Gå til innhold
Hundesonen.no

Øyelyse hund som ikke skal i avl


Recommended Posts

Skrevet

Jeg kan lite om øyensykdommer, og lurer derfor på om det er nødvendig å øyelyse hunder som ikke skal brukes i avl? Da tenker jeg spesielt på hunder som ikke er registrerte(blandinger).

Kan man gjøre noe for de hundene som får påvist disse øyensykdommene?

Skrevet

Jeg har øyenlyst Balder, tok det sammen med røntgen av hofter og albuer. Han har grå stær på ene øyet, jeg synes det er greit å holde et øye med det og følge litt med på om det utvikler seg o.l. Det vil da heller ikke komme som et sjokk når det utvikler seg videre.

Nå har jeg også hatt en katt som ble avlivet pga øyensykdom og en katt som snart skal avlives p.g.a grå stær så det er nok derfor jeg sjekket hunden også.

Jeg ser ikke på det som en nødvendighet, men blir jo ikke særlig dyrt hvis du tar det sammen med noe annet hos dyrlegen og det kan jo være greit og vite.

Skrevet
Jeg har øyenlyst Balder, tok det sammen med røntgen av hofter og albuer. Han har grå stær på ene øyet, jeg synes det er greit å holde et øye med det og følge litt med på om det utvikler seg o.l. Det vil da heller ikke komme som et sjokk når det utvikler seg videre.

Nå har jeg også hatt en katt som ble avlivet pga øyensykdom og en katt som snart skal avlives p.g.a grå stær så det er nok derfor jeg sjekket hunden også.

Jeg ser ikke på det som en nødvendighet, men blir jo ikke særlig dyrt hvis du tar det sammen med noe annet hos dyrlegen og det kan jo være greit og vite.

ikke for å ødelegge tråden, men lurer på noe når det gjelder øyelysing.

Hva er ca pris på dette hos veterinær?

Og HVORDAN foregår der?

Hvor lang tid?

Takk..! :o

Skrevet
ikke for å ødelegge tråden, men lurer på noe når det gjelder øyelysing.

Hva er ca pris på dette hos veterinær?

Og HVORDAN foregår der?

Hvor lang tid?

Takk..! :o

Prisen husker jeg desverre ikke, men det er det nok noen andre som kan svare på :P

Hunden blir dryppet i øynene med et middel som utvider pupillen, dette middelet skal virke noen minutter før øyenlysningen.

Dyrlegen slår av lyset og tar frem øyenlyseren, hunden sitter på bordet mens eier holder hodet. Dyrlegen lyser i øyet med øyenlyseren sin. Selve lysningen tar ikke mange minuttene og alt er ganske kjapt over. Hunden er overømfintlig for lys en stund etterpå til dråpene har sluttet å virke.

Skrevet

Hunder av raser som har kjente øyesykdommer eller hunder som er blandinger av slike raser, bør undersøkes uansett om de skal brukes i avl.

Hvis hunden har en øyesykdom, kan dette gi utslag i mange ting. Hunder som gradvis ser dårligere kan bli sure og kanskje bite i verste fall. Andre øyesykdommer kan være smertefulle. En del sykdommer som f eks VKH kan ha primær symptomer som forhøyet trykk i øyet...

Sjekk hva som gjelder for de rasene hunden er blanding av!

Skrevet
Prisen husker jeg desverre ikke, men det er det nok noen andre som kan svare på :o

Hunden blir dryppet i øynene med et middel som utvider pupillen, dette middelet skal virke noen minutter før øyenlysningen.

Dyrlegen slår av lyset og tar frem øyenlyseren, hunden sitter på bordet mens eier holder hodet. Dyrlegen lyser i øyet med øyenlyseren sin. Selve lysningen tar ikke mange minuttene og alt er ganske kjapt over. Hunden er overømfintlig for lys en stund etterpå til dråpene har sluttet å virke.

Så det er bare veterinæren som skal se på øyet da? :P Trodde det var noe apparater eller noe sånt de brukte. Men da kan de også svare deg der og da? Er dette noe man gjør kun en gang eller gjør man det innimellom?

Skrevet

Det må være en Autorisert øyelyser, de har en sånn øyenlyser dings(ligner på en slik som leger bruker til å kikke i ørene med) med lys på og speil inni slik at de kan se inn i øyet.

De skriver så opp på et skjema hva hunden har eller ikke har så blir det sendt inn til nkk. Du får svaret der og da ja.

Tror det er vanlig og gjøre dette med gjevne mellomrom, ihvertfall innen noen raser.

Jeg kommer til å øyenlyse Balder igjen om et par år siden jeg vet han har grå stær, for å se hvor fort det utvikler seg.

Skrevet

Prisen er omtrent 500 NOK +/-

Det hender det finnes øyelysningsvetrinærer på utstillinger. Da tar de somoftest nøyaktig kr. 500 for dette.

Øyelyste/ HD røntget Echo for en uke siden u.a på øyne, og A hofter :o

Ellers ser jeg ikke noen grunn til å øyelyse blandingshunerhunder som ikke er tiltenkt brukt i avl.

Når det gjelder rase-hunder hadde nok oppdretter (om denne arbeidet seriøst) satt veldig pris på om hunden ble øyelyst. Disse resultatene sier jo tross alt noe om hva FORELDYRENE gir, og om DISSE skal avles videre på. Dette gjelder også hundens søsken.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...