Gå til innhold
Hundesonen.no

Protein og skader ?


MonicaT

Recommended Posts

Skrevet

Hei !

Har hørt at for med høyt protein innhold ( over 20% ) kan være skadelig for nyrene til hunden ? ( eks de fleste aktiv for ) om man bruker de mer enn 6 mnd ?

Noen som kan noe om proteiner og sånt ?

Skrevet
Hei !

Har hørt at for med høyt protein innhold ( over 20% ) kan være skadelig for nyrene til hunden ? ( eks de fleste aktiv for ) om man bruker de mer enn 6 mnd ?

Noen som kan noe om proteiner og sånt ?

Det er absolutt ikke skadelig for en frisk hund. En hund vil under normale forhold foretrekke kjøtt som næring hvis den kunne velge. Da snakker vi MYE proteiner. Ulven har en svært proteinrik kost.

Proteiner av god kvalitet og i store mengder er kroppens vedlikehold og byggestener. Nyere forskning viser f.eks at eldre hunder har godt av et proteinrikt fôr for å vedlikeholde muskelmasse.

Til en frisk hund bør alt fôr inneholde over 20% protein..

Skrevet
Hei !

Har hørt at for med høyt protein innhold ( over 20% ) kan være skadelig for nyrene til hunden ? ( eks de fleste aktiv for ) om man bruker de mer enn 6 mnd ?

Noen som kan noe om proteiner og sånt ?

Proteiner er egentlig store komplekse molekyler som består av 22 ulike aminosyrer, hvorav hunder kan produsere 12 selv hvis det er nok nitrogen og energi tilstede. 10 av disse aminosyrene må imidlertid tilføres hundekroppen gjennom ernæringen, og det er disse 10 vi kaller essensielle aminosyrer.

Forskjellige proteinkilder inneholder ulike nivåer av disse essensielle syrene. Kjøtt av organer og muskler, hele egg og soyabønner er eksempler på proteinkilder med et høyt nivå av essensielle aminosyrer, gitt i riktige porsjoner.

Protein kan også utnyttes som energi. Overskudd av protein i kosten omdannes nemlig til fett og lagres i kroppen. Dette fettet kan siden utnyttes som energi, selv om det ikke er særlig ønskelig. Det dannes nemlig en del avfallsstoffer når proteiner brukes til energi.

Hos friske og sunne hunder er stort sett ikke dette noe problem, men for hunder som har nedsatt lever og/eller nyrefunksjon, kan avfallsstoffene som dannes resultere i både forgiftninger og uønskelige opphopninger. Proteiner der dessuten svært kostbart sammenlignet med andre energikilder.

Når man evaluerer en diett, må man være klar over hvor fordøyelig proteinet er. Organer og muskler er f. eks. mer fordøyelig enn soyabønner. Derfor inneholder gjerne Premium hundefòr dette som sin primærkilde for proteiner. Eksempler på organer og muskler kan f. eks. være kjøttmel av fugl, svin, lam, storfe og fisk. Av disse er gjerne proteiner av fugl mest fordøyelige.

I praksis vil f.eks et høyenergifôr med mye proteiner også kunne gi f eks. kløe hos en hund med lavt energiforbruk, men da snakker vi gjerne om 30-35% proteinandel.

Mvh

Jørn

  • 3 weeks later...
Skrevet

Også er det noen hunderaser som ikke skal ha for mye proteiner... f.eks dalmatiner og dachs som jeg har...

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Også er det noen hunderaser som ikke skal ha for mye proteiner... f.eks dalmatiner og dachs som jeg har...

Hvorfor ikke egentlig? Hvordan reagerer de hvis de får for mye proteiner og hvorfor akkurat disse rasene? Hva er det som gjør at de skiller seg fra andre raser når det gjelder proteiner? Bare nysgjerrig.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...