse

Unghundkonkurranseklasse (AUKK) – Konkurranseklasse

Åpen klasse hannhund (AK) – hunder over 15 mnd. som ikke er Norske utstillingschampions. Kvalitetsbedømmelse

Åpen konkurranseklasse (AKK) - Konkurranseklasse

Brukshundklasse - hunder over 9 mndr, for en god del raser som har visse brukspremieringer. Kvalitetsbedømmelse

Brukshund konkurranseklasse - Konkurranseklasse. (For enkelte raser deles certifikatet ut i denne klassen)

Championklasse (CHK) – Obligatorisk for Norske utstillingschampions (som ikke er veteran), åpen for andre lands nasjonale og internasjonale champions. Kvalitetsbedømmelse

Champion konkurranseklasse (CHKK) - Konkurranseklasse

Veteranklasse hannhund (VK) – Hunder over 7 år. Kvalitetsbedømmelse

Veteran konkurranseklasse (VKK) - Konkurranseklasse

Beste hannhundklasse (BHK) / Beste tispeklasse (BTK) – Konkurranse mellom alle hunder som har fått CK. Konkurranseklasse.

Certifikat (rød/hvit/blå) utdeles til den beste hunden som ikke er norsk utst.champion eller fullcertet.

På internasjonale utstillinger vil det også her kunne bli utdelt CACIB (hvit) og res.CACIB (orange).

Best I Rasen (BIR) og Best i Motsatt Kjønn (BIM) - beste hannhund og tispe konkurrerer om BIR (rød/gul) og BIM (grønn/hvit).

Avlsklasse – en avlshund deltar med 4 avkom. Klassen kan tildeles HP dersom dommeren finner klassen god nok.

Oppdretterklasse – en oppdretter deltar med 4 hunder fra eget oppdrett. Klassen kan tildeles HP dersom dommeren finner klassen god nok.

Skrevet

Jeg mener at det oftest lønner seg å stille i den klassen hvor hunden er eldst - slik at den er mere velutviklet enn de andre.

Eller, sånn for egen rase, så vil en hund med veldig "midt imellompels" (holder på å skifte), sjelden gjøre seg særlig godt sammen med de store valpepelsene som kan dukke opp i juniorklassen. Så da ville det lønne seg å stille i en litt eldre klasse..

I visse raser (hvis det er få som blr stilt ut), ville jeg også vurdert hvilke andre hunder jeg tror kommer dit. Hvis jeg VET at det er en fantastisk hund som har alder kun for å stille i en spesifik klasse - så ville jeg ha unngått denne klassen..

Susanne

Skrevet
Litt på siden men - dersom man har en hund på 16 måneder så kan den jo stilles i junior, unghund eller åpen klasse etter eget valg. Hva lønner seg egentlig?

Jeg er enig med Susanne i at man vanligvis har et lite fortrinn i den klassen der man er eldst. Samtidig bør man legge merke til at dersom du melder på i junior klassen på NKK's utstillinger konkrrerer du ikke om Cacib (internasjonalt cert).

Forresten står omtrent ALT du trenger å vite om utstilling i norge meget godt forklart her:

http://www.leeland.no/norsk_paa_utstilling.html

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...