Gå til innhold
Hundesonen.no

120 l søramerikansk


vipsen

Recommended Posts

Skrevet

Må ha det, bare må ha det - i dag har det kommet et 120 liters kar i hus :) Fått satt det opp med rådasand, røtter og en del avleggere fra det største karet i tillegg til en innkjørt fluvalpumpe så regner med det er kjapt oppe og går - bilder kommer :ahappy:

Planen for dette karet er corydoras, et par apistogramma og stimfisk av en eller annen sort, prøve å finne noe annet enn noen/kardinal tenker jeg.

Skrevet
Ssshh... Har bare 160 + 120 + 63 nå..... :ahappy:

Hehehe, that's my girl! :)

Jeg vurderte faktisk STERKT å kjøpe et kar på 530 liter.. Hører vel med til historien at jeg bor på 50 kvm.... Jeg hadde fysisk fått plass til det, det var jo tross alt "bare" 160 ca langt..! Gikk vel litt opp for meg hvor stort det var når en venninne av meg lo godt og sa at det var like langt som henne det! :)

Det hadde blitt akvarie med leiligheten tredd rundt det så jeg klarte å være fornufting (og/eller pysete) og la det være, og ja det var en tøff avgjørelse..... :)

Skrevet

Grattis med nytt kar!

Siden du har et ferdig innkjørt filter er karet fort ferdig og det er bare å begynne å sette inn fisk samt at du slipper nitritten - lucky you!

Forslag til sør-amerikanske stimfisker:

- dolkestikktetra (nydelig fisk med litt størrelse på)

- smykketetra (en lekker og litt "uvanlig" tetra)

- kobbertetra

- rødmunntetra (drittøff!)

- rødøyetetra

Valgene mange så det er bare å finne den som passer og som du liker.

Hvilken cory har du tenkt å ha i karet da? Eeeeelsker coryer så må bare spørre...

Skrevet
Grattis med nytt kar!

Siden du har et ferdig innkjørt filter er karet fort ferdig og det er bare å begynne å sette inn fisk samt at du slipper nitritten - lucky you!

Jepp, vet - fikk det helt 'gratis', i og med at jeg har hatt dobbelt med filter når jeg kjørte i gang det utvendige - blir litt overkill for karet, men kan heller kjøre inn det andre parallelt og bytte ut senere.

Forslag til sør-amerikanske stimfisker:

- dolkestikktetra (nydelig fisk med litt størrelse på)

- smykketetra (en lekker og litt "uvanlig" tetra)

- kobbertetra

- rødmunntetra (drittøff!)

- rødøyetetra

Har tenkt på de totre sistnevnte, bare finne et sted de har dem. Ikke alle steder jeg kjøper fisk nemlig :rolleyes:

Hvilken cory har du tenkt å ha i karet da? Eeeeelsker coryer så må bare spørre...

Ikke helt sikker, lurer litt på å hive over sterbaien fra det minste karet og kjøpe noen flere av dem. Kjøpte to grupper med cory i går til de to karene som går allerede, fire forskjellige (axelrodi, julii, sterbai og habrosus VF) som svømmer rundt her nå, de er søøøøøte *sukk*

  • 2 weeks later...
Skrevet

Garttis!

A. hongsloi er nydelig! Og det passer bra med en slik "fargeklatt" sammen med schwartzien.

Er det vanlig "salt/pepper" øksefisk du har? Vær litt obs på at de er svært utsatte for sykdommer, spesielt hvitprikk, hvis du ikke allerede visste det da.

Skrevet
Garttis!

A. hongsloi er nydelig! Og det passer bra med en slik "fargeklatt" sammen med schwartzien.

Er det vanlig "salt/pepper" øksefisk du har? Vær litt obs på at de er svært utsatte for sykdommer, spesielt hvitprikk, hvis du ikke allerede visste det da.

I know :)

Skrevet

Noen som har forslag til en siste gruppe fisk å ha oppi som holder seg i midtpartiet av karet? Vet ikke om jeg vil ha flere ciklider der, kanskje et par nøkkelhullciklider eller annet fredelig, men har lurt litt på en liten stim store tetra, skjørtetetra eller noe i den duren. En stim på 10-15 små tror jeg vil bli litt voldsomt oppi der.

Skrevet

Skjørtetetra er jo en grei nok fisk det, men de kan også være temmelig dominante og bøllete...

Hva med f.eks. Lyktetetra? Eller Kileflekktetra? Eller Dolkestikktetra? Eller, eller...hehehe! Det er jo så mange flotte å velge mellom.

Tror ikke jeg ville satt inn flere ciklider i et så relativt lite kar.

Skrevet

Bilder! :icon_confused:

DSC00681.jpg

DSC00680.jpg

DSC00679.jpg

Skal mere planter foran filteret til venstre når ting bare vokser seg til så jeg får fordelt litt. Lurer på å sage av den største roten så den blir liggende på sanden, men er ikke helt sikker enda.

Skrevet
Når noen spanter på meg et kamera ;p Nytter ikke med tre sekunders reaksjonstid, hehe.

Hehehe nei det blir litt vanskelig da, så du er sånn nesten unskyldt! :icon_confused:

Skrevet

Wow! Nå så lekkert! Absolutt nydelig er det og jeg synes ikke du bør senke rota lenger ned i grusen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...