Gå til innhold
Hundesonen.no

Fri ved fot


LiLi

Recommended Posts

Hvordan lærer dere inn øvelsen fri ved fot? Lærer dere inn den med bånd først? Altså gå fot eller lineføring? Vil gjerne høre forskjellige metoder, f.eks. hvordan Nordenstammere gjør det. Jeg vil bare ha en vanlig gå fot, ikke lydighetsfot, altså hun skal bare gå ved min venstre side, ikke se opp på meg. Vil gjerne kunne gå løs med henne mer, men da må hun kunne ordentlig å gå fot, f.eks. når vi går over veier, eller når vi møter folk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 67
  • Created
  • Siste svar
Hmm.. Det vil jeg også gjerne vite.. :P

Diego kan bare fot ved øyenkontakt..

Ja, synes det er mye enklere egentlig. Men vil liksom bare ha en dagligdags fot, kan heller ha en annen kommando for lp-fot.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, sa bare fot til han en gang vi trente, han kunne jo fot med line så tenkte bare å prøve, når han gikk ved siden av meg roste jeg han opp i skyene og etter det har han alltid gjort det riktig. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, sa bare fot til han en gang vi trente, han kunne jo fot med line så tenkte bare å prøve, når han gikk ved siden av meg roste jeg han opp i skyene og etter det har han alltid gjort det riktig. :wink:

Men hvordan lærte du han det i line da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

lærer det inn i bånd først, senere tar du på en tynn tråd som skal ryke lett også går du "fot" med den, dette skal du greie uten at den ryker, ryker den må du øve mer i bånd! :P

Ja, men hvordan lære det inn med bånd?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet ikke om det er akkurat det svaret du er ute etter, men fikk et råd av en dame, at jeg skulle ta forsiktig ved hundens snute på venstre side... Så går du litt bortover, kanskje med godbit, og roser henne opp i skyene om hun gjør riktig...

Da må jeg i så fall krype på gulvet :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

aah!!!

Først får du hunden til å sitte på din venstre side, så tar du en godbit foran hundens snute de første gangene og går ett skritt, etterhvert som du legger til kommandoen du vil bruke, når du er trygg på at hun skjønner hva kommandoen betyr fjerner du godbiten og prøver samme metode. Bare gå noen få skritt i begynnelsen! :wink:

Eller: Gå med båndet i hånden "låst" på magen, så går du bare, hvis hunden drar snur du bestemt rundt og går motsatt vei, gå i motsatt retning av det hunden vil helt til den ser opp og tar kontakt, da roser du kjempemasse!!! Når hunden har lært at det er hos deg det skjer så begynner du å stanse opp, og beveger hunden ned i sitt(ikke bruk kommandoen sitt for det er ikke fot), når hunden har skjønt at det er fot, så kan du begynne å navngi kommandoen :wink: Så er det bare å jobbe MASSE med den så vil hunden etterhvert skjønne at når du sier fot så skal hunden komme og sette seg ved din venstre side og når du sier det igjen skal hun gå ved din vesntre side, det siste er litt inn i framtiden, jeg har øvd fot med Nena i 2mnd nå og kan ikke si kommandoen og vente at hun skal komme og sette seg der enda :wink:

Håper du skjønte noe, lykke til :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvordan lærte du han det i line da?

Jeg gikk med han i båndet, hver gang han gikk bra ved foten og hadde blikkontakt med meg fikk han en godbit og masse ros. Her er det veldig viktig å snakke mye med hunden og rose. etterhvert holdt jeg godbiten oppe ved brystet slik at han lærer seg å ha "blikkontakt". i begynnelsen er det jo godbiten hunden har kontakt med, men etter en stund så lærta han seg at det er meg og blikket mitt han skal ha kontakt med, ikke godbiten. :wink:

Nå trenger jeg ikke godbit lenger da. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, ja...

Men poenget er at jeg vil hverken at hun skal se opp på meg, eller at hun skal sette seg når jeg stopper.. :?

Jeg vil bare at hun skal kunne komme og gå ved min venstre side.. hehe.. Jeg får vel bare prøve meg frem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da blir det jo å gå pent- da bruker du samme metoden som jeg forklarte som nr.2 dropp blikkontakten og ros når hun går ved siden av deg uten å dra, og dropp sitten :)

Okidoki, hehe ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg holder en godbit i venstre hånd (den henger vanlig nedover) også går vi... I begynnelsen er hun veldig interresert i hånden, men da får hun ikke noe. Akkurat når hun har sluttet å gå etter hånden får hun en godbit. Fortsatte med dette en stund også sjkønte hun at hvis jeg går her ved siden av og ikke bryr meg får jeg snop... Skjønner? Hehe, dette funket hvertfall for oss da... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg holder en godbit i venstre hånd (den henger vanlig nedover) også går vi... I begynnelsen er hun veldig interresert i hånden, men da får hun ikke noe. Akkurat når hun har sluttet å gå etter hånden får hun en godbit. Fortsatte med dette en stund også sjkønte hun at hvis jeg går her ved siden av og ikke bryr meg får jeg snop... Skjønner? Hehe, dette funket hvertfall for oss da... :)

Det hørtes enklere ut ja ;) Men spørs om det funker så bra når hunden bare når meg til halvveis på leggen da..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

Jeg ville begynt med å få hunden til å gå pent i bånd. senere tar jeg hunden nærmere og nærmere, og når hunden går helt inntill beinet sier du " Ja det er på plass!" Husk å aldri si at det er på plass før hunden går helt på plass :D Bruk masse ros, og kast gjerne leke frem plutselig. Da vil hunden alltid vente på litt action ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lærer inn å gå fot nå. Jeg lærer det inn med leke og godbit. Men viser den ALDRI til hunden (fordi jeg trener klikkertrening). den får den først etter jeg har klikket. Man kan gjerne ha den i lommen før det. Lærte rett og slett inn kontakt mens jeg gikk bakover med hunden foran meg (hun fulgte etter). Så snudde jeg meg mer og mer mot høyre så jeg til slutt gikk rett fram. no problem. Det vanskelige er å få hunden til å gå lenger og lenger før hver belønning. Kriteriene må økes sakte men sikkert. På denne måten er det det samme om du har bånd eller ikke, siden hunden gjør alt helt frivillig :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hørtes enklere ut ja ;) Men spørs om det funker så bra når hunden bare når meg til halvveis på leggen da..

Hun skal jo ikke være opptatt av hånden, den er jo bare for å holde snopet. Du kan likegodt ha snopet i andre hånden, men opplevde at hun liksom gikk foran meg i begynnelsen da. I begynnelsen er de jo opptatt av snopet så må man dra det lenger og lenger for hver snopebit til de nesten aldri trenger... Så tror ikke størrelsen skal ha noe å si her!! :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg sier fot.

Altså det finnes sååååå utrolig mange forskjellige måter å lære hunden å gå på plass, jeg har hittil lært den på 3forskjellige måter med 2hunder, det er bare å finne den du synes funker best, eller høres best ut :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...