Gå til innhold
Hundesonen.no

Student med hund(er)


turbogutten

Recommended Posts

Hei lurer rett og slett på om du har vært student og flyttet noe sted mens du har hatt hund? hvordan bodde du da isåfall? Jeg skal jo forhåpentligvis begynne på veterinær høgskolen når jeg er 19 og har da mest trolig 2 hunder og vil ikke bo hjemme til jeg er 24 og vil ikke kjøpe meg hus i byen for jeg kommer ikke til å bo i oslo når jeg er ferdig utdannet. Men ser ut som jeg blir nødt til det da husleien i oslo er veldig høy og er jo ikke noen hus nesten til leie og ingen av leilighetene nesten har gressplen og er jo ganske dyrt men hvis både jeg og en venninde skal kjøpe sammen skal vi dele husleia men da blir det 3 hunder og tviler på at vi får leid noe da :baby: velvel håper dere skjønner spørsmålet mitt :baby: hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er student med hund. Utrolig vanskelig å finne leilighet! Det er veldig få som ønsker å ha hund inn i hus (det kan hjelpe dersom du har referanser fra tidligere utleiere), jeg brukte et halvt år med annonser og ringing. Vi var kjempeheldige, tanta til hun jeg bor sammen med skulle leie ut. Vi leier stort, sentralt og nytt med gressplen veldig, veldig billig. Det er lurt å slå seg sammen med andre, hvis man er fire/fem som deler på leia blir det ikke særlig dyrt å leie til og med en enebolig. Økonomisk går det greit med deltidsjobb ved siden av studier, forsikring er livsnødvendig. Tidsmessig er det topp å ha hund som student, du er gjerne mye hjemme (hvis du er strukturert og klarer å lese hjemme) og har god tid til hunden. Man må ofre mye festing o.l., men det gjør du vel allerede. Husk at hvis du skal studere noe så krevende som vet må de du bor sammen med også være folk som leser mye. Det blir fort vanskelig dersom de vil feste, ha venner på besøk o.l. mens du må ni-lese til eksamen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har studert i tre år nå - to år har jeg ikke bodd hjemme. Og, ja, det er vanskelig å finne et sted der det er mulig å bo selv og ha hund (noen av stedene folk vil leie ut er jo laaaaangt under pari. Jeg delte leilighet med en kamerat i fjor, frem til sommeren (eller - dvs. han flyttet ut i januar, jeg i mai). Der delte vi en ganske stor leilighet og hadde overlevlig husleie. Til gjengjeld var huseier en megastor idiot, og laget problemer av det meste. Her vi bor nå leier jeg 25 kvadrat til en 3700 - med en liten hundegård, inklusive strøm. Det er greit nok, men det går ikke rundt med mindre du jobber ved siden av. Her var huseiern veldig grei til å begynne med, før vi kranglet skikkelig til jul og nå er alt litt halvgreit igjen. Vi lette lenge etter leilighet, og så på mange øde/skitne/illeluktende/uaktuelle steder før vi satte inn ny annonse.

Jeg har 3 hunder - og er man ikke hundemenneske selv så skjønner man ikke at det går an med mindre man er splitte pine gal. Mitt inntrykk er også at det er lettere å få leilighet dersom du har en rase som ikke er "peppet" så opp i rykte. Det var lettere å få gehør for hundene mine når jeg sa jeg hadde to små, og en hund på størrelse med en labrador - enn når jeg sa at jeg hadde to små, og en hund av fetterrasen til schæfern..

Lykke til med letingen, formuler deg riktig så går det bra :baby:

Edit: Og, forresten - skal du dele leilighet med noen, så vær 110% sikker på at dere er gode nok venner til at det holder.. Man bor tett oppå hverandre, og det sliter på enhver. Jeg gjør det ikke igjen, og isåfall da bare med en kjæreste..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kommer til å jobbe å kun spare disse 3 årene på vgs sånn at jeg har et grunnlag og vet at jeg har råd til husleien for da og ikke måtte jobbe så mye under studie tiden. vil jo bruke mest mulig tid på hunden(e) og studiene:) helst ville jeg ha lånt et lite hus med en hage eller aller helst ville jeg ha kjøpt med synes ikke dette er noe vitsi når jeg er 100% sikker på at jeg aldri skal bo i oslo frivilig igjen :baby:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjøpte egen leilighet rett ved fine utearealer, og ikke altfor langt unna studiestedet i mitt siste studieår. Solgte igjen etter et år med et par hundre tusen i fortjeneste..

Men det er klart, det er ikke alltid man har mulighet, eller det lønner seg å kjøpe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bodd med hund siden vidergående og har faktisk ikke hatt noen problemer :baby:

Men nå har jeg studert på skoler litt "i utkanten" og ikke i dem store byene. Sikkert derfor det har vært litt enklere, virker som dem har mer forståelse for hva ett hundehold er og at bikkja ikke nødvendigvis er "drestruktiv".

Anbefaler å gå inn på utleiemegleren.no. Dem har gode avtaler og tar bilder av leiligheten slik at utleier ikke har mulighet til å "finne på" ting bikkja har ødelagt. Og har den ødelagt noe så blir det riktig pris og ikke overpriset.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bodd med hund siden vidergående og har faktisk ikke hatt noen problemer :baby:

Men nå har jeg studert på skoler litt "i utkanten" og ikke i dem store byene. Sikkert derfor det har vært litt enklere, virker som dem har mer forståelse for hva ett hundehold er og at bikkja ikke nødvendigvis er "drestruktiv".

Anbefaler å gå inn på utleiemegleren.no. Dem har gode avtaler og tar bilder av leiligheten slik at utleier ikke har mulighet til å "finne på" ting bikkja har ødelagt. Og har den ødelagt noe så blir det riktig pris og ikke overpriset.

Takk for svar:) ja skulle ønske vet.skolen ikke lå i oslo:( hva gjør en veterinærskole midt i byen liksom hehe:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg studerer og har med meg Amira. Vi bor på internat der jeg ikke får lov til å ha med meg hunden. I steden har jeg fått plass til å sette opp en egen hundegård der jeg har hundehus. Jeg har også muligheten til å sette henne inn i "smådyr-avdelingen" om natten (noe jeg gjør om vinteren). Får lov noen ganger til å ha henne med inn på internatet hvis jeg spør veldig pent da :baby:

Dette er ikke den helt ideelle løsningen, men bedre enn ingen ting :baby:

På ås (UMB) har de en flott løsning. http://student.umb.no/~studenthunden/ skulle ønske flere kunne gitt plass og tilrettelagt for hundeeiere

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Studerer på 3. år i oslo, og har frem til nå hatt to hunder. Jeg har ikke hatt problem med å få leiligheter, har hatt to forskjellige. Men, jeg har aldri leita etter leilighet i sentrum. Første året bodde jeg langt uti gokk (ski omtrent) med to hunder og betalte 2600 + strøm for en knøtt liten hybel.

Nå bor jeg rett ved toget som tar 6 min til oslo sentrum. Betaler 4500 inkludert strøm for ca 35 kvm. Med stor inngjerdet hage jeg har fri bruk av. Hadde inntil nylig to hunder, ikke noe problem. Nå vurderer jeg valp igjen til sommeren og snakka med huseier "det er jo bare koselig!" var svaret jeg fikk. Jeg har vært heldig med huseierene begge ganger. Vær ute i god tid, sett inn annonse på Finn.no og vær klar på hvor mye du klarer i leie. Så ordner det seg sikkert. Kan også være greit å unngå den værste rushen når du leter, akkurat ved semesterstart får folk leid ut hva som helst.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et lite tips. Man trenger ikke bo midt i byen. Prøv å tenk litt alternativt. Det går t-bane ganske langt utenfor sentrum. Og f.eks fra Lillestrøm tar toget 8min gjennom romeriksporten og inn til oslo sentrum og går vel 5ganger i timen eller lignende.

Hvis man ofrer å sove 15-30min lenger hver morgen så er kanskje det som gjør at man lett finner seg en bolig som man kan ha hund.

Synes så mange klager at det er umulig å finne bolig som det er lov å ha hund. Men når jeg spør hvor dem har lett så er det majorstua, grûnerløkka og sankthanshaugen og thats it.

Jeg f.eks har flyttet til et flott borettslag på lambertseter med lysløype og skog 100meter unna.

T-banen tar det meg ca 4min å gå til og 20min å ta ned til sentrum. De 20min er jeg villig til å ofre for å kunne ha hund:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips:) ja har sett litt både i østfold og akershus men er aldri sikker hvor langt unna byen det er:P skal titte på lillestrøm nå:baby: bor jo på bryn nå men vil ikke bo hjemme når jeg begynner på høgskolen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

østfold er vel drøyt en time unna.. Men ski, lillestrøm, kløfta, ås, lier er vel alle innenfor en 30- 40 minutter.

Selv er jeg kjempe heldig går på skole der det er algt opp til å ha med hund. Hundegårder på skolen og lov med hund på så og si alle hybler. 70 bikkjer skaper et stort miljø:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jag bodde på internat när jag skaffade Tala ,men jag bodde i en villa med 13 andra tjejer och 6 hundar och det gick bra! Hoppas att du hittar en bra lösning för dig och dina vovvar frammåt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ok, det var bra. Ja det gir mer mening i land med større smitttepress. 
    • Dette med beskyttelse opp til 12 uker er en gammel greie, og mest utbredt i Utlandet, ja. Jeg ville definitivt unngår samvær med ukjente hunder fram til andre vaksine, men ikke noe særlig mer enn det tror jeg. Kanskje det hadde vært annerledes om jeg hadde bodd i et land med mer smittsomme dyresykdommer.
    • Hehe, ja tida går. Pax ble gammel og grå, og litt døv. Men ung til sinns hele livet   Godt å høre at de gamle bøkene gjelder enda. Har ikke glemt alt, men litt oppfrisking må nok til. Holder meg nok fortsatt på den positive delen av spekteret.  Blir ny rase også denne gangen så det blir spennende   Der bekrefter du inntrykket jeg også har fått av det som rører seg på sosiale medier. Mange selvoppnevnte eksperter og mer eller mindre kvalifiserte "trenere". Typisk at det går i pendler. Men som Simira sier så er det jo mye US/UK innhold. der, i hvert fall på mine feeds. Som sagt så holder jeg meg til det positive.  Men når sant skal sies høres det jo ganske kjent ut som for 10-15 år siden. Nye aktører, samme show 😋 Hørte/leste forresten noe om at valper ikke skal settes ned på gress/tas med ut i verden før de er vaksinerte? Må bæres rundt om de skal miljøtrenes og sosialiseres før 12 uker (og det bør de jo). Det er vel en UK/US greie? Har ikke hørt om slikt her før. Mener ikke hilse på alt som rører seg altså, men gå på bakken må da gå an? 
    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...