Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere som har Dobberman!!!


Baby

Recommended Posts

Skrevet

Kan ikke dere fortelle litt om rasen?

Har begynt å interisere meg litt for den jeg, så neste gang jeg skal ha hund kan det nok tenkes at det blir en Dobberman på meg.. :)

Blir ikke riktig enda da, men.. greit å informere seg litt om den først. :D

Jeg har egentlig ikke særlig erfaring med den så jeg lurer igrunn på det meste!

Hvordan er den med barn? andre hunder? Spesielt små da...

Bjeffer de mye?

Hvor mye trim krever de?

Er de lett å oppdra?

Fortell det dere kommer på å fortelle om den.. :P

Tar gjerne imot gode linker også. :P

Skrevet

Ja det er jo mye man ka si om dobermann. Kunne sikkert ha skrevet en lang side om dette også. :) Men i korte trekk så er dette en livlig hund som elsker å være i aktivitet og med "familien" sin. Er kjent for å knytte seg til familien, så den kan bli litt avhenging på en måte. Men de er ikke sånn enmanns hund som mange tror. De liker folk og være midtpunktet. Det er jo en stor hund, som må ha en konsenkvent hånd. Den er tøff, og trenger strenge regler og en fast hånd. Den kan lett snurre deg rundt lillefingeren hvis den har mulighet. Den bryter heller ikke ned hvis du tar i den. Men den kan være ganske så krevende, og blir ikke omtalt som en nybegynnerhund.

Negativt så har den ikke mye pels, så den fryser fort. Dobermann er kjent for å lage mye lyd, spesiellt mye piping. (mange blir helt tullete av det). Men den bjeffer vanligvis sjeldent. Er en vakt hund så den kan lage lyd hvi det kommer noen på døra etc. Men ikke noe mye bjeffing. Den har dårlig rykte på seg så folk kan være skeptisk til den. Så man må ta ekstra godt ansvar.

Det er en hund som kan bli lett stresset, så man må prøve å finne en balanse mellom å være overstimulert og understimulert. Men den kan tilpasse seg et roligere liv, og MÅ ikke bruker 5 timer om dagen. Bare pass på å tren rolig trening inne. Og vær obs på at den lett kan bli stresset ved mye bruk, hvis du vil ha den rolig. Så ta det da rolig fra den er valp.

Den må sosialiseres godt blandt hunder og dyr, og da blir den en fin hund med disse. (hannhunder spes.) Dette gjelder barn også. Tilvennes de og bli vant til barn er de barnevennlige. Så de blir omtalt som gode familiehunder.

Rasen lærer veldig raskt! Og er veldig god å jobbe med. Derfor passer den godt til så mye allsidig bruk. Elsker å bruke hodet! Elsker å være ute uansett om det er regn, snø eller storm.

Kommer ikke på så mye mer i farta, men bare spør om det er noe mer konkret du lurer på.

Noen linker:

http://www.dobermannklubben.net/

http://www.1webhost4all.net/~jacomo/cgi-bi...in/yabb/YaBB.pl

Skrevet

Du får kjøpt en dobermann for 9-10 000 kroner. Ja det er mye hund i en dobermann og det er en fasinerende og morsom hund. De liksom elsker å leve! Skikkelige livsnytere :) Men dog en mer krevende rase enn andre. Og man må være flink til å sette seg godt inn i rasen og i valg av hund. Noen velger desverre feil hund iforhold til det de klarer. Som feks. de ønsker en kanskje en hann hund (fordi de ser tøffere ut) eller den mest utadvente og tøffe valpen osv. Det kan fort bli mer krevende enn man hadde trodd.

Guest Vicky
Skrevet

spennende med sånn tråd! vil lære så mye som mulig siden jeg skal ha dobbe etter aussie valpen.... ;)

Skrevet

Som Cavalita, liker jeg veldig godt Dobbermann, og kan godt tenke meg rasen senere i livet! Utrolig flotte hunder, som fortjener bedre status enn de har. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...