Gå til innhold
Hundesonen.no

Allergivennlige hunder


puzn81

Recommended Posts

Er det noen som har litt peiling på hvilke raser som finnes der ute som er allergivennlige? Hunder som ikke røyter, men som ikke er av de minste (bichon frisè etc), og som ikke er av de største. :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen som har litt peiling på hvilke raser som finnes der ute som er allergivennlige? Hunder som ikke røyter, men som ikke er av de minste (bichon frisè etc), og som ikke er av de største. :rolleyes:

Kerry blue terrier for eksempel, sånn mellomstor rase :o

http://images.google.no/images?hl=no&q...sa=N&tab=wi

http://www.canis.no/oppdretter/rasepres.php?raseid=111

Eller portugisisk vannhund:

http://images.google.no/images?svnum=10&am...p;btnG=S%C3%B8k

http://www.canis.no/oppdretter/rasepres.php?raseid=321

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I følge http://no.wikipedia.org/wiki/Pelsdyrallergi er "også alle hunderaser og katteraser, siden alle hunder og katter produserer allergener - også nakenhunder og nakenkatter. Det finnes således ingen allergirene pelsdyr, men statistisk reagerer færre på hunderaser av typen boxer og puddel, men man vet ikke hvorfor. Dette kan således være en ren tilfeldighet.".

Og "Om man allikevel må ha en hund, eller et annet pelsdyr, bør man velge et dyr som har tett voksende pels og derfor må trimmes eller klippes regelmessig. Et slikt dyr er å foretrekke framfor dyr som har pels som røyter eller helt mangler behåring, men bare dersom de kan bades ofte. Eksempler på slike pelsdyr er hunderaser som bichon frisé, old english sheepdog, puddel, weaten terrier og tibetansk terrier m.fl. Det er imidlertid en forutsetning at dyret bades ofte, kanskje flere ganger i uken, for også slike dyr har allergener som kan (vil) utløse allergiske reaksjoner." http://no.wikipedia.org/wiki/Tamhund

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oki, jeg har sett litt på portugisisk vannhund, å den er vel det nærmeste jeg kommer som jeg kan tenke meg. Selv har jeg jo en blanding av labrador og pointer, å han røyter selvfølgelig. Ikke noe jeg bryr meg om da jeg elsker den hunden, men jeg bor ikke alene, å ma da ta hensyn til andre ogaå når jeg da skal skaffe meg ny hund, å tenkte da på en som ikke røyter. Noen som har erfaring med vannhunden da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde en vannhund til trening i 8 mnd. Det var en meget positiv erfaring. Den er aktiv, lettlært med også sta. Den må trenes både mentalt og fysisk og dessur vil nok være viktig fra en tidlig alder. Da vil denne hunden bli en drøm å være sammen med :o Hundens pels fungerer slik at en halv skog drasses med inne etter en skogtur. Altså: Det er en del pelsjobb, om pelsen ikke bare klippes ned da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...