Gå til innhold
Hundesonen.no

Snøværet på Sørlandet


Carina

Recommended Posts

Skrevet

Sitter akkurat og ser på nyhetene om dette forferdelige snøværet på Sørlandet, det er jo nesten unntakstilstand der og folk har sittet i bilkøer i 15 timer osv.

Men når jeg ser bildene, så ser det jo som en normal vinter som de pleide å være en gang i tiden der jeg kommer fra..

Er det bare sørlendinger som ikke er vant til sånt 'ekstremvær', og at det dermed blir en sånn krise av det - eller mener du noe annet om saken?

Skrevet

Det er nok mye det at uvær kommer overraskende på folk som fører til alle ulykkene. At folk står fast på E-18 var nok uunngåelig. Men alle utforkjøringer skyldes at man holder for stor fart for forholdene.

Jobber som trafikklærer, og det var en slitsom dag på jobb i dag på langutr :twitch: Men man kommer langt (bokstavelig talt) ved å være forutseende og ikke kjøre over evne. Man må også huske på at man faktisk ikke kan stole på andre enn seg selv i trafikken, uansett føre...

Trafikk + overraskelse er en meget dårlig kombinasjon!

Skrevet

For meg ser det ikke så ille ut. Bare en vinterstorm liksom .. Men folk i sør er ikke vant til det, de har kanskje ikke brøytemanskap så godt tilgjendelig, og så kjører de ikke med orntlige vinterdekk, samt at de tar sjangser, og trailere stopper opp all trafikk osv. Og dette blir det kaos av. Blir jo litt kaos hver år når den første snøen kommer, og biler kjører utenfor og kræsjer som bare det..

Skrevet

Jepp, nettopp fordi folk ikke er forberedt på "dårlig føre"

Feilen sitter bak rattet i 99% av tilfellene...

Men det gjelder ikke bare den FØRSTE snøen som faller, men den andre, tredje.... og siste. Helt til det blir vår og folk kan oppføre seg "normalt" igjen.

Det er egentlig så enkelt som at man trenger større marginer på det føret vi har nå...større avstand til forankjørende, bremse tidlig, rolige bevegelser i forhold til bremsing, akselerasjon og giring osv..

Men folk er for fokusert på å komme frem, og ser ikke bilkjøringen som en oppgave i seg selv, noe den faktisk er.

Egentlig burde fler ta ansvar selv for at de ikke har kapasitet til å holde seg på veien, og heller holde seg hjemme...men det kommer ikke til å skje :twitch:

Brøytemannskap mangler vi ikke så mye av, i alle fall ikke her i sandefjord. Men polske trailere med sommerdekk gjør meg sint!

Skrevet
Jepp, nettopp fordi folk ikke er forberedt på "dårlig føre"

Brøytemannskap mangler vi ikke så mye av, i alle fall ikke her i sandefjord. Men polske trailere med sommerdekk gjør meg sint!

I knooow! Jeg jobber i Sandefjord, og er det noe vi har nok av så er det brøytemannskap som jobber på spreng for å hjelpe polske, danske og tyske lastebiler som ikke skjønner at de må ha vinterhjul og kjettinger med seg!

Skrevet
Men når jeg ser bildene, så ser det jo som en normal vinter som de pleide å være en gang i tiden der jeg kommer fra..

Er det bare sørlendinger som ikke er vant til sånt 'ekstremvær', og at det dermed blir en sånn krise av det - eller mener du noe annet om saken?

For meg ser det ikke så ille ut. Bare en vinterstorm liksom .. Men folk i sør er ikke vant til det, de har kanskje ikke brøytemanskap så godt tilgjendelig, og så kjører de ikke med orntlige vinterdekk, samt at de tar sjangser, og trailere stopper opp all trafikk osv.

Problemet er at snøen kommer i store mengder, den er løs, og det blåser som bare det. Det fører til at veien er snødd igjen (snøen blåser ut i veien) 10 minutter etter at brøytebilen har vært der. I tillegg fonner den seg på veien, slik at man får følelsen av å kjøre på vaskebrett der snøen har fastnet. I tillegg er det umulig å se hvilke av disse fonnene som er harde, og hvilke som er løse.

Brøytepinnene snør bort, slik at brøytebilene ikke brøyter bredt nok, og veiene blir smalere. I tillegg er det skummelt, fordi man ikke ser hvor veien går (alt er bare hvitt, og snøstormen gjør sikten dårlig).

Og så kommer selvsagt alle disse trailerne som gjør at alt stopper opp.

Det største problemet er vel at folk snør inne, og jeg synes ikke bildene på nyhetene har vist så godt hvordan det faktisk ser ut. Det er opp til to meter snø her, og så snart du har måkt den bort, kommer den blåsende tilbake. Det må måkes flere ganger om dagen for å vedlikeholde det på et nivå hvor man kan GÅ uten å vasse.

Der hvor snøen er dypest er det farlig å ferdes, fordi den nederste snøen har blitt presset litt sammen, og dermed gir den nok motstand til at man tror man kan gå på den, og det ser ut som om snøen er mye mindre dyp enn den faktisk er. Går du gjennom snøen, risikerer du å bli sittende fast, og siden snøen er så løs, kan du havne midt inni en fonn (slik som skjedde med jenta som døde - fonna lukker seg over deg, slik at du ikke får luft). Vi har måttet passe godt på hundene (og oss selv!), fordi snøen er så dyp. Gjerdet vårt (som er kloss på to meter) har druknet helt på den ene siden av huset, og snøen er i grenseland til at hundene kan gå på den. Altså risikerer de å komme seg ut på den "dype enden" og så plutselig falle gjennom (hvis de tar sats for å hoppe, f.eks, og legger større trykk på snøen under). I tillegg har vi halvannen meter snø på taket, og det snør enda...

Været er gjerne sånn her nede, vinteren kommer sent, men tar skikkelig i når den først dukker opp. Så det er nok ikke sørlendingene som er veike, det er vel heller det at vinden og snøkvaliteten gjør alt så mye verre enn det pleier å være.

Jeg pådro meg førstegrads frostskade i ansiktet i løpet av et par minutter ute i friluft, da var det rundt ti minus og snøstorm (nå er det blitt varmere, og vinden har løyet litt akkurat her).

Når det er sagt, så klager vel ikke folk spesielt mye, de som ble sittende i bilene sine ble jo tvunget til det fordi de stengte veien, og flere valgte å ta beina fatt etter å ha ventet "lenge nok".

Man måker det man er kar om, og ønsker at man hadde råd til en snøfreser, og er glad man har aggregatet klart i tilfelle strømmen går. :rolleyes:

Og bikkjene elsker det! :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...