Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere som forer Vom og Hundemat


PsychoLynx

Recommended Posts

Hvor mye vom og hundemat får deres hund pr dag?

Altså...

Rase?

Vekt? (evnt også normal vekt for den rasen)

gram v og h pr dag?

Syns Bridie får ufattelig lite pr dag.. Nå er hu på slankekur enda da (idealvekt er straks i boks), men nå får hu kun 0,5 % av vekten sin... Er det ikke 1-2% som er anbefalt??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rase: gordon setter

vekt: 22 (skal opp på 24-26)

Brukes til snørekjøring, tur og jakt

Får nå ca 200 gr v & h mat, samt tørrfôr. Kjenner mange som gir 50/50 med det.

Man må jo bare fôre utfra hold og helse, men tror jeg har hørt noe om de samme prosentene som deg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå bruker jeg bare VH litt innemellom ( men skal starte med det igjen ) og gir 50/50 med tørrfor.

Men om hun fikk 100% ville hun få ca 300-400 gram ( hun får 150gram til frokost )

Rase: Breton

Vekt: 18-19 kg

Legger fort på seg

Synes det er lite, men får hun mer øker vekten. Så da blir det bare sånn. Synes hun får lite tørrfor iforhold til andre i samme rase, men hundene har jo ulik forbrenning de også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rase: australian shepherd (hannhund)

vekt: 19,5kg

Brukes til agility, spor og trekk + turer (normal aktivitet?)

Han har en ganske høy forbrenning og spiser ca 300g v&h pluss rundt 150g (en toppet liten kaffekopp....) eukanuba høyenergifor om dagen. Vi varierer litt etter litt, og det ser ut til at jeg må gå litt opp nå for han begynner å bli litt tynn. Mine hunder er bestandig slanke, men nå begynner han å bli litt vel smal over midjen.. hehe:) Ikke rart folk lurer på om han er tispe;)

Huskyen derimot hadde lav forbrenning i samme alder, hun veide 22kg og fikk 200g v&h om dagen. Hun var i hard aktivitet, men det passet henne fint. Hun fikk litt ekstra når vi var på langturer...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det er kjempevanskelig å finne rett mengde til Tulla. Hun legger på seg bare hun tenker på mat, og når jeg i tillegg trener med endel godbiter, sier det seg selv at jeg må kutte ned, eller ut maten de dagene hun får endel.

Tulla er altså en springer spaniel tispe, blir to i juni, legger lett på seg.

Veier for tiden ca 23, skal ned til i alle fall 21. Får 100g pr måltid, men kutter som oftest ut frokosten siden jeg trener hver dag. Syns det er fryktelig lite..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har nå gitt Bridie ca 100 g om dagen. Hun er 53 cm høy, og veier nå 21,2 kg... (hun veide 25,5 når hun kom til meg). Hvis hu i tilegg får godbiter, så går nok vekta noe opp...

Og skal hu få tyggebein, bør jeg kutte ut maten den dagen virker det som.

Syns dette er ufattelig lite, men... Hu SKAL ikke bli tykk igjen! (bedre for hd'n at hu heller er FOR tynn nn for tykk....)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner ikke at hun ikke er radmager på den mengden. Hvor fort merker du at vekta går opp om du øker med f.eks 50g? Forer du en eller to ganger til dagen? Snuppa di er jo forholdsvis aktiv?

Rikke lå jo på stabil vekt med 100g vom + gobiter (riktignok litt for høy vekt) og hun hadde jo veldig lite aktivitet den siste tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har jo frem til nå holdt på å få henne ned i vekt, og det eneste jeg vet er at hvis hu fikk 100 g om dagen og svært få godbiter, så gikk hu iallefall ikke NED i vekt... Da måtte vi ned på 70 g om dagen og ingen godbiter... Det er jo helt sykt da!

Disse dagene som dette er testet så så aldri jeg at hu spiste andre ting heller.. Ellers er hu jo en tyv av høyeste rang da. hu spiser ALT som kan spises, være seg kattemat (logisk), kattebæsj (heldigvis kun UTE), hundebæsj (ikke sin egen da, og kun utvalgte), smuler på gulvet blir støvsuget av bikkja, hybelkaniner i små mengder kan spises osv osv osv.. ALT! Hu er ekstrem! Og i går hjalp kattene henne med å stjele fra benken... <_< Schnappi rev maten ned på gulvet, Bridie spiste og glefset... <_<

Hu er tynn nå. fin syns jeg da. Så vi prøver å stabilisere måltidene nå. Og 100 g er grensa vi har satt foreløpig. og da er det kun få godbiter i tilegg... Mindre mat om det blir mer godbiter.

Men hallo, jeg skal vel ikke klage. Hu er billig i drift da! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor fort merker man at hunden går ned, eller om man bør minke fôrmengden enda mer? Tulla er jo ca 23 (huff), og når jeg ser at psykolynx har vært nede i 70g/dagen så høres jo det vanvittig lite ut. Gir mye vann på maten, for å få i henne nok væske, pluss at det gir en liten metthetsfølelse en liten stund. Men det skjer jo kun om kvelden. Har ikke merket at hun er blitt mer giret på mat, som om hun er mer sulten. Smuler får ligge for seg selv for det meste, og hun stjeler og tigger ikke. Prøvde å blande med kruskakli en stund, og å minke mengden V&H, men da ble bæsjen så rar, smuldret liksom opp av all fiberen. Fins det andre ting å blande i? Dvs, jeg helte det over maten, hadde på vann og lot det svelle, jeg blandet det ikke inn i selve fôret, men det skulle vel gå for det samme?

Billig i drift, ja! Det skal være sikkert! 20 kg holder jo i evigheter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe missforstå meg rett her, dere har gjort en kjempejobb med å få henne ned i vekt og hun ser bra ut nå (hvertfall på bilder). Men er jo ikke rart hun blir ram til å stjele når hun får såpass lite mat. Mulig forbrenning og stoffskifte trenger tid på å justere seg, både til ny mat og anderledes aktivitet og ikke minst mindre mat. Får dem for lite mat så går det på musklene og kroppen går over på sparebluss. Men hun er vel fremdeles greit muskelsatt. Vanskelige greier det der. Jeg ville kanskje prøvd å gått opp til to måltider til dagen og økt mengden litt gradvis så hun får litt mer mat i seg, men det kommer jo an på om du synes det fungerer med såpass lite mat eller om det blir for lite.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns hun var helt i perfekt hold. :=) Klådde ikke så mye på muskler og sånt, men la ikke merke til noe "feil". Eneste er matmengden jeg syns er liten, men hun fungerer jo tydeligvis på den da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

skal øke matmengden litt... Veide henne oppe på ekeberg pett vett istad... i følge den vekta veier hu når 20,3..Altså ned 1 kg til på 2 uker.. men veit ikke hvor reelt det er med tanke på at det er en annen vekt. Skal veie hu her i morra om jeg rekker det...

men vil absolutt ikke at hu skal opp igjen noe liksom...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan de gå ned så mye som 1 kg på to uker? Og bortsett fra matmengde, hvordan slanker du henne? Tar gjerne imot tips. :) (Skjønner jo det innebærer mer mosjon, men kom gjerne med konkrete ting som hjelper.) ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå aner ikke jeg hvor mye mat bridie fikk før hu kom til meg.. Jeg glemte å spørre tidligere eier, og spurte oppdretter så hu ga meg et ca mål... Jeg har derfor bare måtte gi henne en viss mengde mat og se det ann. Hu har kanskje gått ned fort, og vi skal stabilisere det nå, men før hu kom til meg hørtes det ut som hu hadde stått MYE i bur, samt veldig mye mat i forhold til mosjon.

Hos meg er det mosjon og mindre mat bare som er cluet. Hu får løpe fritt hver dag (ikke at hu gidder å løpe så mye alene da), og sammen med andre hunder noen ganger i uka.

Men, er hovedsaklig mindre mat som er grunnen her tipper jeg. (som sagt vanskelig å si siden jeg ikke aner hvor mye hu fikk før, og at jeg i tilegg har byttet for type. Fra Labb til vom og hundemat)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:)

Loke 66 cm høy (sånn ofisielt ihvertfall, han er muligens pittelitt høyere ;) )og veier 26-27 kg får minimum 1 kg vh per dag i tilegg til en toppet kopp med tørrfor.

Lyra , høyde ukjent, vekt sånn ca 17 -18 kg får minimum 500g per dag i tilegg til en til to toppede kopper med tørrfòr.

Den første er mager, nummer 2 er i akkurat passe form.

De er løse hver dag og brukes aktivt men ikke ekstremt..

Fatter ikke at mine hunder spiser så mye mer enn deres ? :unsure:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du blir lurt, Loke, svindla av matvrak :)

Neida, det er mye som spiller inn på hvor mye mat en hund trenger. Stoffskifte, hormoner, næringsopptak osv osv.

Da jeg fikk pelsballen min veide han 16,5-17 kg - var ca 64 i manken. Foret så mye han klarte å spise, men fikk han aldri over 20 kg. Testa alt av tørrfor, inkludert høyenergifor. Ikke sjans. Han ble til slutt kastrert og satt på allergidiet og vips raste han opp i vekt og ligger nå på 25 fine kg. Spurte vet om dette og hun mente at på han så var det en kombinasjon av at magen ikke tok opp nok næring pga. allergi og at den næringen som var stort sett gikk bort i stress.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. det er vel mer rett å si at Tulla får 100g dagen, pluss endel godbiter. Løpe løs nesten hver dag får hun, men sjelden med andre hunder. Hun løper endel likevel, pluss at vi kaster pinner, trener apport og innkalling (innebærer jo løping, men også godis). Vanlig trening også selvsagt.. Gleder meg til sommeren kommer, med masse tur i skoge og mark med andre hunder, og bading! DA skal hun bli slank da..

Men hvordan holder jeg vekten når jeg har klart å slanke henne? Hun var jo så slank etter i fjor sommer, men gikk opp igjen før november var omme.. <_< Altså, hvordan finner jeg ut hvor mye fôr hun skal ha? Har regnet på energiinnhold og hva hun trenger, men det er neimen ikke lett syns jeg. Spesielt når hun får godis i tillegg, som jeg jo ikke aner hva inneholder av diverse.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...