Gå til innhold
Hundesonen.no

"strekking" av øvelser


Flash

Recommended Posts

Jeg er stort sett fornøyd med måten Molly utfører klasse 1-øvelsene på nå, og har tenkt å bruke tiden framover på mye "konkurransetrening".

I den forbindelse er jeg ute etter gode tips til hvordan man på best måte "strekker strikken" med tanke på sjeldnere belønninger osv.

Har dere f.eks noe "tak" på hvor mange øvelser dere kjører på trening uten belønning? Går dere i det hele tatt hele program på trening før dere belønner?

Hvor fort går dere fram i forhold til å strekke?

Jeg er klar over at det er forskjell på raser og individer, og at man må observere hunden - min er vel sånn midt i laget vil jeg tro, Jobber neppe i evigheter for knapper og glansbilder, men litt utholdenhet i så måte har hun. Til nå har jeg bare prøvd å kjøre to-tre øvelser før belønning, og har ikke merket noen spesielt negative tendenser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det mange her inne som har langt mer erfaring og kunnskap om dette enn meg, men jeg har i mitt stille sinn tenkt som så at for MIN hund må det være smart å trene utholdenhet ved at jeg starter bakfra i programmet (forutsatt at hunden KAN øvelsene til klassen): altså starter jeg med den siste øvelsen i programmet og belønner, så tar jeg de to siste øvelsene i programmet - og belønner, deretter de tre siste øvelsene - så belønning. Med dette tror jeg at jeg bygger opp en forventing i hunden om at belønningen kommer ALLTID etter den siste øvelsen (hundene lærer seg fort rekkefølgen tror jeg)... Om det henger på greip aner jeg ikke, men for MIN hund ser dette ut til å fungere :).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt enig med Siri, jeg tenker sånn selv. Pass bare på at du ikke kjører programmet den veien så mange ganger, det blir fryktelig mye hopp over hinder hvis du skal kjede hele programet :)

Regner med at det er unødvendig å si, men husk likevel at du kan belønne inne i ringen også, bare ikke med godbit/leke osv., så å trene på at det er sterk belønning er jo også en lur ting hvis du ikke har gjort det alt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Regner med at det er unødvendig å si, men husk likevel at du kan belønne inne i ringen også, bare ikke med godbit/leke osv., så å trene på at det er sterk belønning er jo også en lur ting hvis du ikke har gjort det alt.

Hvor mye kan man belønne der egentlig? Hvis jeg setter meg ned på huk med Tinka, hender det ofte at hun ruller seg over på ryggen for å bli klødd på magen... Er det greit, liksom?

Jeg kunne jo alltids prøve å gire henne opp litt, hun blir veldig glad av det, men jeg har ikke lyst til å gjøre det i ringen. Det kan fort bli for mye, og jeg tror nok det trekker ned litt på helhetsinntrykket om bikkja plutselig begynner å ri på føreren. :Laugh:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar. Har vært inne på tanken om å baklengskjede programmet - i alle fall til en viss grad (3 siste øvelsene kanskje - det er vel gjerne på det tidspunktet de trenger å vite at det lurer noe der framme om de bare står på?)

Har jobbet en del aktivt med lovlig belønning i det siste. Lenge virket det totalt mot sin hensikt for oss - i utgangspunktet har ikke Molly vært begeistret for "klapp og klem" når det skal jobbes. Men hun er med på litt skikkelig herjing og jaging, så det gjelder å få tonet det ned til lovlig nivå uten at det mister sjarmen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Regner med at det er unødvendig å si, men husk likevel at du kan belønne inne i ringen også, bare ikke med godbit/leke osv., så å trene på at det er sterk belønning er jo også en lur ting hvis du ikke har gjort det alt.

Hæ? Er det lov å belønne i ringen?? :) Altså rose hunden? (Lp er ikke akkurat min sterke side, men prøver å lære litt, så dette var ikke "unødvendig" :P)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

Kjed sammen øvelsene som Siri sier. Belønn hyppig og uventet.

Man kan belønne hunden med ros, kos og klapp mellom øvelsene, så lenge det ikke tar helt av. Begynner hunden å bjeffe og sånt trekker det gjerne ned helhetsinntrykket.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...