Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpeshow, Skaun 25.mars


starlight

Recommended Posts

Zorro skal i ringen.... :)

Han er ikke utstillinghund i det hele tatt da (han har haleknekk) men en oppdretter skal hjelpe meg. Hun vil veldig gjerne at jeg skal kjøpe valp av henne - slik at jeg kan få en hund til utstilling også...

Så, mamma skal overbevises - derfor skal han prøves :rolleyes:

(Og fordi mange er intressert i å bruke ham til avl, men jeg ANER ikke om han er en fin PRT, eller ikke - skaffet ham jo bare til bruks)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff, gruer meg :)

Etter dyrlege besøk, nekter Zorro å gå på bordet... men shit om det går dårlig... Han er ikke ment som utstillingshund (han har trossalt haleknekk)

Har vært i Skaun mange ganger. tror ikke det vil bli noe problem å finne fram for oss, men hvis de skilter bra, skal det ikke være noe problem å finne fram!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Feminin, velutviklet av meget god type. Fint hode, tilstrekkelig stopp. Godt snuteparti, fine ører, korrekt bitt. Noe framskutt skulder, tilstrekkelig forbryst, passe ben, fin kroppslengde. Beveget seg godt fra siden, ønskes noe friere bak. Lovende pels + farge. Velvist".

Veeeldig fornøyd med denne kritikken:D Og at hun faktisk kunne gå som hun kan i trening i ringen! Gikk med meget strekte fine steg, og dro ikke i båndet..Sist utstilling trodde hun jo at hun var trekkhund;) Nå hører det med til den "velvist"historien at det var oppdretter som gikk for meg. Det stod ikke det på sist kritikk for å si det sånn :) Men hun var livredd på bordet da..Halen mellom beina og opp i magen faktisk.. Det bordet er bare sååå skummelt. Dommer prøvde å gi godbit, men nånei du! Får håpe det bedrer seg:)

HVordan gikk det med resten?

PS: Heidi/Pippin: Ingen bæsjing i ringen denne gang :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk veldig fin kritikk :)

(les på hjemmesiden, orker ikke å skrive her :rolleyes: )

Fikk BIM og beste hannhund.

Problemet er at han ikke vil stå på bordet og at han var UTROLIG slapp da han gikk i ringen, så fikk liksom ikke gått rett (ørene hang og han var slapp i steget) men fikk fin kritikk trossalt, selv om han verken kan stå pent osv.

Fikk kommentar om at dommeren ønsket noe bedre vinkling bak, men vinklingene ble ikke vist skikkelig, da han ikke stod skikkelig.

Dommeren var utrolig grei da. Fint at de forteller hva vi skal gjøre, for jeg hadde null peiling :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...