Gå til innhold
Hundesonen.no

"strekking" av øvelser


Flash

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er stort sett fornøyd med måten Molly utfører klasse 1-øvelsene på nå, og har tenkt å bruke tiden framover på mye "konkurransetrening".

I den forbindelse er jeg ute etter gode tips til hvordan man på best måte "strekker strikken" med tanke på sjeldnere belønninger osv.

Har dere f.eks noe "tak" på hvor mange øvelser dere kjører på trening uten belønning? Går dere i det hele tatt hele program på trening før dere belønner?

Hvor fort går dere fram i forhold til å strekke?

Jeg er klar over at det er forskjell på raser og individer, og at man må observere hunden - min er vel sånn midt i laget vil jeg tro, Jobber neppe i evigheter for knapper og glansbilder, men litt utholdenhet i så måte har hun. Til nå har jeg bare prøvd å kjøre to-tre øvelser før belønning, og har ikke merket noen spesielt negative tendenser.

Skrevet

Nå er det mange her inne som har langt mer erfaring og kunnskap om dette enn meg, men jeg har i mitt stille sinn tenkt som så at for MIN hund må det være smart å trene utholdenhet ved at jeg starter bakfra i programmet (forutsatt at hunden KAN øvelsene til klassen): altså starter jeg med den siste øvelsen i programmet og belønner, så tar jeg de to siste øvelsene i programmet - og belønner, deretter de tre siste øvelsene - så belønning. Med dette tror jeg at jeg bygger opp en forventing i hunden om at belønningen kommer ALLTID etter den siste øvelsen (hundene lærer seg fort rekkefølgen tror jeg)... Om det henger på greip aner jeg ikke, men for MIN hund ser dette ut til å fungere :).

Skrevet

Helt enig med Siri, jeg tenker sånn selv. Pass bare på at du ikke kjører programmet den veien så mange ganger, det blir fryktelig mye hopp over hinder hvis du skal kjede hele programet :)

Regner med at det er unødvendig å si, men husk likevel at du kan belønne inne i ringen også, bare ikke med godbit/leke osv., så å trene på at det er sterk belønning er jo også en lur ting hvis du ikke har gjort det alt.

Skrevet
Regner med at det er unødvendig å si, men husk likevel at du kan belønne inne i ringen også, bare ikke med godbit/leke osv., så å trene på at det er sterk belønning er jo også en lur ting hvis du ikke har gjort det alt.

Hvor mye kan man belønne der egentlig? Hvis jeg setter meg ned på huk med Tinka, hender det ofte at hun ruller seg over på ryggen for å bli klødd på magen... Er det greit, liksom?

Jeg kunne jo alltids prøve å gire henne opp litt, hun blir veldig glad av det, men jeg har ikke lyst til å gjøre det i ringen. Det kan fort bli for mye, og jeg tror nok det trekker ned litt på helhetsinntrykket om bikkja plutselig begynner å ri på føreren. :Laugh:

Skrevet

Takk for svar. Har vært inne på tanken om å baklengskjede programmet - i alle fall til en viss grad (3 siste øvelsene kanskje - det er vel gjerne på det tidspunktet de trenger å vite at det lurer noe der framme om de bare står på?)

Har jobbet en del aktivt med lovlig belønning i det siste. Lenge virket det totalt mot sin hensikt for oss - i utgangspunktet har ikke Molly vært begeistret for "klapp og klem" når det skal jobbes. Men hun er med på litt skikkelig herjing og jaging, så det gjelder å få tonet det ned til lovlig nivå uten at det mister sjarmen...

Skrevet
Regner med at det er unødvendig å si, men husk likevel at du kan belønne inne i ringen også, bare ikke med godbit/leke osv., så å trene på at det er sterk belønning er jo også en lur ting hvis du ikke har gjort det alt.

Hæ? Er det lov å belønne i ringen?? :) Altså rose hunden? (Lp er ikke akkurat min sterke side, men prøver å lære litt, så dette var ikke "unødvendig" :P)

Skrevet
Hæ? Er det lov å belønne i ringen?? :) Altså rose hunden? (Lp er ikke akkurat min sterke side, men prøver å lære litt, så dette var ikke "unødvendig" :P )

Ros, klapp og kos mellom øvelsene.... Men ikke for viltert og heftig, hehe.

Guest Vicky
Skrevet

Kjed sammen øvelsene som Siri sier. Belønn hyppig og uventet.

Man kan belønne hunden med ros, kos og klapp mellom øvelsene, så lenge det ikke tar helt av. Begynner hunden å bjeffe og sånt trekker det gjerne ned helhetsinntrykket.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...