Gå til innhold
Hundesonen.no

Katter i bånd


ellish

Recommended Posts

Skrevet

Jeg ser flere og flere som har katten i bånd. Sennest i går så jeg noen unger med en katt i bånd. Katten ble jo livredd og ville springe bort når Tassen kom gående. Men den hadde jo bånd! Hva mener dere om katter i bånd?

Skrevet

Jeg synes ikke at katter skal tvinges til å gå i bånd. Noen katter synes kanskje det er greit å gå i bånd (de er jo noen merkelige dyr), men unger som leker hund med en katt synes jeg ingenting om.

Skrevet

Det kan være mange grunner til at katter er i bånd, men det bør ikke under noen omstedigheter være unger i andre enden av båndet. (Med mindre det er under tilsyn av en voksen person.)

Skrevet

synes de skal gå i bånd jeg <_<

Har ikke katt selv og er ikke noe særlig glad i dem, men jeg blir så irritert når gården våres er dekket i katte møkk og bikkja går å spiser opp alt sammen.. Joda, de er ikke dyr som skal gå i bånd, men er hunder det da? vet om noen som har kattene sine i stoor utegård også går de tur med dem i skogen og slipper dem løse der, akkurat som med en hund..

Hadde jeg hatt katte hadde jeg garantert hatt den i bånd.

Edit: Også finnes det jo rasekatter også da som "er verdt for mye" til å ikke gå i bånd :rolleyes::D

Edit 2: Er helt enig i at det ikke burde være barn med dem i bånd uten tilsyn!

Skrevet

Hvis katten liker å få seg en tur ut i bånd, så er jo det helt fint. Men ansvaret for dyr skal fortsatt ikke overlates til barn... Det er jo så mange som klager over katter som driter i blomsterbedet, men likevel synes det er noe tull at katter går i bånd, "for det er de ikke laget for". Hunden er ikke laget for å gå i bånd noe mer enn katten er.

Angående rasekatter og at de er "for dyre", så er det faktisk flere grunner til å ikke la avlskatter fly gatelangs. Du har smittsomme sykdommer, som katte-aids (begynner å bli ganske vanlig) som kan smitte til avlspartnere, og katten kan selvsagt bli drektig med en sporadisk katt (dersom det er hunnkatt). Og det hjelper selvsagt ikke om man holder den ene katten man avler på innendørs, dersom man har tre andre som flyr fritt rundt og kan pådra seg alskens sykdommer, og så smitte den som skal avles på.

Skrevet

hadde pusen min i bånd jeg etter at vi flytet så litt i hundegården... var for å venne henne til de nye luktene å den nye plassen.

nå går hun løs da :rolleyes:

Skrevet

Hm.. Katter skal ikke være i bånd <_< .. Det blir så feil. Selv blir jeg veldg irritert på katter som kommer og pisser i høyet vårt. Men det har blitt bra etter at me fikk Labbetuss. Da har vi som regel bare an katt og det er vår egen :rolleyes: . Det er jo litt drit å kattene løse og. Parer jo hele tiden. Kvart eneste blir katter dumpet, omplasert og drept. Det var slik vi fant vårs(han var dumpet).

Skrevet
Men det blir vel ikke mindre kattedrit selv om de går i bånd. Ser jo bare hvordan det er med hunder, ikke alle gidder å plukke opp.

Da blir det i hvertfall ikke hagen min som er full av kattedrit..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...