Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken raser som er mellom liten og middels størrelse røyter lite?


MegaMarie

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

En av mine venniner sin cavalier døde for et par månder siden og nå skal de kanskje få seg en ny hund.

Men faren hennes er alerkisk så de vil ha en hund som ikke røyter så mye som er på størrelse med en cavalier.

Vet noen om noen raser som er på den høyden som ikke røyter så mye??

Tusen takk for svar på forhånd! :D

Skrevet

Tja.. Basenjien er en liten/mellomstor hund. Den røyter noe, men ikke mye, og enkelte allergikere reagerer ikke på den. Dette er dog svært forskjellig fra allergiker til allergiker.

Skrevet
Bichon Frisè, Pudler, Portugisisk vannhund og Wheaten Terrier er alergivennlige. Men puddel og Bichon Frisè krever en del pelsstell. Lykke til!

Vel.. Nå må jeg bare få understreke at Portugisisk vannhund, Wheatenterrier og Storpuddel er vesentlig større enn en Cavalier, og krever nok MINST like mye pelsstell som en Bichon Frisé :D

Noen raser det går an å se nærmere på er:

Chinese Crested

Coton De Tulear

Bichon (Frisé, Havanese)

Bolognese

Malteser

Litt usikker på disse og røyting, men jeg er ganske sikker på at de ikke røyter, i så fall minimalt:

Løwchen

Lhasa Apso

Yorkshire/Silky Terrier

Jeg er ganske sikke rpå at man må belage seg på enten en del pelsstell, eller det å holde hunden nedklippet, dersom man ønsker en allergivenlig rase som ikke har underull. (raser uten uderull går jo for å være allergivennlige)

Skrevet

Som Yodel er inne på, så er det veldig forskjellig hva allergikere reagerer på. Noen reagerer på pelsen, andre på stoffer i hunde, flass, urin, spytt osv. Hvis det er Urin og spytt han er allergisk for, så har ikke pelsen noe å si. Flass og stoffer i huden er jo der uansett rase, men med en hund som røyter så kommer dette ofte med hårene og sprer seg i rommet.

Vil anbefale faren hennes til å ta en skikkelig allergitest for å finne ut hva på hunden han reagerer på, for så og vurdere rase etter det.

Skrevet
Dette blir nok bare en familie hund og jeg tror ikke de er ute etter pels stell hund...

Det er veldig lett for at det er endel pelsstell på de hundene som regnes som å være allergivennelig :D Men om de har hatt cavalier før, er han helt sikkert ikke kjempeallergisk.

Vel.. Nå må jeg bare få understreke at Portugisisk vannhund, Wheatenterrier og Storpuddel er vesentlig større enn en Cavalier, og krever nok MINST like mye pelsstell som en Bichon Frisé :D

Noen raser det går an å se nærmere på er:

Chinese Crested

Coton De Tulear

Bichon (Frisé, Havanese)

Bolognese

Malteser

Litt usikker på disse og røyting, men jeg er ganske sikker på at de ikke røyter, i så fall minimalt:

Løwchen

Lhasa Apso

Yorkshire/Silky Terrier

Jeg er ganske sikke rpå at man må belage seg på enten en del pelsstell, eller det å holde hunden nedklippet, dersom man ønsker en allergivenlig rase som ikke har underull. (raser uten uderull går jo for å være allergivennlige)

Jeg har lest et sted at Lhasa Apso ikke røyter hvertfall ;D Men de er det vel også endel pelsstell med om man skal ha de i full pels.

Skrevet

han har asma da, hehe. Ikke alergisk...

Viste ikke det :S

Men han reagerer ihvertfall på hunder som røyter mye.

Så det trenger ikke å være alergivennlig og den må ikke være akkurat på kavalier størrelsen, både litt midre og litt større kan den være.

Tusen takk for svar fram til nå

Skrevet
han har asma da, hehe. Ikke alergisk...

Viste ikke det :S

Men han reagerer ihvertfall på hunder som røyter mye.

Så det trenger ikke å være alergivennlig og den må ikke være akkurat på kavalier størrelsen, både litt midre og litt større kan den være.

Tusen takk for svar fram til nå

Jeg har også astma, er noen hunder jeg tåler og andre ikke.

Jeg tåler ihvertfall både papillon og phalène, så kanskje det er en idè som Marianne sier :D

Skrevet

Lurte på om jeg kunne få litt mer info om conton de tulear.

De likte den veldig godt, og lurte på om noen har info om rsen og vet om oppdrettre i norge.

Skrevet
Lurte på om jeg kunne få litt mer info om conton de tulear.

De likte den veldig godt, og lurte på om noen har info om rsen og vet om oppdrettre i norge.

Det er ikke så mange oppdrettere av coton i Norge, men du kan jo ta en titt på denne linken:

http://www.bolcot.com/

Oppdretteren som jeg har mine havanaiser fra driver også med oppdrett av coton: http://www.pet.no/gjiways/

Bichon havanais har forøvrig en del til felles med cotonen, og er sannsynligvis lettere å få tak i fordi det er litt flere av dem. Kan anbefale dem å se nærmere på havanaisen også :D

Skrevet

Søstera mi har Astma, reagerer på noen hunder andre ikke.. Men hun har nå sovnet med Tassen inntil seg mang en gang å det har gått helt fint.. Aldri reagert på han. Så Kanskje tibetansk spaniel hadde vært no? :D

Skrevet

Glemte å si i forrige innlegget mitt at uansett hvilken rase de velger, så er det viktig at de besøker og/eller låner hunder av rasen før de skaffer seg en selv, for å se om faren reagerer. Husk på at det også er forskjeller på individene innen en rase, og derfor er det bra om han kommer i nærkontakt med så mange hunder av rasen som mulig. Det er ikke garantert at man tåler en rase, selv om den regnes for å være allergivennlig. Men det er som regel sikrere å satse på en rase som mange allergikere/astmatikere har gode erfaringer med, enn en rase som ikke regnes for å være allerigvennlig.

Skrevet

Bedlington terrrier er den perfekte hunden som er litt liten, men ikke bitteliten, røyter ikke, men drar inn halve skogen isteden, trenger endel pelsstell, men det er igrunnen ganske koselig, stolt og uredd, men hengiven og lojal!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...