Gå til innhold
Hundesonen.no

innkalling


Recommended Posts

Skrevet

Hei, vi sliter litt med å kalle inn vår 6måneder gamle valp. Han er veldig flink når vi trener, men med en gang det er noe annet og mye mer spennende, tar det sin tid frø han kommer. Vi har vurdert å begynne med fløyte, for å stå å rope og skrike som en tulling har vi ikke lyst til. Er det noen som har noen anbefalninger til meg om fløyte, evt. andre gode hjelpemidler til innkalling?

Skrevet

Det finnes sikkert en haug ulike fløyter som du finner ved et enkelt søk på nettet (prøv "hundefløyte").

Men hvis du fortsetter med innkallingen slik dere trener nå, så kan jo sjansen være stor for at hunden like gjerne vil begynne å la være å høre på fløyten også, så dere kan stå der og blåse dere røde i kinnene :o

Det er ikke ordene dere roper, eller fløytelyden som skal være det interessante - men den forventningen hunden har til å bli kalt inn. At den forbinder noe positivt med det, samtidig som den tror det ikke finnes noe alternativ.

Les litt mer om metode her:

http://www.canis.no/bibliotek/artikler.php?id=98

http://www.canis.no/ekspertpanel/spmsvar.p...7&mode=eksp

http://www.cesarogcaleb.com/?p=168

http://www.fjellanger.net/artikler/innkalling.htm

Jobber du på rette måten, slik disse artiklene skisserer hvordan, så vil du få en hund som hører på første rop - eller på første fløytestøt. Det koster litt arbeid, men er så absolutt verdt det! Dette er en av de viktigste tingene en hund bør kunne, fordi jo bedre innkalling du klarer å lære den, jo mer får den være løs og jo mer gøy har den det. Og jo tryggere er den også - da kan du rope den vekk fra situasjoner som kan bli skumle.

Skrevet

Hihi, typisk tibbe:P har selv hatt det problemet. Det jeg gjorde var å løpe bort fra ham, istedenfor mot ham. Også lo jeg da å fikk det til å se ut som om jeg gjorde noe utrolig interessant :P Fungerte ialfall på ham :o

Skrevet

akela: vi holder på med klikketrening, men han er ikke så interessert i det vi gir han, og det er alt mulig (ikke tørrfor) men karbonader, pølser, ost. Han elsker alt, men ikke når noe mer spennende er i nærheten. :o

ellish: Vi gjør det, og da kommer han... som oftest hvertfall. Men han kan finne på å følge etter menneskene han ser/springer etter, spesielt hvis det er en hund i bildet.

men vi får nok bare bli enda flinkere på å trene ^_^

Skrevet

Han er bare valp, så det skal være interessant med andre ting rundt dere.

Langline kan være en grei ting å ha på, slik at du har kontroll på ham, og kan forhindre at han løper ut på veien, bort til andre hunder og mennesker osv. Bare la lina henge løst. Om vanlig line blir for tung for en tibbe, fins det også lettere flaggliner etc. På wolfdog.no -> Artikler -> Trening -> Bruk av langline finner du en fin artikkel om bruk av langline.

Ellers, har du prøvd å bruke leking som belønning? Å dra litt om en vott og la han få løpe litt med den kan for eksempel være veldig fin belønning... Eller hente ball.

Skrevet

Vi var på kurs i går, og brukte da leke som belønning og det funket veldig bra. Så vi skal prøve med det fremover, og håpe det fungerer bedre :o

Men vi er nok litt for usikre selv på hvilken lyd vi ska bruke når vi kaller han inn, så kjøp av fløyte blir det nok likevel.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...